RECENZIA Vivo NEX S: Inovácie na každom kroku

Do rúk sa nám dostal kúsok od pre nás menej známeho čínskeho výrobcu Vivo. Značka má vo svojom portfóliu veľmi zaujímavé zariadenia, ktoré dokážu zaujať. Jedným z nich je aj Vivo NEX S, ktorý ponúkne napríklad skener odtlačkov prstov zabudovaný priamo v displeji, bezrámikový dizajn či vysúvací predný fotoaparát. Tento smartfón však rozhodne nie je prvým so zabudovaným skenerom odtlačkov v displeji. Spoločnosť s touto technológiou už nejaké skúsenosti má, Vivo X21 bol prvým smartfónom, ktorému sa podarilo presunúť skener odtlačkov prstov do displeja.

Balenie: Štandard medzi smartfónmi

Smartfón k nám dorazil v čiernej krabici, po ktorej otvorení vidíme samotné zariadenie. V balení nechýba pekný obal. Ten je skonštruovaný tak, aby nezavadzal pri vysúvaní predného fotoaparátu a je veľmi príjemný na dotyk. Nechýba, samozrejme, USB kábel s USB-C konektorom a rýchlonabíjačka. Máme síce k dispozícii globálnu verziu zariadenia, no nabíjačka nie je európska. Je anglická. Stačí však dokúpiť adaptér a môžete ju, samozrejme, používať aj u nás. V balení sa nachádzajú aj slúchadlá, ktorých dizajn je naozaj veľmi pekný. Rovnako potešia aj kvalitou reprodukcie zvuku, ktorej nechýba ani basová zložka. Rozhodne patria medzi to lepšie, čo môžeme v baleniach telefónov nájsť. V balení sa ďalej nachádzajú potrebné dokumenty a nezabudlo sa ani na nástroj, ktorý slúži na vyberanie SIM karty. Na samotnom zariadení sa od výroby nachádza ochranná fólia na displeji a aj na zadnej časti. Tú zadnú sme ihneď dali preč, predná zostala. Vyzerá byť slušnej kvality, uvidíme, ako dlho vydrží.

Konštrukcia a dizajn: Toto sme tu ešte nemali

V prvom rade treba podotknúť, že toto zariadenie nepatrí do malých ženských rúk. Uhlopriečka displeja, ktorá je 6,59″ už dáva tušiť, že smartfón malý nebude. Ani napriek naozaj minimálnym rámikom. Jeho rozmery činia 162 x 77 x 8 mm a hmotnosť je úctyhodných 199 gramov. Je to jednoducho veľké a ťažké zariadenie. V ruke sa však drží prekvapivo celkom dobre. Hneď po prvom uchopení sme mali zo smartfónu veľmi dobrý pocit a za svoj dizajn a spracovanie sa rozhodne nemusí hanbiť. Naopak, dizajn je určite jeho devízou. Bočný rám je vyrobený z kovu, predná a zadná strana sú sklenené. O prémiovosti konštrukcie rozhodne niet pochýb. Všetko umocňuje zaujímavé riešenie zadnej strany, ktorá mení farby pod rôznymi uhlami pohľadu. Vyzerá to naozaj veľmi efektne a pridáva to na peknom dizajne zariadenia.

Prednej strane dominuje obrovský displej s uhlopriečkou 6,59″. Pod ním a hlavne nad ním už veľa miesta nezostalo. Nenájdeme tu okrem displeja nič. Žiadne senzory či skener odtlačkov prsta. Ani predný fotoaparát. Výrobca to vyriešil po svojom. Fotoaparát sa jednoducho vysúva z hornej strany zariadenia. Výrobca sľubuje výdrž až 50-tisíc vysunutí a zasunutí. Konštrukcia vysúvacieho mechanizmu pôsobí kvalitne a pevne. Navyše, v rôznych testoch bolo dokázané, že predný fotoaparát sa len tak nezlomí. Poďme ale späť na prednú stranu. Senzor priblíženia a senzor svetla sa tu, samozrejme, nachádzajú a to priamo pod displejom. Telefonovanie zase zabezpečí priamo displej, po ktorom sa šíria zvukové vlny podobne ako v smartfóne Xiaomi Mi Mix. To znamená, že reproduktor sa tu reálne nenachádza. Posledná a taktiež zaujímavá vec je, že skener odtlačkov prstov si našiel svoje miesto priamo v displeji. Jeho rýchlosť je priemerná, spoľahlivosť približne rovnaká ako pri štandardných riešeniach. Problémom môže byť to, že nie vždy na prvýkrát rozozná váš prst. Z 10 pokusov je približne 7 bezproblémových.

