MojAndroid

Samsung po dlhom čase predstavil a do predaja uviedol nového nástupcu populárnej rodiny odolných zariadení Xcover. V poradí už tretí model tejto línie priniesol niekoľko zmien, vrátane väčšieho displeja a výkonnejších vnútorností. Samozrejmosťou je certifikácia v odolnosti voči vode, pádom, vysokým a nízkym teplotám, solárnej radiácií a ďalších. S cenovkou tesne nad 200 eurami  ide teda o zaujímavú alternatívu k iným smartfónom strednej triedy, ktoré sa zvýšenou odolnosťou nemôžu pochváliť.

Konštrukcia: Určený do najtvrdších podmienok

Samsung Galaxy Xcover 3 je, podobne ako jeho predchodcovia, určený pre používanie v tých najnáročnejších podmienkach. Nielenže vďaka certifikácií MIL-STD-810G a IP67 vydrží 30 minút pod vodou, či v prudkom daždi (v hĺbke do 1 metra), ale odolá aj pádom z výšky 1,2 metra, slanej vode, prachu, piesku, nárazom, vibráciám a extrémnym teplotám. Tomu je prispôsobené aj konštrukčné vyhotovenie a dizajn zariadenia. To má hrúbku 9,7 mm a je lemované robustným rámom, ktorý pri pádoch chráni displej, aj samotné vnútornosti. Ovládacie prvky dostatočne vystupujú a dajú sa jednoducho nahmatať aj pri použití rukavíc. Celé telo je navyše textúrované, vďaka čomu sa sa lepšie drží v ruke a nešmýka sa.

samsung-galaxy-xcover3-recenzia-6

Predná strana je už typická svojimi hardvérovými tlačidlami, ktoré nahradili tie na displeji prípadne ich kapacitné varianty. Vďaka tomu je možné s nimi pracovať aj pod vodou, prípadne v hrubších rukaviciach. Na stlačenie reagujú ukážkovo, aj keď pravdepodobne si na ne budete musieť chvíľu zvykať. Predsa len je tu rozdiel v rýchlosti odozvy pri mechanickom a softvérovom (či kapacitnom). Tlačidlá podsvietené nie sú, ale vzhľadom na to, že dostatočne vystupujú, tak ich bez problémov nahmatáte aj v noci. Prednú stranu dopĺňa ešte telefónny reproduktor, predná 2 Mpix kamera a niekoľko ďalších senzorov. Ten pre reguláciu podsvietenia displeja však chýba a absentuje aj notifikačná LED dióda.

samsung-galaxy-xcover3-recenzia-9 samsung-galaxy-xcover3-recenzia-3

Ovládacie prvky sú rozmiestnené po bokoch. Naľavo sú situované tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a špeciálne tlačidlo Xcover, ktoré slúži pre rýchle spustenie svietidla, alebo niektorej z nainštalovaných aplikácií. Naprogramovať je možné dve akcie, jednu pre krátke stlačenie a druhú pre prípad, že tlačidlo podržíte dlhšie. Smartfón sa zapína na pravom boku, 3,5 mm audio jack je umiestnený hore a microUSB konektor sa nachádza v spodnej časti.

samsung-galaxy-xcover3-recenzia-10 samsung-galaxy-xcover3-recenzia-11

Zadný kryt má textúrovaný pogumovaný povrch a obsahuje otvory pre 5 Mpix fotoaparát, hlasný reproduktor a LED blesk. Po jeho odňatí sa naskytne pohľad na batériu a dvojicu slotov pre microSIM a microSD kartu. Táto časť je zároveň chránená pred vodou, a to gumeným lemom, ktorý je pripevnený z druhej strany krytu.

samsung-galaxy-xcover3-recenzia-7

Celkovo pôsobí Xcover 3 ako robustné zariadenie, ktoré prípadný pád skutočne bez problémov vydrží. Jeho rozmery 132,9 x 70,1 x 10 mm a hmotnosť 154 gramov sú síce väčšie ako u konkurencie, no to je daň za odolnosť. Jedinú výhradu mám akurát k použitému prednému sklíčku, ktorému chýba oleofóbna vrstva, a tak sa pomerne rýchlo zašpiní. Počas testovania zariadenia Samsung Galaxy Xcover 3 sme vyskúšali aj jeho odolnosť. Ponorili sme ho na 20 minút do vody a nechali sme ho aj na pol hodiny zamraziť v mrazničke s teplotou -15°C. Všetky tieto testy vydržal bez ujmy.

