MojAndroid

Príchod nového výrobcu Coolpad na náš trh bol pomerne zaujímavý. Spoločnosť prišla s predsavzatím navždy odstrániť predsudky, ktoré prechovávame voči dostupným zariadeniam. Pomôcť by jej mali dve nové zariadenia, ktoré sa líšia najmä svojou veľkosťou. Zatiaľ, čo Coolpad Porto je menší smartfón, vhodný aj do ženských rúk, Coolpad Modena je väčšie, no stále veľmi elegantné zariadenie.

Balenie – všetko potrebné

Balenie smartfónu Coolpad Modena nás prekvapilo najmä svojim vzhľadom. V čase, keď sa väčšina výrobcov uspokojí s minimálnymi škatuľami, kde sú všetky súčasti uložené tak precízne, že po otvorení ich už naspäť ani nepoukladáte, nás zaujala priestrannejšia škatuľa od spoločnosti Coolpad. Samozrejme, ide iba o detail, no aj ten zlepšuje prezentáciu tohto zariadenia. Vo vnútri sme okrem samotného telefónu našli aj napájací adaptér s výstupom 1A, USB kábel a handsfree sadu. Ide o štuplíkové slúchadlá priemernej kvality, no pomerne veľká časť s mikrofónom vám možno bude prekážať pri používaní slúchadiel pri každodennom počúvaní hudby.

Konštrukcia a dizajn – elegán do veľkých rúk

Jednou z hlavných konkurenčných výhod nových smartfónov od spoločnosti Coolpad je ich vzhľad. Iba málokto si pri pohľade na tieto telefóny bude myslieť, že ide o zariadenia s cenovkou do 150 EUR. Hoci tu nenájdeme kovové prvky a celá konštrukcia zariadenia je vyrobená z plastu, zmysel pre detail je vidieť na každom rohu a určite to ocenia aj samotní zákazníci. Coolpad Modena má rozmery 153 x 77,5 x 8,6 mm a váži 158 gramov. Hmotnosť je pre takto veľké zariadenie ideálna, no rozmery sú pre 5,5-palcový smartfón trochu natiahnuté. Môže za to čierny rámik okolo displeja, ktorý celý telefón zväčšuje. Napríklad Lenovo Vibe Z2 Pro je iba o niekoľko milimetrov širší a vyšší, a to má až 6-palcový displej.

coolpad-photo (4)

Ak sa chystáte kúpiť si toto zariadenie, myslite na to, že ovládanie jednou rukou bude možno veľkou výzvou. Zariadenie sa blíži k hranici toho, čo je možné ešte skutočne používať ako smartfón. S našimi veľkými rukami sme však s telefónom nemali veľký problém a dočiahli sme aj na notifikačnú lištu.

coolpad-photo (5)

Po dizajnovej stránke ide o veľmi zaujímavé zariadenie. Vpredu nájdeme nad displejom umiestnený reproduktor pre hlasové hovory, potrebné senzory a prednú kameru. Notifikačná dióda je umiestnená na ľavej strane, no ak nebliká, nie je ju vôbec vidieť. Pod displejom sa nachádzajú dotykové tlačidlá, ktoré imitujú súčasné tlačidlá zo systému Android Lollipop znázorňujúce geometrické tvary. Tlačidlá ale nie sú podsvietené, a tak si na ich presnú polohu budete musieť chvíľu zvykať.

coolpad-photo (2)

Po bočných hranách nájdeme tradičné ovládacie prvky. Vpravo je to tlačidlo napájania a vľavo zasa dvojtlačidlo hlasitosti. Hore sa nachádza 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá a dole nájdeme microUSB port pre nabíjanie a prepojenie s počítačom.

coolpad- (1)

Zadný kryt je pomerne čistý a hore nájdeme mierne vystupujúcu šošovku fotoaparátu s prisvetlovacou LED diódou a pomocným mikrofónom. Dolu sa pod logom spoločnosti nachádza hlavný reproduktor pre multimédiá.

coolpad-photo (3) coolpad-photo (1)

Poteší fakt, že zadný kryt je odnímateľný. To síce neplatí o vstavanej batérii, no po odobratí krytu sa naskytne pohľad na dva sloty pre micro SIM karty a dokonca aj slot pre pamäťovú kartu, ktorý nie je často súčasťou ani niekoľkonásobne drahších zariadení.

