RECENZIA Prestigio Muze G7 LTE: Viac ako skvelá odolnosť?

V našich končinách je čínske Prestigio známe ako výrobca telefónov, ktoré si môže dovoliť takmer úplne každý. Ich zariadenia sú taktiež akýmsi symbolom čínskych smartfónov s veľmi prívetivou cenovkou, avšak nie vždycky sa im nejaký model podarí úplne dokonale. Prestigio Muze G7 LTE na prvý pohľad očarí svojou hutnou a odolnou konštrukciou, ktorá sa skutočne podarila. Nuž, ak by tento smartfón nebol odolný voči vode a prachu, nevedeli by sme určiť, čo by bolo jeho hlavným ťahákom. Prečo si to myslíme? Dozviete sa po prečítaní tejto recenzie!

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Balenie: S užitočným bonusom

Po otvorení vcelku kompaktnej škatuľky uvidíte okrem samotného zariadenia aj sponku na otváranie slotu pre dve SIM karty / jednu pamäťovú kartu v kombinácii so SIM kartou, rôznu papierovú dokumentáciu, ale aj nabíjačku s 5V / 2A výstupom či nabíjací kábel s microUSB koncovkou. Ako určite tušíte, tento telefón je určený najmä pre ľudí, ktorí pravidelne vykonávajú outdoorové aktivity. Určite  vás príjemne poteší pribalená ochranná fólia, ktorú vám na displej odporúčame okamžite nalepiť. Extra ochrana predsa nikdy neuškodí a neuberie tomuto telefónu ani na jeho peknom vzhľade.

Konštrukcia a dizajn: Robustná tehlička

Prvý kontakt so smartfónom v nás vyvolal kladný dojem. Hneď nám bolo jasné, že tento telefón niečo znesie. Nachádzame sa však v azda jednej z najnižších cenových kategórií a okolo displeja sa nachádzajú veľmi veľké rámčeky. Tie mu však hrajú do kariet a celkovo zodpovedajú dizajnovému jazyku odolných smartfónov. Jeho príjemne chladné kovové boky a ostatné robustne tvarované pogumované časti telefónu pôsobia veru chlapským dojmom. Tlačidlá hlasitosti a tlačidlo napájania na pravej strane zariadenia sa stláčajú neuveriteľne príjemne, a taktiež ponúkajú skvelú hmatovú odozvu. Pod nimi sa ďalej nachádza aj samostatné tlačidlo pre spúšť fotoaparátu a následné vytváranie fotografií. To je dnes už raritou a taký prídavok dokáže veľmi milo potešiť, škoda len, že kvôli kvalite fotoaparátu toto tlačidlo zrejme použijete len veľmi zriedka. Samotný hlavný fotoaparát sa, samozrejme, nachádza na zadnej strane a je lokalizovaný v presnom strede jej hornej sekcie. V dolnej časti sa potom nachádza aj reproduktor, ktorý má pomerne tichý, miestami až priam tlmený zvuk. Predpokladáme, že dôvodom bude práve zvýšená odolnosť voči vode.

Ak patríte k používateľom, ktorí považujú podobný vzhľad telefónu za krajší, oproti celokovovým či skleneným tenkým telefónom, svojím dizajnom vás Prestigio Muze G7 LTE určite nadchne. Nad každým konektorom, či už 3.5 mm Jackom na hornej strane, slotom pre SIM karty a SD kartu na ľavom boku, alebo micro-USB portom na spodnej strane sa nachádzajú tesniace klapky, ktoré sa spočiatku vcelku náročne otvárajú, majú však svoje opodstatnenie a poriadne a spoľahlivo tesnia tieto otvory pred vodou. Veríme, že telefón by nejaký ten nešťastný pád do vody s ľahkosťou prežil. Čo nás však na konštrukcii celkom vytočilo, je veľmi hlboko zapustený jack konektor pre slúchadlá. Je tak hlboko v tele zariadenia, že okolitá konštrukcia nedovoľuje doň vložiť slúchadlá s hrubšou jack koncovkou. Štuplíkové či kôstkové slúchadlá sa nám tam vošli, jemne sa však musel ohnúť prívodný kábel tesne pred koncovkou. Azda najväčším ťahákom tohto modelu je práve odolnosť voči vode a prachu, ktorá je overená certifikáciou IP 68. Telefón by mal vo vode v hĺbke 1,5 metra vydržať až 30 minút. Neodporúčame vám však riskovať telefón a zvýšenú odolnosť radšej nechajte na nešťastné náhody.

