MojAndroid

Smartfón je dnes už synonymom pre osobný fotoaparát, ktorý máme vždy pri sebe a ktorý využívame na všetko možné od skenovania bločkov po dokumentovanie dovoleniek, rodinných osláv či našich ratolestí. Stále ale platí, že smartfónové kamery majú množstvo obmedzení. Niekedy tak radšej využijeme rôzne alternatívy, či už v podobe zrkadloviek, ale aj akčných kamier. Tie majú hneď niekoľko výhod – sú extrémne spratné, často ponúkajú veľmi slušné fotografické či kamerové schopnosti a spolu s príslušenstvom využijete v teréne aj ich odolnosť. Kým najväčšou ikonou v tomto smere je spoločnosť GoPro, na trhu sa nájde množstvo alternatív. Jednou z nich je aj Xiaomi Mi Action Camera 4K od známeho čínskeho výrobcu. Ako inak, aj v tomto prípade sa kamera môže pochváliť fantastickým pomerom ceny a parametrov, ktoré sú naozaj veľmi slušné.

Konštrukcia: Drobné rozmery a nadpriemerný displej

Nie je to tak dávno, čo boli akčné kamery určené skôr pre skúsenejších tvorcov. Väčšina z nich neponúkala žiaden displej, pomocou ktorého by ste mohli aspoň odhadnúť, čo vlastne natáčate. Veľa kamier tak fungovalo s miniatúrnym displejom, ktorý nebol dotykový a všetky funkcie ste ovládali kombináciou niekoľkých hardvérových kláves.

Xiaomi Mi Camera 4K v tomto smere pôsobí oveľa modernejšie. Nájdete tu iba jedno hardvérové tlačidlo, no nechýba tu relatívne veľký displej na zadnej strane. Ten je dokonca dotykový, a tak vám umožní vykonávať aj pokročilé nastavenia priamo na zariadení. Nebudete tak odkázaní na žiadnu externú aplikáciu a všetko si nastavíte priamo na displeji kamery. Ten má veľkosť 2,4″ a rozlíšenie 960×480 pixelov. To je na takúto veľkú plochu viac než dostatočné a umožní vám aj prezerať si zachytený obsah.

Telo zariadenia je pritom skutočne kompaktné. S rozmermi 71.5 × 42.7 × 29.5 mm a hmotnosťou necelých 100 gramov sa vám mestí do každého vrecka a v batohu či kabelke ho už vôbec nepocítite. Chválime aj použité materiály – boky zariadenia sú vyrobené z kameninového materiálu, ktorý sa nešmýka, nezachytáva nečistotu a pôsobí veľmi zaujímavo. Zaoblené hrany zariadenia sú tiež veľmi elegantné a praktické a celkovo pôsobí kamera naozaj prémiovo.

Okrem uzatvárateľného krytu, ktorý obsahuje žiaľ iba microUSB napájací konektor, nájdeme na spodnej strane hlavný otvor na batériu a microSD kartu. Chválime šikovný systém otvárania a vyberania batérie, ako aj plnohodnotný závit pre použitie statívu či iného podobného príslušenstva.

Softvér: Bohaté možnosti a jednoduché ovládanie

Vďaka dotykovému displeju je ovládanie kamery skutočne jednoduché. Síce si k nej môžete nainštalovať aplikáciu Mi Home a vidieť tak na obrazovke telefónu práve zaznamenávaný obraz z kamery. Aj bez aplikácie si ale poradíte bez akýchkoľvek problémov. Kameru zapnete dlhým stlačením jediného tlačidla, krátkym stlačením zasa spustíte záznam v zvolenom režime. Medzi režimami môžete prepínať buď priamo na displeji (gesto potiahnutia zľava doprava), alebo dlhým stlačením hardvérového tlačidla v prípade, že máte kameru vo vodotesnom obale a nemáte sa ako displeja dotýkať.

Potiahnutím sprava doľava si zasa môžete prezerať už nasnímané zábery. Z dostupných režimov máte na výber:

 • Štandardné video
 • Časozberné video
 • Spomalené video
 • Videoslučka
 • Video s možnosťou záznamu fotografie
 • Fotografia
 • Časovač
 • Séria fotografií
 • Časozberné video z fotografií

Pri každom zvolenom režime máte k dispozícii iné nastavenia týkajúce sa prevažne kvality výstupu. To najdôležitejšie je video – to je možné nahrávať v rozlíšení až 4k@30fps, no tu nie je k dispozícii stabilizácia. Tá je vypnutá aj pri nahrávaní 1080p@100fps, a tak zrejme najčastejšie budete využívať 1080p@60fps, čo je spolu so stabilizáciou ideálne rozlíšenie na akčné zábery.