Displej

Displej Samsungu Galaxy Xcover 3 má veľkosť 4,5 palca, čo je vzhľadom na dnešné pomery menej, ako sme zvyknutí. Napriek tomu displej pojme dostatok informácií a ponúka aj dostatočný jas, vďaka ktorému ho je možné dobre čítať aj vo vonkajších prostrediach a na priamom slnku. Za vlajkovými loďami a smartfónmi vyššej strednej triedy však zaostáva. To isté platí aj o podaní farieb, ktoré sú trochu vyblednuté. Rozlíšenie zobrazovacieho panelu je 480 x 800 px, čo je v prípade uhlopriečky 4,5″ v poriadku. Nečakajte super jemné zobrazenie a počítajte s tým, že pri bližšom pohľade uvidíte aj jednotlivé pixely. Celkovo displej hodnotím ako podpriemerný. V cenovej relácii do 200 alebo do 300 eur nájdeme už zariadenia s HD a Full HD rozlíšením, ktoré navyše ponúkajú kvalitnejšie zobrazenie. Samsungu Galaxy Xcover 3 dokonca chýba aj automatická regulácia podsvietenia.

samsung-galaxy-xcover3-recenzia-4

Pri ponorení do vody smartfón nie je možné ovládať. Interakcia s prostredím je možná len pri nesúvislom pokrytí vodou, no niekoľko kvapiek na displeji, napríklad pri daždi, nie je problém.

Výkon a pamäť

Samsung tento smartfón vybavil pomerne neznámym čipsetom Marvell Armada PXA1908, ktorý ponúka 4 jadrá s taktom 1,2 GHz a grafickú jednotku Vivante GC7000. Táto dvojica nepodáva žiadne majstrovské výsledky a svojim výkonom zaostáva aj za lacnejšími zariadeniami, ktorých cenovka sa pohybuje do 200 eur. V AnTuTu som nameral len 22-tisíc bodov, čo je menej ako ponúka napríklad lacnejší Lenovo A7000. Sklamaním sú aj výsledky z 3D Marku, v ktorom Xcover 3 dosiahol bodového ohodnotenie na úrovni len 3095 bodov pri teste Ice Storm Unlimited. Na druhej strane, ani menší výkon nie je pre tento smartfón prekážkou. Reakcie zariadenia sú totižto dostatočne rýchle, prehrá aj Full HD videá a problémy nebude robiť ani prehliadanie webových stránok a hranie hier. Od zariadenia predávajúceho sa za cenu od 200 eur by som však čakal predsa len niečo viac.

Screenshot_2015-06-17-10-57-44 Screenshot_2015-06-17-15-39-29

Vnútorná pamäť dostala od výrobcu kapacitu 8 GB, ktorá je akýmsi štandardom dnešných lacnejších zariadení. Pre používateľa z nej na inštaláciu hier, aplikácií, kopírovanie hudby a ukladanie videí ostáva niečo cez 5 GB. Táto veľkosť sa však dá ďalej rozšíriť prostredníctvom pamäťových kariet microSD, ktoré môžu mať veľkosť až 128 GB. Samsung Galaxy Xcover 3 ale podporuje aj USB Host, vďaka čomu je k nemu možné pripojiť externé USB disky a ďalšie príslušenstvo.

Multimédiá

Hlavný reproduktor je situovaný v zadnej časti a ponúka priemerný výkon aj kvalitu. Počúvanie cez 3,5 mm audio výstup je v poriadku, Xcover 3 v tomto smere ponúka dostatočný výkon aj kvalitu reprodukcie. Bez úprav ekvalizérom sa mi však zvuk zdal byť trochu prebasovaný.

S týmto smartfónom na vás inak čaká štandardná dávka multimediálnych aplikácií od Samsungu. Nájdete tu galériu so základnými funkciami triedenia fotografií do albumov podľa času alebo umiestnenia, a po doinštalovaní aplikácie editora nechýba ani možnosť fotografie ďalej upravovať. Čo tu chýba úplne, je samsungovský hudobný prehrávač, ktorý nahradila aplikácia Hudba Play.

Operačný systém

Samsung Galaxy Xcover 3 prichádza s predinštalovaným Androidom 4.4.2 KitKat a nadstavbou TouchWiz. Na jej najnovšiu verziu, ktorá sa nachádza aj na Samsungu Galaxy S6, však môžete zabudnúť. Výrobca totižto pribalil len staršiu verziu, a to s poriadne oklieštenými funkciami. Nenájdete tu teda žiadne funkcie pre rozdelenie obrazovky a prácu vo viacerých oknách, ako ani možnosť reagovať na prichádzajúce hovory pomocou rôznych gest a pohybov. Podporované nie sú ani témy a chýba tu aj jednoduchý režim obrazovky pre ľudí, ako sú napríklad dôchodcovia.

