MojAndroid

Súdna sieň v San Franciscu sa na hodinu stala vyučovacou triedou. Sudca predsedajúci v súdnom spore o patent na Javu dostal v stredu lekciu o základoch tohto programovacieho jazyka. Právnici zastupujúci Oracle a Google chceli, aby videl, čoho sa súdny spor medzi týmito gigantami naozaj týka. Sudca William Alsup z U.S. District Court v San Franciscu dostal prednášku o tom, čo Java je, prečo bola vytvorená, a boli mu vysvetlené pojmy ako bytecode, kompilátor, knižnice tried a stroju-čitateľný kód.

Cieľom tejto krátkej výuky bolo pripraviť ho na rozpravu o nároku na patent (tiež nazývanú Markmanovo pojednávanie), ktorá sa bude konať už o dva týždne, a kde bude musieť vyriešiť spor medzi oboma stranami o tom, ako by mal byť jazyk Java v patentoch Oraclu definovaný. Tieto informácie sa mu zídu aj v prípade, že sa strany nedohodnú a prípad sa bude musieť posunúť na vyšší súd.

Oracle zažaloval Google vlani v auguste tvrdiac, že ich open-source operačný systém Android porušuje Java patenty a autorské práva, ktoré Oracle získal kúpou Sun Microsystems. Google popiera akékoľvek nekalé praktiky a označili celý prípad ako útok na open source.

Sudca Alsup dal každej strane 30 minút, počas ktorých mohli za použitia projektorov bližšie popísať niektoré zo sporných častí technológie Java.

Sudca preukázal aspoň základnú znalosť počítačov. V jednom bode splnomocnenec pre Google, Scott Weingaertner, vysvetlil, že typický počítač sa skladá z aplikácií, operačného systému a hardvéru, na ktorom to všetko “beží”. “Tomuto zatiaľ rozumiem,” povedal Alsup a pokynul mu, že môže pokračovať.

Neskôr však musel položiť niekoľko otázok, aby pochopil niektoré z aspektov jazyka Java, vrátane konceptu knižníc Java tried. “Keď som dnes išiel do práce, nemal som ani tušenie, že ‘trieda’ má aj takýto význam,” vyjadril sa po skončení slyšania.

Právny zástupca Oraclu, Michael Jacobs, vysvetlil, ako vývojári píšu kód v Jave a nechajú ho skompilovať, aby dostali výsledný bytecode. Tento kód sa potom dá spustiť v Java virtuálnom stroji, ktorý je nainštalovaný na akomkoľvek type počítača, pokračoval vo vysvetľovaní sudcovi, čo dáva Jave charakteristiku programovacieho jazyka “napíš raz, spusti hocikde.”

Na rokovaní nebol žiadny priestor pre argumentáciu, ale nevyhnutne sa právnici nezhodli na niekoľkých otázkach, ktoré sú predzvesťou toho, čo by mohlo prísť pri ďalšom súdnom pojednávaní.

Jacobs sa snažil zdôrazniť podobnosti medzi programovacími modelmi Androidu a Javy. Android vývojári programujú v jazyku Java a výsledkom kompilácie su .dex súbory spustiteľné v Dalvík virtuálnom stroji, ktorý vytvoril Google, namiesto Java virtuálneho stroja. Argumentoval tým, že princíp je úplne rovnaký.

Zdroj: Network World

12.4.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+