Z konštrukcie a odolnosti prejdime na rozloženie rôznych prvkov. Nad displejom sa nachádza krásne výrazná a farebná notifikačná LED dióda, ktorá bliká rôznymi farbami v prípade dostupnosti upozornení na zmeškané udalosti či notifikácie z iných aplikácií. Vedľa nej je predný fotoaparát, reproduktor pre telefonické hovory či nevyhnutné senzory. Pod displejom sa nachádzajú nepodsvietené senzorové tlačidlá určené na navigáciu v operačnom systéme Android.


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Príliš mnoho kompromisov

Displej na Prestigio Muze G7 LTE by nebol sám o sebe následne ohodnotený, kedy sa na ňom miestami nenachádzali isté svetlejšie body ako v okolitých miestach na displeji. Pri zobrazovaní celistvých obrazov je ich na displeji zreteľne vidno, dúfame však, že sa jedná len o vadu nami testovaného kusu. Zobrazovač má inak na danú cenovku vcelku pekné farby, slušné pozorovacie uhly, ale aj dostatočný maximálny jas, navyše je chránený tvrdeným sklom Gorilla Glass 3. Vo večerných hodinách však pocítite, že minimálny jas je stále celkom silný a dokáže vaše oči v noci potrápiť. Nie je to však katastrofálne a za použitia aplikácie ako je napríklad Twilight tento problém jednoducho napravíte.

Displej má 5 palcov a rozlíšenie 1280×720 pixelov (pomer strán je 16:9, hustota 320 pixelov na palec). Azda najhoršou vecou na tomto telefóne sú jeho reakcie na dotyky. Predpokladáme, že sa nejedná o softvérový problém či o slabší výkon, ale ide práve o vlastnosť displeja. Na ňom sme nedokázali na softvérovej klávesnici napísať priemerným tempom slovo bez toho, aby displej zareagoval na ťuknutie na každé jedno písmenko. Jednoducho sme písali úplné nezmysly a nebolo to naším zavinením. Na tomto smartfóne sa dá písať jedine, ak tempo písania znížite na znesiteľné minimum, čo nám však nevyhovovalo a poriadne nás obmedzovalo v práci s telefónom a miestami bol až priam nepoužiteľný, ak bolo nutné rýchlo odpísať na nejakú správu.

Výkon a pamäť: Nedostatky možno odpustiť

Vzhľadom na veľmi prívetivú cenovku môžeme usúdiť, že výkon tohto zariadenia je dobrý. Na denné používanie však vyhovie zrejme len nenáročným používateľom, ktorí telefón nijak výrazne nezaťažujú. Operačná pamäť o veľkosti 2 GB sa ďalej postará o multitasking, ktorý však nie je vždy plynulý, ako by sme očakávali. Pod obrnenou konštrukciou sa nachádza štvorjadrový procesor Mediatek MT6737 s taktom 1,3 GHz. O grafickú prácu a nenáročné hranie hier sa stará grafický akcelerátor ARM Mali-T720. Interná pamäť má kapacitu 16 GB a pre vaše dáta ostáva zhruba 9,8 GB voľných.

Veľmi dôležitým faktorom v oblasti výkonu smartfónov je taktiež odladenosť prostredia. Na tomto smartfóne rozhodne nie je dokonalá aj napriek tomu, že systém Android nie je obohatený o nejakú grafickú nadstavbu. Telefón má tendenciu zamŕzať a sekať aj pri bežných operáciách, ako sme však spomínali, nenáročným používateľom to nejaký veľký problém robiť zrejme nebude a na pomalšie otváranie aplikácií si postupom času zvyknú. Otázne však je, koľkonásobne sa pomalosť reakcií zvýši po pár mesiacoch pravidelného používania. Prestigio Muze G7 LTE dosiahlo v Antutu Benchmark teste 35 551 bodov.