Celkovo systém neponúka až tak veľa aplikácií a ide skôr len o bežnú softvérovú výbavu, ktorá ničím neprekvapí. Stále tu nájdete možnosť správy plôch, samostatné menu s aplikáciami s možnosťou vlastného triedenia alebo triedenia podľa abecedy, či notifikačný panel s rýchlymi ovládacími prvkami. Nechýba ani dialer s inteligentnou voľbou, či multitasking v štýle Androidu KitKat.

Fotoaparát:

Fotoaparát má pomerne malé rozlíšenie 5 Mpix, ktoré dosahuje pri použití pomeru strán 4:3. Nie je to veľa, najmä ak sa pozrieme na iné zariadenia, ktoré v tejto cenovej kategórii už bežne ponúkajú snímače s rozlíšením 8 alebo 13 Mpix. Kvalita skutočne v ničom nevyniká nad inými smartfónmi a dá sa považovať za priemer svojej triedy. Pri fotení s pomerom strán 5:3 je maximálne rozlíšenie len 3,9 Mpix, čo sa samozrejme odrazilo aj na ostrosti snímkov a úrovni zachytených detailov. O fotenie v noci pravdepodobne tiež nebude veľký záujem. Fotografie sú len priemernej kvality a pomerne dosť zašumené. Video je s týmto smartfónom možné natáčať v maximálnom rozlíšení 720p.

samsung-galaxy-xcover3-recenzia-8

Samsung Galaxy Xcover 3 disponuje niekoľkými režimami snímania, vrátane krásnej tváre, sériového snímania a športového módu. K dispozícii je aj možnosť fotiť pod vodou. Keďže displej pri ponorení do vody nereaguje, je v tomto prípade možné použiť hardvérové tlačidlo Xcover a ovládania hlasitosti. Pomocou nich vytvoríte fotografiu alebo natočíte video.

Konektivita

Samsung Galaxy Xcover 3 ponúka základné štandardy Wi-Fi 802.11 b/g/n, no rýchlejšie Wi-Fi ac a podpora 5 GHz pásma chýba. Čo nechýba, je Bluetooth vo verzii 4.0, GPS, NFC, FM rádio a LTE, ktoré podporuje rýchlosti do 150 Mbps pre sťahovanie a 50 Mbps pre odosielanie. Zariadenie okrem toho disponuje aj senzormi akcelerometra, priblíženia a digitálneho kompasu, ktorý pomôže pri lepšej orientácií v mapách. Telefonovanie je s prístrojom bezproblémové, reproduktor je dostatočne hlasný aj pre hlučnejšie prostredia.

Výdrž batérie

Výdrž sa aj napriek pomerne veľkej batérii s kapacitou 2200 mAh pohybuje na štandardných 24 hodinách. Za vyššiu spotrebu pravdepodobne môže použitý čip a nie príliš úsporný displej, ktorý som kvôli absencii automatickej regulácie mal väčšinu času nastavený na maximálny jas a až večer som podsvietenie znižoval asi na polovicu. V takomto režime, a s nonstop zapnutými mobilnými dátami a Wi-Fi, som sa dostal na výdrž 26 hodín s obrazovkou aktívnou 2 hodiny. Ak budete chcieť výdrž predĺžiť, tak môžete aktivovať režim extrémneho šetrenia batérie, ktorý v zariadení vypne niektoré funkcie.

samsung-galaxy-xcover3-recenzia-13

Záverečné hodnotenie: Priemerný smartfón s odolnosťou

Samsung Galaxy Xcover 3 je vo všetkých smeroch priemerným smartfónom. Vzhľadom na svoju cenovku sa parametrami so svojou konkurenciou nemôže veľmi porovnávať. Má horší displej, ponúka menší výkon a fotoaparát s nízkym rozlíšením. Vo všetkých týchto smeroch Xcover 3 zaostáva za konkurentmi, ktorých cenovka sa už dnes môže pohybovať do 200 eur. V čom je však konkurenciou neprekonaný, je odolnosť voči vode aj nárazom, a práve to z neho robí zaujímavú alternatívu k bežným, dnes dostupným zariadeniam. Ak teda hľadáte smartfón určený pre prežitie aj v náročnejších podmienkach, potom je Samsung Galaxy Xcover 3 pre vás vhodnou voľbou.

Plusy

  • Robustná konštrukcia, odolnosť
  • Certifikáty IP67 a MIL-STD-810G
  • Plynulý chod OS

Mínusy

  • Podpriemerné špecifikácie
  • Displej bez oleofóbnej vrstvy
19.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+