Horná strana okrem spomínaného fotoaparátu obsahuje ešte 3,5 mm jack konektor, za čo výrobcu rozhodne chválime. Nebudete tak mať problém s pripojením akýchkoľvek slúchadiel. Na spodnej strane sa trochu netradične nachádza slot na dve SIM karty, vedľa ktorého je USB-C konektor a mriežka reproduktora. Pravá strana obsahuje tlačidlo rozsvietenia a zhasnutia displeja a dvojpolohové tlačidlo regulujúce hlasitosť zvukov. Istota stláčania týchto tlačidiel však mohla byť lepšia, od vlajkovej lode sme čakali viac. Ľavá strana ukrýva ešte jedno špeciálne tlačidlo, po ktorého stlačení sa dostanete do funkcie Google Lens.

Zadná strana ukrýva dva objektívy hlavného fotoaparátu a prisvetľovací LED blesk. Samozrejme, nesmie chýbať ani veľký nápis NEX. Celkové pocity z konštrukčného spracovania a dizajnu sú teda veľmi pozitívne. Zariadenie zaujme na prvý pohľad, skener odtlačkov v displeji je veľmi efektný, rovnako ako vysúvací fotoaparát. Veľmi príjemný pocit zo zariadenia dotvárajú naozaj minimálne rámiky a efektné farebné podanie zadnej strany. Jediným nedostatkom konštrukcie je, že neobsahuje žiadnu zvýšenú odolnosť voči vode. To sa však vzhľadom k vysúvaciemu fotoaparátu dalo očakávať.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Takto sa to má robiť

Dostávame sa k jednej z najzaujímavejších vecí na tomto zariadení, k displeju. Ten je naozaj obrovský. Ponúka uhlopriečku až 6,59″ a rozlíšenie 2316 x 1080 pixelov. Je typu AMOLED, takže sa môžete tešiť na sýte farby a čiernu, ktorá je naozaj čierna. Okrem samotnej veľkosti displej zaujme aj tým, že vypĺňa prakticky celú prednú stranu zariadenia (konkrétne 91,24 %). Ďalšou výhodou je fakt, že neobsahuje žiadny zbytočný výrez, pozeráte sa teda na 6,59″ čistého displeja. Jeho kraje sú skosené rovnako ako to môžete vidieť napríklad na zariadeniach od Samsungu.

Čo sa týka jeho kvalít, tu nemáme žiadne výhrady. Maximálny jas je plne dostatočný, viditeľnosť na slnku patrí medzi tie najlepšie, pričom senzor automatickej regulácie jasu odvádza naozaj výbornú robotu. A to sa nachádza pod displejom. Pozorovacie uhly sú výborné, nič iné však od takto vybaveného smartfónu nečakáme. V nastaveniach je možné zapnúť funkciu ochrany zraku, ktorá sa zíde hlavne v noci. V tomto prípade sa eliminuje zobrazenie modrej farby. Úroveň si môžete taktiež nastaviť.

Nastaviť je možné aj font, ktorý je v systéme použitý. Na výber máte z dvoch základných, no nie je žiadny problém stiahnuť ďalšie. No a nakoniec, viete si zmeniť aj veľkosť fontu písma. Pôvodné nastavenie sa nám zdá akosi veľké, takže sme túto funkciu privítali s radosťou a nastavili sme si takmer najmenšie. Smartfón ponúka aj Always on režim. Počas neho sa na vypnutom displeji zobrazujú hodiny a upozornenia z aplikácií, ktoré si nastavíte. Využitie AMOLED displeja je teda výborné, pretože ostatné pixely sú vypnuté, čím sa znižuje energetická náročnosť tejto funkcie na minimum. Always on displej je možné aj načasovať. Jednoducho si tak nastavíte čas, kedy bude a nebude k dispozícii.

