MojAndroid

Keď spoločnosť HTC uviedla v októbri roku 2008 prvé mobilné zariadenie so systémom Google Android, odborníci ho považovali za priameho rivala pre Apple iPhone. S odstupom času môžeme zhodnotiť, že Android v mnohých veciach iPhone prekonáva.

Napriek tomu, že prvý Android prekonal iPhone OS na niekoľkých úrovniach, chýbali niektoré kľúčové funkcie, ktoré by iPhone mohol ponúknuť. Od tej doby však zažíva Android výrazný rast. Začína byť čím ďalej lepší, rýchlejší a existuje aj mnoho bezplatných a kvalitných aplikácií. Pozrite sa na 10 dôvodov, prečo je teraz vhodnejšie zaobstarať si zariadenie s operačným systémom Google Android a prečo ignorovať marketingovú masáž spoločnosti Apple.

1. Android podporuje plnohodnotný multitasking

Android od verzie 1.0 podporuje spúšťanie viacerých aplikácií naraz bez ohľadu na to, či sú to systémové aplikácie alebo aplikácie z Android Marketplace. Aktuálna verzia iPhone OS ponúka obmedzený mutlitasking, umožňuje totiž len natívne aplikácie, ako je Mail, hudobný prehrávač a pod.

2. Dôležité informácie na hlavnej obrazovke

Jednou s kľúčových vlastností Androidu je, že zobrazuje na domovskej obrazovke widgety s aktuálnymi informáciami z ďalších aplikácií. Informácie má tak používateľ skutočne na dosah ruky, vždy prístupné a viditeľné. Pokiaľ sa chcete na iPhone pozrieť na aktuálnu predpoveď počasia, musíte vojsť do ponuky, vyhľadať danú aplikáciu, počkať kým sa spustí a stiahne informácie z internetu.

3. Android má kvalitnejšie aplikácie

Je síce pravda, že App Store má viac ako 180 000 aplikácií, Android však len nedávno prelomil hranicu 100 000 aplikácií, a vývoj má oveľa rýchlejšie tempo. Apple dostane od vývojárov okolo 10 000 nových aplikácií týždenne, veľa z nich je však ľahko prehliadnuteľných alebo rovno zamietnutých spoločnosťou Apple alebo existuje iná podobná aplikácia, ktorá už je na App Store ponúkaná. Android Marketplace je poháňaný výhradne svojimi zákazníkmi, takže najlepšia aplikácia nie je tá, ktorá je prvá, ale tá, ktorú užívatelia najviac sťahujú.

4. Android lepšie upozorňuje na udalosti

iPhone má problémy s oznámemím udalostí. Pretože je zobrazené pop-up upozornenie, používateľ môže spracovať len jednu udalosť po druhej. Android má pohodlný panel s oznámeniami a vy tak ľahko vyriešite všetky udalosti naraz, bez zdržania.

5. Android je dostupný na rôznom HW

iPhone je vždy distribuovaný na jednom alebo dvoch typoch hardwaru. Android sa vyskytuje s rôznou konfiguráciou na zariadeniach rôznych výrobcov, ktorí už majú bohaté skúsenosti s výrobou zariadení pre Windows Mobile.

6. iPhone je k dispozícii len u niektorých operátorov

Vo svete je bežné, že licenciu na predaj iPhone získa v krajine len jeden alebo dvaja mobilní operátori, a tak nie je vždy jednoduché zohnať zariadenie priamo u svojho operátora alebo vo voľnom predaji. Android s distribúciou také problémy nerobí.

7. Android umožňuje inštalovať inú ROM

Kto niekedy vlastnil zariadenie s Windows Mobile, tuší, že niekedy sú novšie verzie systému a nové funkčnosti dostupné len v neoficiálnom ROM. iPhone nahranie vlastné ROM neumožňuje, avšak na Android v pohode nainštalujete ROM tretej strany.

8. Lepšie dostupné nastavenie

Šikovné mobilné telefóny podporujú veľa moderných komunikačných technológií, ktoré si žiadajú špecifické nastavenia. Ide napríklad o Wi-Fi, GPS, 3G, Bluetooth a pod. Android ponúka oveľa ľahší prístup k týmto rozhraniam, nehľadiac na fakt, že je možné na hlavnú obrazovku vložiť widget pre rýchly prístup k danému nastaveniu.

9. Sociálne siete na iPhone viaznu

Facebook, Twitter, Flickr či Gmail alebo ICQ sú dnes veľmi obľúbené. Integráciu s podobnými službami má naviac zvládnutú práve Android. iPhone vám toto umožní len prostredníctvom využitia aplikácie tretích strán a zďaleka neponúka také bezproblémové použitie ako Android.

10. Android je cenovo dostupnejší

Pokiaľ ste niekedy premýšľali o kúpe iPhone, určite ste si všimli ceny. Aj staršia verzia iPhone 3G stojí veľa peňazí, za ktoré neponúka zďaleka toľko hudby ako lacnejší a dostupnejší Android.

Na záver

Zástancovia zariadenia Apple iPhone určite nájdu dostatok protiargumentov voči spomínaným bodom. iPhone je úspešným modelom, ktorý sa predáva výborne prakticky na celom svete. Ťažko povedať či by Google vydal Android tak skoro, keby iPhone neexistoval.

via www.maximumpc.com

20.8.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+