coolpad-photo (8)

Náš celkový dojem z dizajnu telefónu je vysoko pozitívny. Možno tomu pomáha fakt, že na recenziu sme mali k dispozícii model v zlatej farbe. Tá bola skutočne atraktívna aj pre okolitých pozorovateľov. Pri pohľade na telefón máte skutočne pocit, že ide o prémiové zariadenie. Aj napriek plastovej konštrukcii je spracovanie na vysokej úrovni. Mnohých užívateľov poteší možnosť použitia pamäťovej karty a nás zasa potešilo, že zadný kryt nie je vôbec náchylný na odtlačky prstov a ostáva rovnako čistý aj po niekoľkodňovom používaní. Jedinú nevýhodu vidíme v nepodsvietených hardvérových tlačidlách, no aj tento drobný nedostatok si po chvíli používania prestanete všímať.

Displej – rozlíšenie, ktoré sem nepatrí

Smartfón Coolpad Modena disponuje 5,5-palcovým displejom s rozlíšením 960 x 540 pixelov. To je na takto veľké zariadenie málo a veľmi nás mrzí, že výrobca nepoužil aspoň HD displej, ktorý by bol pri týchto rozmeroch a v tejto cenovej kategórii oveľa lepší. Takéto nízke rozlíšenie nájdeme dnes iba na skutočne malom počte zariadení a nemyslíme si, že takýto displej patrí na tento telefón.

Našťastie, ide o IPS panel, ktorý disponuje svojimi tradičnými kladnými stránkami. Jas je pomerne dobrý a pozorovacie uhly na tom tiež nie sú najhoršie. Poteší tiež slušná reprodukcia farieb. Je naozaj zvláštne, že displej je vo väčšine smerov na dostatočne vysokej úrovni, len to rozlíšenie je skutočne nízke. V konečnom dôsledku si to možno ani neuvedomíte, keďže na takto veľkom displeji by bolo možné vidieť pixely aj v prípade HD rozlíšenia. Takto sú jednotlivé pixely ešte viditeľnejšie a ak máte skúsenosti s jemnejšími displejmi, možno vám tento fakt bude spočiatku prekážať.

Displej v nás zanechal teda zmiešané pocity. Automatický jas fungoval dobre a spoľahlivo. Potešilo nás, že výrobca upravil zobrazenie na displeji tak, aby neboli prvky prehnane veľké. V niektorých prípadoch ale zašiel trochu ďaleko – náhľad na zmeškané e-maily totiž obsahuje skutočne drobný text, ktorý je síce čitateľný, no je neprirodzene malý. V každom prípade sme radi, že telefón disponuje IPS panelom s aspoň priemernými kvalitami, aj keď cez nízke rozlíšenie sa ani za svet nedokážeme preniesť.

Výkon a pamäť – nedostatok RAM

Coolpad Modena disponuje procesorom Snapdragon 410, ktorý sa postará o svižný chod systému a aj aplikácií. Aj pri pohľade na hardvérové špecifikácie narazíme na ďalší kompromis, ktorým je v tomto prípade RAM s kapacitou iba 1 GB. Znovu zamrzí, že výrobca nepoužil dvojnásobok kapacity RAM aj za cenu zvýšenia ceny telefónu o niekoľko eur. 1 GB RAM je na dnešné pomery málo. Pri manipulácií s aplikáciami sa to prejavuje najmä častým načítavaním aplikácií pri multitaskingu či načítavaní domovskej obrazovky a widgetov po použití náročnejšej aplikácie.

Coolpad Modena Screenshot (25) Coolpad Modena Screenshot (17)

Pri inštalácii, resp. aktualizácii aplikácií je prakticky nemožné telefón používať. Reakcie sú v takomto prípade výrazne spomalené a je dobré nechať tento proces prebehnúť do konca. Aj napriek týmto nedostatkom je však možné telefón plnohodnotne využívať. Prípadov, kedy nastane spomalenie, nie je veľa, no je ich o poznanie viac, ako je to pri iných zariadeniach. Stále ale ide iba o mizivé percento času. Ak trávite väčšinu času prezeraním sociálnych sietí, internetu či písaním správ a mailov, s telefónom nebudete mať veľký problém. My sme si dokonca vyskúšali aj náročnú hru Need for Speed: No Limits. Vzhľadom na nízke rozlíšenie zariadenia je grafika trochu slabšia, no hra bola dostatočne optimalizovaná a pri hraní sme nemali problémy so žiadnym spomalením či poklesom FPS.