Výkon a pamäť: To najlepšie, čo môžete mať

Výrobca nenechal nič na náhodu a do smartfónu Vivo NEX S dal tie najvýkonnejšie komponenty, aké dnes môžete mať. Procesor Qualcomm Snapdragon 845 spolupracuje s bohatou nádielkou operačnej pamäte, ktorá je až 8GB. Tieto parametre naznačujú, že sa jedná o naozaj veľmi výkonné zariadenie. V praxi tomu nie je inak. Reakcie systému sú bleskové, zaváhanie tu jednoducho neexistuje. Rovnako náročný multitasking zvláda zariadenie na jednotku. V Obchode Play neexistuje žiadna aplikácia či hra, ktorú by Vivo NEX S nezvládol. Vyskúšali sme si na ňom zahrať niekoľko hier. Všetky bežali plynule aj na najvyšších detailoch. Smartfón sme podrobili aj benchmark testom, kde potvrdil svoj výkon. Výsledky z nich si môžete pozrieť na screenshotoch nižšie.

V oblasti pamäťovej výbavy je na tom smartfón naozaj veľmi dobre. Už základná verzia ponúkne až 128 GB vnútorného úložiska, pričom na trhu je aj 256 GB variant. Toto musí stačiť aj najnáročnejším používateľom. Nevýhodou môže byť chýbajúci slot na pamäťové karty, takže kapacitu vnútorného úložiska už nijako nerozšírite.

Operačný systém Android vo verzii 8.1 je výborne optimalizovaný. Nestretli sme sa so zaváhaniami a všetko funguje minimálne rovnako dobre, ako v prípade vlajkových lodí renomovaných výrobcov. Po stránke výkonu teda nemáme absolútne žiadne pripomienky a jedná sa o jedno z najvýkonnejších zariadení súčasnosti.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Najväčší problém zariadenia

Nemôžeme zabúdať na to, že v ruke máme čínske zariadenie, ktoré sa oficiálne na Slovensku nevyrába. To má za následok pár obmedzení systému. Prvým je to, že smartfón neobsahuje slovenskú lokalizáciu, budete sa musieť spoľahnúť na angličtinu či iný svetový jazyk. Aj napriek tomu, že máme k dispozícii zariadenie s globálnou ROM. Na začiatku sa vás systém opýta, v ktorej oblasti sveta sa nachádzate. Najbližšie Slovensku je z možností Švajčiarsko, takže sme zvolili túto krajinu. Iná  európska krajina sa medzi možnosťami nenachádza.

Smartfón obsahuje vlastný launcher, ktorý sa náramne podobá na ten z produktov Apple. Vlastne celý systém chce byť kópiou iPhonov, čo považujeme za najväčšie mínus zariadenia. Notifikačnú lištu zobrazíte štandardne, posunom prsta zhora nadol. Pokiaľ by ste v nej však hľadali skratky nastavení, máte smolu. Lištu, ktorá obsahuje rýchly prístup k vami zvoleným funkciám musíte vyrolovať zdola nahor, rovnako ako pri iPhonoch, na ktoré sa jej prostredie podobá. Rovnako nastavenia systémových aplikácií nevybavíte priamo v nich, ale musíte vojsť do nastavení a v nich nájsť aplikáciu. Znovu podobnosť s iPhonmi. Keď sme už pri nastaveniach, ich prostredie akoby z oka vypadlo iPhonom.

Jednoduché nie je ani nastavenie vlastného launchera. Najskôr ho musíte povoliť hlboko v nastaveniach, následne si ho vyberiete. Pokiaľ ho chcete zvoliť ako predvolený, nemôžete tak urobiť priamo, ale znovu musíte ísť hlboko do nastavení.

Systém našťastie neobsahuje veľa zbytočných aplikácií. Nájdeme tu len tie základné na prehrávanie videa, hudby alebo veľmi podarený kalendár. Systém je možné ovládať štandardne pomocou troch navigačných tlačidiel alebo gestami. Tie sú spracované celkom dobre. Potiahnutím z dolnej časti displeja nahor sa vrátite na domovskú obrazovku a minimalizujete aktuálnu aplikáciu. Pokiaľ prst v strede podržíte, dostanete sa do naposledy spustených aplikácií. Úplne rovnako ako to funguje v iPhone X. Ak urobíte rovnaké gesto v pravej časti displeja, dostanete sa o krok späť, potiahnutím zdola ľavej strany displeja zase vyvoláte menu s rýchlymi prepínačmi a nastaveniami. Takéto ovládanie je vcelku intuitívne a dá sa na neho zvyknúť, rovnako to funguje veľmi dobre.