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát: Horší sme dlho nevideli

Fotografické schopnosti tohto smartfónu nás veľmi šokovali – v tom zápornom zmysle. Kvalitu fotoaparátov môže síce obhajovať cena, nuž, lepšie kamery sa v tejto cene stále s určitosťou dajú nájsť, a to napríklad práve u ďalších konkurenčných čínskych gigantov. Hlavný fotoaparát na zadnej strane telefónu disponuje rozlíšením 13 MP, čo sa môže na papieri zdať ako veľmi dobrá hodnota. Opak je však pravdou a tento fotoaparát produkuje skutočne zlé fotky aj za výborných svetelných podmienok. Fotografie vyhotovené za tmy či šera nemá ani zmysel opisovať. Fotoaparát nezvláda scény s vysokým dynamickým rozsahom, fotografie sú rozostrené a mnohokrát sa nepodaria hneď na prvý pokus. Video je potom možné nahrávať v rozlíšení 720p s 30 snímkami za sekundu a taktiež svojou kvalitou nenadchne. Predná 2 MP kamera potom poslúži maximálne na videohovory, pretože “selfiečko” si z nej spravia skutočne len odvážlivci. Jej zorné pole je 44°, a v prípade, že ruku od svojej tváre oddialite najviac ako sa dá, do záberu sa vám ledva vojde tak tvár spolu s ramenami, nehovoriac o tom, ak by ste chceli si dať “selfie” s dvoma a viac ľuďmi – do zorného poľa sa jednoducho viac ako jedna osoba zmestí iba veľmi ťažko. Nižšie si môžete pozrieť ukážkové fotografie z oboch kamier.

Ukážkové fotografie

Operačný systém: S množstvom nepríjemných neduhov

O celkové fungovanie smartfónu sa stará Android vo verzii 7.0 Nougat. To veru nie je ani zďaleka najnovšia verzia tohto operačného systému. Najnovšia nie je ani bezpečnostná záplata, ktorá je platná k 5. máju 2017. Mnoho výrobcov zabúda aktualizovať svoje najlacnejšie modely a Prestigio rozhodne nie je výnimkou. Milovníkov čistého Androidu poteší fakt, že v tomto telefóne je prakticky čistý Android s drobnými úpravami od výrobcu. Nevyhnete sa však veľkému množstvu predinštalovaných aplikácií. Niektoré sa dajú úplne odinštalovať, iné zas môžete maximálne tak zakázať.

Softvér má množstvo neduhov, ktoré je možné opraviť pomocou aktualizácie systému, to sa však predpokladáme nikdy nestane a budete sa musieť v prípade záujmu o tento smartfón s nimi vyrovnať. Azda prvú chybu, ktorú si všimnete je nedostatočný, neúplný a miestami aj veľmi nepresný preklad do slovenského jazyka. V nastaveniach sa nachádza možnosť pre zapnutie gest, my vás však chceme dôrazne upozorniť na to, aby ste funkciu pomenovanú “dvakrát kliknite na obrazovku prebudiť” (áno, tak skvelý je preklad) nikdy nezapínali. Spôsobovala nám nechcené zapínanie displeja v taške, či vo vrecku. Bolo až priam komické, keď sme počas prechádzky niekoľkokrát počuli z vrecka zvuk uzávierky fotoaparátu a potom si doma v galérii našli sériu rôznych fotografií, ktoré boli vytvorené vďaka náhodným zapnutiam displeja. Nevieme si ani predstaviť čo by sa stalo, ak by sme na telefóne nemali nastavený bezpečnostný kód na uzamknutie obrazovky. Skenerom odtlačkov prstov či možnosťou odomknutia telefónu tvárou Prestigio Muze G7 LTE totiž nedisponuje.

Ďalšou (pravdepodobne softvérovou) chybou je to, že pri niektorých videách na YouTube sa jednoducho nenachádza možnosť prehrať video v rozlíšení HD (720p / 720p60) aj napriek tomu, že video takým rozlíšením disponuje, ba častokrát aj vyšším. Aby sme však len nekarhali, treba spomenúť, že operačný systém je obohatený aj o vcelku praktické vymoženosti, ako napríklad plánovanie zapnutia / vypnutia telefónu či možnosť nahrávania obrazovky, a to priamo zo stavovej lišty.