Vstavaná pamäť má kapacitu iba 8 GB, no od takto cenovo dostupného zariadenia sme ani viac nečakali. Na rozdiel od mnohých konkurentov však Coolpad ponúka slot na microSD kartu, ktorou môžete pamäť rozšíriť o ďalších 32 GB, takže v tomto prípade nemáme žiadne výhrady. Samozrejme, väčšia vstavaná pamäť nikdy nie je na škodu, no na základné aplikácie a operácie vám postačí aj tých predinštalovaných 8 GB.

Systém – nový Android s drobnými úpravami

Coolpad Modena prichádza s predinštalovaným systémom Android 5.1.1 Lollipop, ktorý je mierne upravený vylepšeniami z dielne výrobcu. Nejde ale o drastické vylepšenia, ale skôr iba o drobné softvérové úpravy, ktoré sú navyše vo väčšine prípadov užitočné.

Na uzamykacej obrazovke by sme zmeny hľadali iba márne – je identická s tou, ktorú nájdeme v čistom Androide. Po odblokovaní sa však naskytne pohľad na domovské obrazovky bez menu s aplikáciami, čo je trend, ktorého sa drží čoraz viac výrobcov. Vďaka tomu sme si však už na takýto typ systému zvykli a nemali sme s tým v tomto prípade problémy.

Coolpad Modena Screenshot (9) Coolpad Modena Screenshot (5) Coolpad Modena Screenshot (6)

Ďalšie zmeny, ktoré tu na prvý pohľad zbadáte, sa týkajú ikon. Výrobca zmenil ikony väčšiny systémových aplikácií, a tak je otázkou vkus, či sa vám budú páčiť. Zmeny nájdeme aj v notifikačnej lište, aj keď nejde o nič výnimočné. Zmenené sú ikony v paneli rýchleho spustenia a nájdeme tu aj niektoré neštandardné skratky, ako je napríklad šetrič batérie či inverzia farieb v prostredí systému.

Coolpad Modena Screenshot (7) Coolpad Modena Screenshot (8) Coolpad Modena Screenshot (15)

Najzaujímavejšie novinky sa ukrývajú v nastaveniach telefónu. Tu poteší šikovné menu pre správu dvoch SIM kariet, keďže Coolpad Modena funguje v dual SIM režime. V menu zobrazenia zasa nájdeme zaujímavú možnosť rozostrenia niektorých prvkov systému. Na výber máte niekoľko oblastí systému, kde môžete aplikovať tento efekt, ktorý výrazne mení celkový vzhľad systému. Znovu ide iba o otázku preferencie každého užívateľa, no nám sa tento efekt páčil.

Coolpad Modena Screenshot (11) Coolpad Modena Screenshot (13) Coolpad Modena Screenshot (12)

Poteší tiež tradičné nastavenie systémových profilov, ktoré už dnes nájdeme v smartfónoch iba zriedka. Okrem predinštalovaných profilov si môžete vytvárať aj vlastné pre konkrétne situácie, v ktorých telefón používate. Tu potom môžete nastaviť automatickú úpravu pripojenia k rôznym sieťam, hlasitosti upozornení a systému a aj ďalšie systémové nastavenia.

Coolpad Modena Screenshot (2) Coolpad Modena Screenshot (3) Coolpad Modena Screenshot (4)

Úplne nová položka v menu s názvom Inteligentná kontrola v sebe ukrýva ďalšie zaujímavé nastavenia. Môžete si tu nastaviť gestá prebudenia zariadenia, pomocou ktorých môžete spustiť konkrétne aplikácie. Dvojitým poklepaním môžete rozsvietiť displej, no posunutím prsta nahor môžete rovno zariadenie odblokovať. Ak posuniete prst nadol, ihneď otvoríte aplikáciu fotoaparátu. Tiež tu nájdete možnosť napísať písmeno pre spustenie konkrétnej aplikácie – ‚m‘ pre aplikáciu hudby, ‚e‘ pre aplikáciu prehliadaču a ‚c‘ pre aplikáciu dialer. Každú z týchto možností môžete zvlášť ovládať a vypnúť ich dostupnosť podľa vlastného uváženia.