Poteší množstvo nastavení systému, môžete si zmeniť napríklad tému, navigačné tlačidlá môžu mať poradie, aké si zvolíte. Podržaním tlačidla hlasitosti nadol pri vypnutom displeji môžete napríklad zapnúť svietidlo alebo nejakú aplikáciu, ktorú si nastavíte.

Zaujímavé je aj množstvo smart funkcií integrovaných do systému. Rozsvietiť displej môžete napríklad dvojitým poklepaním alebo len zodvihnutím zariadenia. Skener odtlačkov prstov je aktívny pri každom pohybe, ktorý so smartfónom urobíte. Dvojitým poklepaním po displeji môžete zariadenie aj zablokovať. Okrem týchto základných funkcií systém ponúka napríklad aj spustenie hudobného prehrávača nakreslením “m” pri zhasnutom displeji a množstvo iných aplikácií pri použití ďalších písmen.

Systém štandardne ponúka špeciálnu bezpečnostnú klávesnicu,  ktorá sa zobrazí namiesto tej vami nastavenej vždy, keď zadávate nejaké heslo. Ako by z oka vypadla tej od Apple. Našťastie sa dá v nastaveniach vypnúť.

Nečakaná, no veľmi vítaná je integrácia Google Lens priamo do systému, dokonca obsahuje aj vlastné tlačidlo. Vivo je jedným z mála výrobcov, ktorí ponúkajú Google Lens priamo v aplikácii fotoaparátu.

Zaujímavo je riešené aj ovládanie pomocou gest. Potiahnutím prsta zdola nahor sa vrátite na domovskú obrazovku. Podržaním prsta na displeji sa dostanete do menu spustených aplikácií. Pokiaľ tak urobíte na pravej alebo ľavej strane displeja, vrátite sa späť alebo do menu rýchlych prepínačov. Jednoducho si nastavíte, čo chcete na konkrétnej strane mať. Na toto ovládanie sme si rýchlo zvykli. Pokiaľ však preferujete štandardné klávesy domov, späť a multitasking, môžete ovládanie gestami jednoducho vypnúť.

Multimédiá: To pravé orechové

Nie je žiadnou novinkou, že najvýkonnejšie a najdrahšie modely rôznych výrobcov patria medzi tie najlepšie multimediálne smartfóny. Vivo NEX S nie je výnimkou. Na čele s výkonným procesorom a dostatkom operačnej pamäte si svoj multimediálny obsah užijete dosýta a hlavne bez čakania. Veľký displej je priam predurčený k sledovaniu videa či prezeraniu obrázkov. Vyzerajú na ňom naozaj veľmi dobre.

Reproduktor obsahuje len jeden, no ten je dostatočne kvalitný a jeho maximálna hlasitosť veľmi príjemne prekvapila. Nie je to žiadne šuštítko a jeho zvonenie pravdepodobne neprepočujete. Plusové body dostáva smartfón aj za prítomnosť 3,5 mm jack konektora, pomocou ktorého si k nemu pripojíte hocijaké slúchadlá, ktoré máte doma. Nebude to však potrebné, pretože tie v balení hrajú veľmi slušne.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Kde je NFC?

Začneme pozitívne. Zariadenie v rámci konektivity podporuje takmer všetko, čo v dnešnom smartfóne môžete mať. LTE konektivite nechýbajú všetky u nás využívané frekvencie. S tým zvyknú mať čínske smartfóny problém, Vivo NEX S ho však nemá. 4G pripojenie si teda užijete všade tam, kde je na Slovensku dostupné. Okrem 4G sietí nechýba, samozrejme, ani 3G či 2G konektivita.