V nastaveniach potom môžete napríklad aj redukovať rozostrenie obrazu spôsobené širokouhlým objektívom, aby výsledok nemal taký silný efekt rybieho oka. Samozrejme, toto nastavenie môžete voľne meniť v závislosti od aktivity, ktorú práve nahrávate.

Posledné možnosti nájdete po potiahnutí z horného okraja displeja. Tu sa objaví skratka pre spustenie nastavení, ovládanie Wi-Fi pripojenia, zamknutia obrazovky a vypnutia zariadenia. Znovu ide o praktické odkazy, ktoré sú zároveň veľmi jednoduché a spríjemňujú používanie kamery.

Kvalita záberov: Slušný nadpriemer

Ako sme už spomínali, Xiaomi Mi Action Camera 4K zvládne nahrávanie 4K videa, no my sme väčšinu záberov točili pri rozlíšení 1080p@60fps. Tu sú výsledky veľmi kvalitné, a to najmä za dobrého svetla a jasných dní. V horšom osvetlení si kamera ešte poradí, no v úplnej tme s umelým osvetlením sa objaví v záberoch obrovské množstvo šumu a tieto videá sú už potom nepoužiteľné.

Pri natáčaní sa však stretnete s viacerými neduhmi. Tým najväčším boli skokovité zmeny nastavenia vyváženia bielej farby. Tieto zmeny sú potom na videu dosť viditeľné, no ak sa vám ich podarí vystrihnúť a dodatočne upraviť, v podstate viete tento problém eliminovať.

Dokonalá nie je ani stabilizácia kamery. Aj tu môžete zbadať skoky pri rýchlejších pohyboch a výsledok tak pôsobí neplynulo a trhane. Prejavuje sa to ale pri skutočne rýchlych pohyboch, čomu je možné sa pri bežných aktivitách vyvarovať. Okrem toho, zabudovaný závit pre príslušenstvo vám umožní použiť kameru so statívom či stabilizérom pre bežné fotoaparáty a výslednú kvalitu tak môžete ešte vylepšiť.

Výdrž batérie: Vynikajúca

Zariadenie obsahuje batériu, o ktorej výrobca udáva, že zvládne nahrávanie 4K videa po dobu dvoch hodín. My sme sa pri testovaní tiež pohybovali okolo tejto hodnoty, no so znížením rozlíšenia sme sa dostali aj na dlhšiu výdrž. Toto je jedna z najväčších výhod kamery, pretože ju skutočne nemusíte nabíjať často a napriek malým rozmerom vám tak vydrží aj počas celého dňa na dovolenke či výlete a vy budete mať z každej aktivity záberov viac než dosť. Nabíjanie tiež netrvá dlho, no závisí od výstupu na vašej nabíjačke, keďže tá v balení kamery nie je.

Tu dokonca nenájdete ani žiadne extra príslušenstvo, iba microUSB kábel, ktorý ale doma určite máte. Akékoľvek ďalšie príslušenstvo si tak budete musieť dokúpiť. U nás zoženiete Xiaomi Mi Gimbal, čo je šikovný stabilizér. Ten odstráni problémy pri vstavanej stabilizácii kamery a zaručí vám ešte plynulejšie videá. My sme si vyskúšali šikovné vodeodolné puzdro, ktoré stojí približne 24 EUR a umožní vám používať kameru aj pod vodou.

Xiaomi Mi Action Camera 4K: Rozumná voľba

Akčná kamera Xiaomi Mi Action Camera 4K nás veľmi príjemne prekvapila. Ponúka extémne kompaktné rozmery a vynikajúce funkcie, ktoré neoceníte iba v teréne a pri adrenalínových aktivitách. Vďaka výbornej výdrži batérie a skutočne spratným rozmerom môžete mať kameru vždy pri sebe a používať ju aj tam, kde by ste váš smartfón neumiestnili. Hoci kvalita výsledného videa či fotografií nie je najvyššia, je viac než dobrá a bude stačiť na všetko okrem profesionálnych záberov.

Bez problémov vám Mi Action Camera pomôže zachytiť zážitky z dovoleniek a výletov, ale aj z bežných dní, ktoré si spestríte zaujímavou aktivitou. Cenovka, ktorá sa dnes pohybuje na úrovni približne 134,90 EUR je skutočne skvelá, a to aj napriek tomu, že všetko príslušenstvo si budete musieť dokúpiť.

10.8.2018
 • Kubo102030

  Počas Black Friday som ju kúpil za 60€ :D ešte k nej dokúpiť originál gimbal za cca 100€ a nemám tej kamere čo vytknúť

+