Tiež tu nájdete možnosti pre nastavenia akcie pri dlhom, resp. dvojitom stlačení tlačidla domov. Na výber máte niekoľko rôznych funkcií, pričom si môžete nastaviť aj spustenie kamery po dvojitom kliknutí na tlačidlo domov, čo je veľmi užitočná funkcia známa zo zariadení Samsung Galaxy.

Coolpad Modena Screenshot (22) Coolpad Modena Screenshot (23) Coolpad Modena Screenshot (24)

Celkovo tak môžeme zhodnotiť, že výrobca obohatil zariadenie o niektoré skutočne zaujímavé nastavenia, ktoré budú pre mnohých užívateľov užitočné. Poteší tiež fakt, že tu nenájdeme veľa predinštalovaných aplikácií. Pravdou je, že výrobca sa vo väčšine prípadov spoľahol na aplikácie od Google. Nenájdeme tu napríklad ani aplikáciu galérie, ale iba aplikáciu Fotky Google. To isté platí o aplikácii na prehrávania hudby, ktorá je zastúpená iba aplikáciou Hudba Google Play. Jedinou skutočnou predinštalovanou aplikáciou je počasie Zumei, ktoré ponúka pekné animácie a prostredie.

Celkovo tak hodnotíme systém na smartfóne Coolpad Modena veľmi kladne. Ak chcete ešte viac priblížiť prostredie telefónu čistému Androidu, jednoducho si môžete nainštalovať Google Launcher, ktorý zmení prostredie domovskej obrazovky. Keďže väčšina ostatných častí systému sa od čistého Androidu líši iba minimálne, dosiahnete vzhľad veľmi podobný systému zo zariadení Google Nexus.

Multimédiá – základná výbava

Ako sme spomenuli vyššie, telefón neprichádza s množstvom predinštalovaných multimediálnych aplikácií. Vo väčšine prípadov sa budete musieť spoľahnúť na riešenia od Google, resp. budete musieť siahnuť po alternatívach v obchode Play. To ale nie je vždy zlé riešenie, keďže v obchode s aplikáciami často nájdeme titul, ktorý je oveľa lepší ako predinštalované riešenie. Výrobca si to zrejme uvedomil a v snahe čo najmenej zahltiť zariadenie nechal voľbu na užívateľoch.

Zážitku pri práci s multimédiami pomáha veľký displej, no znovu by sme ocenili vyššie rozlíšenie. To by sa hodilo pri pozeraní videí, ktoré si v aplikácii YouTube nemôžete pozrieť ani v HD kvalite, čo výrazne kazí zážitok z používania zariadenia. Na prehrávanie hudby vám tiež odporúčame použiť slúchadlá, pretože nenápadný reproduktor na zadnej strane zariadenia nie je ničím výnimočný.

Konektivita – jeden z najdostupnejších LTE smartfónov

Nestáva sa často, že v zariadení s cenovkou pod 150 EUR nájdeme pripojenie k moderným a rýchlym sieťam. Coolpad Modena je však ideálnym smartfónom pre každého, kto chce využívať aktuálne technologické vymoženosti. Umožní to pripojenie k LTE, ale aj tradičným sieťam HSPA, GPRS a EDGE.

Výhodou je tiež možnosť použitia dvoch SIM kariet súčasne. Ako na väčšine súčasných zariadení, aj v tomto prípade je používanie dvoch kariet bezproblémové. Jedna z nich zvládne pripojenie k LTE, zatiaľ čo druhá je obmedzená na 2G siete. Pri akejkoľvek činnosti spojenej so SIM kartami vždy viete, ktorá karta je práve aktívna. Predvolené nastavenia môžete jednoducho upraviť v menu s nastaveniami, takže v tomto smere nemáme absolútne žiadne výhrady.