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Vo väčšine prípadov nesklame

Ako samotný názov tohto modelu napovedá, telefón disponuje kompletnými LTE pásmami. Nechýba podpora Bluetooth 4.0 či GPS. Niektorých zamrzí absencia NFC či infraportu. Port micro-USB poslúži skvelo na nabíjanie či prenos súborov do počítača, telefón však nepodporuje funkciu USB host, čo znamená, že USB Flash Disk v tomto smartfóne jednoducho nebudete môcť použiť. Ako sme už na začiatku recenzie spomínali, slot je typu hybrid a vložíte doň buď kombináciu dvoch SIM kariet, alebo jednu SIM kartu v kombinácii s pamäťovou microSD kartou. V hornej časti smartfónu sa potom nachádza aj 3.5 mm Jack konektor, z ktorého zvukový výstup patrí k značnému podpriemeru, navyše do tohto otvoru nevojdú ani robustnejšie slúchadlá.

Batéria: Vysoká kapacita, hanebne nízka výdrž

Ak sa povie, že Prestigio Muze G7 LTE má v sebe batériu s kapacitou 4 000 mAh, určite skoro každému príde na um, že sa bude jednať jednoducho o telefón s TOP výdržou – ako výdrž na batériu, tak aj výdrž konštrukcie. Nuž, táto batéria nás poriadne sklamala. Na papieri hraje všetko pre skvelú výdrž batérie – nízke rozlíšenie displeja, pomerne úsporný procesor či jej samotná vysoká kapacita. Nanešťastie, telefón nám hlásil 15 % batérie už pri zapnutom displeji po dobu 3 hodín a 46 minút. Vydržal s nami síce celý deň, ale je to jedným slovom chabé, pretože z tak veľkej batérie by sme chceli minimálne dobu 7 hodín zapnutého displeja, ak nie ešte o pár hodín viac. Vysokokapacitnú batériu však nabijete pomocou 5V / 2A nabíjačky rýchlo, a to už do dvoch hodín.

Určite sa ešte oplatí spomenúť, že telefón stráca percentá z batérie aj počas úplnej nečinnosti. A poriadne veľké množstvo percent. Počas jednej noci nám percentá z batérie klesli zvyčajne až o enormných 30 % (raz bol prípad, čo nám kleslo až približne 50 % za jednu noc), a to sme v telefóne mali nainštalované aplikácie ako Facebook Messenger, Instagram, Asana, Slack či Google Chrome. Tieto aplikácie nám na žiadnom inom telefóne nespôsobujú ubúdanie batérie počas režimu spánku. Dodáme, že počas noci sme telefón vždy prepli do režimu v lietadle a skontrolovali sme, či nám v multitaskingu nebežia nejaké aplikácie.

Záverečné hodnotenie: Komu je tento smartfón určený?

Sú obecne dva dôvody, prečo by sa potenciálny zákazník rozhodol práve pre tento telefón. Prvým dôvodom je zvýšená odolnosť, druhým zas veľmi prívetivá cenovka. Odolných a vcelku štýlových smartfónov ako je Prestigio Muze G7 LTE je v danej cenovej kategórii skutočne minimum. Nie je tu však žiaden iný dôvod, prečo si vybrať práve tento model. Rozhodnúť sa môžete pre hocijaký iný smartfón od iného výrobcu s vyšším výkonom, lepšími fotoaparátmi či dokonca ešte lepšou výdržou batérie za cenu absencie odolnosti podľa certifikácie IP 68. Ak hľadáte smartfón s výdržou v prípade nešťastnej náhody, napríklad počas outdoorových aktivít, a chcete k tomu aj ušetriť, Prestigio by mohlo byť vskutku dobrou voľbou. Otázne však je, či si po pár mesiacoch nebudete chcieť kvôli rôznym neduhom, ktoré sme spomínali kúpiť iný telefón. Prestigio Muze G7 LTE sa predáva za cenu už od 109 €.

Disqus Comments Loading...