MojAndroid

Nie je to tak dávno, čo sa na najvyšších pozíciách v technických sférach diskutovalo o tom, ako vplýva denno-denné používanie telefónov na naše zdravie. Hovorilo sa o prijateľnej hranici vyžarovania SAR¹, názory padli aj od odborníkov z oblasti neurochirurgie a verdikt bol jasný – telefóny vám môžu spôsobiť tumor. Netreba však podliehať panike, v tomto výroku je veľmi dôležité slovo “môžu”. Reálne je hrozba rakoviny totižto veľmi malá a pravdepodobnosť, že by ste rakovinu dostali práve z dôvodu denného používania vášho smartfónu, je skoro nulová. Odborníci zo spoločnosti Tawkon sa však na najnovšie smartfóny, aj napriek malému riziku vzniku rakoviny, pozreli z bližšia. Ich verdikt je taktiež veľmi zaujímavý: “Ak používate iPhone 4S, váš mozog sa uvarí 4-krát rýchlejšie, než pri používaní Samsungu Galaxy SIII!”

¹ – SAR = Specific Absorption Rate – množstvo radiačného žiarenia, ktoré telo prijíma od telefónu (jednotka 1 W/kg)

Vedci zo spoločnosti Tawkon vytvorili aj vlastnú aplikáciu, ktorá sa zameriava na používanie mobilných zariadení a upozorňuje na vysokú hodnotu vyžarovania SAR pred každým vykonaným hovorom a túto aplikáciu umiestnila na AppStore, obchod pre zariadenia od spoločnosti Apple. Akonáhle však Apple prišiel na to, že ich vlajková loď – iPhone 4S – v rebríčku obsadila neuspokojivé miesto, bola aplikácia z tohto obchodu odstránená. Výskum spoločnosti Tawkon je však pozitívny, čo sa zariadení s operačným systémom Android týka, preto sa spoločnosť nedala len tak “odbiť” a svoju aplikáciu umiestnila na Google Play Store. Odtiaľ si ju môžete bezplatne stiahnuť do svojho zariadenia aj vy. Získate tak prehľad o tom, koľko minút voláte s priloženým mobilným zariadením pri hlave, koľko minút cez reproduktor a koľko cez hands-free a aplikácia následne vyhodnotí vaše riziko ohrozenia vyžarovaním SAR a upozorní vás pri jeho vysokej hodnote.

Nech už konkurenčný iPhone 4S alebo hociktoré iné zariadenie dopadlo pri testovaní zle alebo dobre, je veľmi zaujímavé prísť na to, akou mierou naše telefóny ovplyvňujú naše zdravie. Na vyžarovanie SAR sa v poslednej dobe nekládol veľký dôraz a preto je potešujúce, že sa týmto parametrom mobilných zariadení ešte niekto zaoberá. Klobúk dole pred spoločnosťou Tawkon, ktorá sa rozhodla ísť proti takému vysokému múru, akým je spoločnosť Apple, no na druhej strane si za nepriaznivý výsledok môže spoločnosť sama. Budeme radi, ak sa nám v komentároch zdôveríte s tým, akú hodnotu SAR vyžaruje vaše zariadenie (hodnotu SAR môžete zistiť napr. TU) a pokojne môžte zahlasovať aj v našej ankete, aby sme zistili, koľko Android zariadení je zdravších než tie od konkurenčného Apple.

Mám zariadenie s OS Android, ktoré vyžaruje SAR v hodnote:

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Poznámka: Maximálna povolená hranica SAR pre mobilné zariadenia je 1,6 W/kg

Zdroje: Phandroid, Wikipedia.org, Sarshield.com, tawkon.com

1.8.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+