Telefonovanie s týmto smartfónom je bezproblémové. Niekto by sa mohol pýtať na to, ako je to s reproduktorom a kvalitou zvuku pri hovore, pretože takýto reproduktor Vivo NEX S proste nemá. Namiesto toho sa zvuk šíri pomocou vibrácií po celom displeji, no ideálne je mať ucho priložené štandardne k jeho vrchnej časti. Môžeme s istotou povedať, že toto riešenie je výborné. Zvuk je dostatočne kvalitný a hlasný. Keby sme to mali porovnať s rovnakým riešením použitým v smartfóne Xiaomi Mi Mix, kvalita zvuku je v tomto prípade úplne na inej úrovni – určite je lepšia.

Pokiaľ patríte medzi fanúšikov platieb pomocou služby Google Pay, máme pre vás smutnú správu. Vivo NEX S totižto neobsahuje NFC. To znamená, že bezkontaktné platby pomocou tohto smartfónu jednoducho neuskutočníte. Škoda. Chýba aj infračervený port, no v tomto prípade nejde o nič nezvyčajné, aj keď možnosť ovládania domácich zariadení pomocou telefónu tiež nie je na zahodenie. Otestovali sme samozrejme aj GPS pripojenie a môžeme s radosťou povedať, že funguje výborne. Fix je takmer okamžitý, so stratou signálu sme nemali žiadny problém ani na dlhšie trasy.

Zariadenie, samozrejme, obsahuje aj funkciu Bluetooth. Dokonca v najnovšej verzii 5.0. Počúvanie hudby či pripájanie k zariadeniam pomocou Bluetooth je absolútne bezproblémové. Vyskúšali sme zariadenie pripojiť k Bluetooth slúchadlám, smart hodinkám a aj poslať nejaký ten súbor. Všetko prebehlo úspešne a spoľahlivo. Okrem chýbajúcej funkcie NFC sa tak jedná o zariadenie bez kompromisov. Aspoň, čo sa týka konektivity.

Fotoaparát: Rozhodne nesklame

Fotoaparát zvykne byť jedným z hlavných dôvodov, prečo nekúpiť zariadenie od neznámej čínskej značky. Tie síce disponujú výbornými parametrami za veľmi dobrú cenu, no na druhú stranu nie je všetko dotiahnuté do konca. Kameňom úrazu zvykne byť fotoaparát, ktorý jednoducho na overené značky nemá.

Vivo NEX S však rozhodne medzi tieto nepodarky neplatí. Na zadnej strane obsahuje dva objektívy hlavného fotoaparátu. Primárny disponuje rozlíšením 12 Mpix a clonou f/1.8. Nechýba rýchle PDAF zaostrovanie a štvorosá optická stabilizácia. Doplnený je o druhý snímač, ktorý poslúži na lepšie fotografie s efektom rozmazania pozadia. Disponuje rozlíšením 5 Mpix a clonou f/2.4.

Zaujímavosťou a veľmi vítanou funkciou je integrovanie funkcie Google Lens priamo do aplikácie fotoaparátu. Smartfón tak počas fotografovania vidí, čo presne fotíte a dokáže vám poskytnúť o danom objekte zaujímavé informácie. Fotoaparát stačí namieriť napríklad na neznámu budovu, stlačiť tlačidlo a Vivo NEX S vám ukáže, čo presne sa pred vami nachádza.

Aplikácia fotoaparátu je spracovaná veľmi slušne. Rovnako je aj slušne odladená. Obsahuje všetky dôležité nastavenia a nechýba ani režim PRO, v ktorom si môžete manuálne nastaviť zaostrenie, ISO, vyváženie bielej či uzávierku. Zo štandardných funkcií, samozrejme, nechýba HDR alebo panoráma.

Kvalitou sa fotografie radia medzi to lepšie, čo si dnes môžeme kúpiť. Na absolútnu špičku síce nemajú, no určite neurazia. Za dobrého osvetlenia sa môžete tešiť na veľmi pekné zábery s dostatkom detailov a peknými, avšak jemne presaturovanými, farbami.

Ukážkové fotografie

Pokiaľ je svetla menej, kvalita fotografií, samozrejme, ubúda. Nie je to však vôbec zlé. Detaily sa síce strácajú, no na druhú stranu ich nedostatok smartfón vyvažuje naozaj nízkou hladinou šumu. Dokáže zachytiť aj slušné množstvo svetla. Oproti najlepším fotomobilom teda Vivo NEX S stráca hlavne nižšou úrovňou detailov pri fotografovaní za zhoršených svetelných podmienok.

