Smartfón je možné hacknúť už za pár stoviek eur. Slováci vyvinuli nástroj, ktorý vás ochráni

Zdroj: Miroslav Schwamberg

Hackerské útoky a rôzne pokusy o získanie citlivých informácií online spôsobom neustále pribúdajú. V súčasnosti sa bezpečnosť komunikácie stáva nevyhnutnosťou. Riziko ohrozenia citlivých informácií sa zvyšuje a je len na samotných používateľoch, ako sa k tomu postavia.

Bežne využívané aplikácie obsahujú množstvo bezpečnostných dier

Experti upozorňujú na neodhalené zraniteľnosti v rôznych četovacích aplikáciách, ktoré sa síce navonok tvária bezpečne, no až také bezpečné nie sú. Riešenie pritom existuje a pochádza priamo zo Slovenska. A už teraz ho používajú rôzne, najmä zahraničné inštitúcie. Volá sa Silentel.

Viac podobných tém na MôjAndroid.sk:

Bezpečnosť komunikácie nie je len o tom, že si nastavíme na svojom smartfóne silné heslo. Je dôležité pochopiť, ako komunikácia funguje a ako ju môžeme ochrániť. Cena za napadnutie smartfónu je len niekoľko stoviek dolárov, sofistikované útoky môžu stáť až 20-tisíc.

V prípade, že útočník uspel a infikoval cielený mobilný telefón, získa výhodu a môže zo zariadenia získať množstvo dát. Najzraniteľnejšie sú systémové údaje (napríklad telefónne kontakty, protokoly hovorov, SMS) a údaje z obľúbených chatovacích aplikácií.”

 Tomáš Kucharik, expert na bezpečnosť mobilnej komunikácie

Silentel má certifikáciu z NATO

Odborníci volajú po zavedení jasných pravidiel na komunikáciu predstaviteľov štátu a tiež o potrebe zavedenai certifkovaných riešení. Platforma Silentel takúto certifikáciu získala, pochádza od slovenskej spoločnosti Ardaco. Od základu bola vytvorená s ohľadom na maximálnu bezpečnosť a dostala certifikáciu z viacerých krajín, vrátane NATO.

Odosielané súbory a správy sú šifrované priamo na zariadení pred odoslaním a dešifrované až v zariadení príjemcu. Fyzicky správy nie sú uložené na týchto zariadeniach, ale len na serveri. Ak teda útočník k zariadeniu získa prístup, k správam sa nedostane. Každá komunikácia má pridelený jednorazový šifrovací kľúč, ktorý je po jej ukončení vymazaný. Do internej pamäte smartfónu sa taktiež neukladajú žiadne dáta.

Po najnovšej aktualizácii je aplikácia schopná aj bezpečnej videokonferencie s viacerými účastníkmi. Táto funkcia dopĺňa už existujúce funkcie, ktorými sú správy, hovory, konferencia či odosielanie súborov.

Developer: Ardaco, a.s.
Price: Free
Náš tip
Slovenskom sa šíri nebezpečný podvod. Pozor na takéto telefonáty!
Disqus Comments Loading...