MojAndroid

Achillovou pätou dnešných Android zariadení je jednoznačne výdrž ich batérie. Však na jedno nabitie nám sťažka vydržia 1 až 2 dni, v lepšom prípade možno tri. To ale môže byť hudbou minulosti vďaka vynálezu, ktorý priniesli vedci z University of California a Bourns College. Jeho základom je piesok, ktorý v batériách nahradil uhlíkové katódy. Jeho najdôležitejšou zložkou je kremeň, ako objavil autor tohto projektu – promovaný študent Zachary Favors.

baterie-zachary
V modrom plášti môžete vidieť nadaného študenta Zacharyho Favorsa.

Tajomstvom je rozdrvenie kremeňa na rozmer nanometrov, pridanie ďalších látok ako napríklad magnézium a roztavenie celej hmoty na istú formu (zlúčeninu) kremíka. Tá je v normálnych podmienkach veľmi porézna, čo je najdôležitejšie pre zvýšenie výdrže batérie. Výdrž sa dokonca v takýchto batériách zlepšila až o 200%, takže zariadenia na jedno nabitie vydržia až 3-násobne dlhšie. Najväčším pozitívom tohto projektu pritom nie je zvýšenie výdrže batérie, ale to, že tento proces výroby je oveľa ekologickejší a lacnejší. Ak sa takéto “batérie z piesku” dostanú na trh, spôsobia svojim spôsobom revolúciu v energetickom priemysle. Čo na tento projekt hovoríte vy? Kúpili by ste si takúto alternatívnu batériu pre svoje Android zariadenie?

Zdroj: PhoneArena

11.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+