Videu výrazne pomáha štvorosá optická stabilizácia. Obraz nie je roztrasený a vyzerá naozaj veľmi dobre. Smartfón zvládne aj 4K video s 30 snímkami za sekundu, no pri Full HD rozlíšení by sme očakávali aspoň 60 fps. Zvládne však len 30. Takto výkonné zariadenie by s tým nemalo žiadny problém, možno sa však dočkáme v ďalšej softvérovej aktualizácii. Rovnako by sa hodila možnosť natáčania spomaleného videa.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Batéria: Nesklame vás

Výrobca nenechal nič na náhodu. Obrovský displej smartfónu si vyžiada aj značné množstvo energie a preto je Vivo NEX S vybavený batériou, ktorej kapacita je slušných 4000 mAh. Keďže smartfón obsahuje najnovšie komponenty, ktoré sa okrem výkonu vyznačujú aj nízkou spotrebou, môžete sa tešiť na naozaj veľmi dobrú výdrž. Rovnako displej typu AMOLED na výdrži len pridáva. Pokiaľ si zvolíte tmavú tému, batériu budete šetriť ešte viac, pretože AMOLED displej dokáže čierne pixely úplne vypnúť. Počas testovania zariadenia sme naň mali naozaj vysoké nároky. Neustále sme fotografovali, WiFi a dáta boli nonstop zapnuté, pozerali sme videá na Youtube a hrali sme sa. Výdrž nás nesklamala. Jedná sa o vlajkovú loď, ktorá patrí medzi tie, ktoré toho vydržia najviac. Výdržou sa môže rovnať napríklad Huaweiu P20 Pro alebo Samsungu Galaxy Note 9, ktoré taktiež obsahujú batériu s kapacitou 4000 mAh.

Otestovali sme, samozrejme, aj rýchlosť nabíjania a dosiahli sme tieto výsledky:

  • 15 min: 27 %
  • 30 min: 54 %
  • 45 min: 76 %
  • 60 min: 91 %
  • plné nabitie: 1 hod 31 min

Ako môžete vidieť, Vivo NEX S patrí medzi zariadenia, ktoré sa dokážu dobiť naozaj veľmi rýchlo. Aj napriek tomu, že batéria má nadštandardnú kapacitu 4000 mAh.

Záverečné hodnotenie: Príjemné prekvapenie, avšak s nedostatkami

Vivo NEX S je smartfón, ktorý je naozaj originálny. Ponúka skener odtlačkov prstov zabudovaný priamo v displeji, predný fotoaparát sa dokonca vysúva. Displej zariadenia je natiahnutý takmer na maximum, čo mu pridáva na exkluzivite. Po stránke výkonu sa nemáme na čo sťažovať, rovnako je to aj pri výdrži. Aj fotoaparát patrí medzi tie lepšie, dokonca nechýba ani 3,5 mm audio konektor. Najväčším problémom tohto smartfónu je jeho systém. Odladený je síce príkladne, no až priveľmi sa chce podobať na iPhone. Toto vidíme ako najväčšie mínus. Prístup k rýchlym nastaveniam funguje len potiahnutím prsta zdola nahor a nie štandardne zhora nadol ako pri ostatných Androidoch. Menu nastavení akoby z oka vypadlo systému iOS.

Dokonca nastavenia vstavaných aplikácií nemôžete upravovať priamo v nich, ale musíte ísť cez nastavenia, kde nájdete požadovanú aplikáciu a nastaviť všetko tam. Znovu rovnako ako pri iOS. Okrem systému zamrzí ešte jedna vec. Nepochopiteľná absencia NFC. Pri takomto zariadení je NFC nutnosťou a ostatným vlajkovým lodiam nechýba. S platbami pomocou Google Pay sa teda v prípade, ak vlastníte Vivo NEX S musíte rozlúčiť. Na Slovensku sa toto zariadenie oficiálne nepredáva, no tí šikovnejší si ho vedia objednať zo zahraničia. Cena sa pohybuje na úrovni okolo 650 – 800 €.

Disqus Comments Loading...