Nenájdeme tu síce čip NFC, no ten nie je pri takto dostupných zariadeniach samozrejmosťou. Ostatné formy pripojenia fungovali veľmi dobre – Wi-Fi signál bol silný a stabilný, čo platí aj o mobilnom signáli. Rovnako dobre fungovalo aj pripojenie k GPS a cez bluetooth. Počas nášho testovania sme sa nestretli so žiadnymi problémami s konektivitou. Hovory boli čisté a bezproblémové, čo potvrdila aj druhá strana. Reproduktor určený pre hlasové hovory možno nie je najkvalitnejší na trhu, no bez problémov ho možno označiť za súčasný priemer.

Fotoaparát – iba na príležitostné fotografovanie

Coolpad Modena disponuje 8-megapixleovým fotoaparátom s prisvetlovacou diódou na zadnej strane a prednou 2 MP kamerou. Ak ale hľadáte v smartfóne náhradu za kompaktný digitálny fotoaparát, tu zrejme neuspejete.

Fotografie zhotovené týmto smartfónom nenaplnia očakávania náročného fotografa. Potešila aspoň pomerne dobrá úroveň detailov na väčšine záberov, no farebná reprodukcia nebola veľmi dobrá. Farby sa nám zdali často príliš chladné a nevýrazné, a to najmä pri fotografovaní v horších svetelných podmienkach, resp. pri umelom osvetlení. Počas jasného dňa boli fotografie výrazne kvalitnejšie, no stále to bol priemer.

Telefón zvládne nahrávanie videa s rozlíšením 1080p. Aj video je charakteristické menej výraznými farbami, ako aj problémami s vyvážením bielej, no to je problém pri väčšine súčasných mobilných zariadení. Aj tu nás potešili pomerne dobré detaily, no znovu je pravdepodobné, že tento smartfón budete na natáčanie videa používať iba príležitostne, a to aj kvôli zvláštnemu zvuku. Ak chcete zariadenie používať iba na fotografie, ktoré nahráte na sociálne siete, pravdepodobne vám postačí a nebudete s ním mať problém. Ak by ste ale chceli zhotoviť fotografie, s ktorými budete chcieť neskôr pracovať, alebo si ich vytlačiť, zrejme sa dosť narobíte.

Pomôže vám v tom ale profesionálny režim aplikácie fotoaparátu. Ten vám umožní nastaviť režim vyváženia bielej, korekciu expozície, hodnotu ISO a zaostrenie. Vďaka týmto možnostiam môžete s telefónom zhotoviť v niektorých prípadoch lepšie fotografie, ako vám ponúka automatický režim. Vo väčšine prípadov bol však automatický režim dostatočne dobrý a tam, kde nestačil, nepomohlo ani dodatočné nastavenie v profesionálnom režime.

Batéria – bežec na dlhé trate

Vďaka väčším rozmerom môže Coolpad Modena ponúknuť batériu so slušnou kapacitou 2800 mAh. To síce na dnešné pomery nie je najviac, no ak vezmeme do úvahy menej náročný hardvér a displej s nízkym rozlíšením, teoreticky dostaneme kombináciu, ktorá by mala znamenať slušnú výdrž v batérie.

Coolpad Modena Screenshot (20) Coolpad Modena Screenshot (21) Coolpad Modena Screenshot (19)

V našom testovaní sa potvrdilo, že s výdržou nemá Coolpad Modena absolútne žiadne problémy. Práve naopak, ide o jeden z najlepších smartfónov v tomto smere. Počas nášho testovania sme telefón používali v rôznych podmienkach. Ak sme ho ale odpojili ráno a počas dňa používali približne 2,5 hodiny, stále nám na konci dňa zostávalo viac ako 50 % batérie, čo je skutočne veľmi dobrá bilancia. Takúto výdrž sme dosiahli pri tom, ako sme väčšinu času s telefónom prezerali sociálne siete, internetové stránky, e-maily, správy, zhotovili niekoľko fotografií a uskutočnili niekoľko hlasových telefonátov. Počas celého testovania sme v telefóne mali dve SIM karty, a tak je možné, že pri použití s jednou kartou SIM by sme dosiahli ešte o čosi lepšiu výdrž.

Ak telefón používate iba striedmo, bez akýchkoľvek problémov sa dostanete na dva a viac dní výdrže. Ak, na druhej strane, patríte medzi náročných používateľov, môžete sa spoľahnúť, že telefón vám bude slúžiť počas celého dňa. V závislosti od aktivít, ktoré s ním vykonávate, sa môžete dostať na úroveň 5 – 6 hodín zapnutého displeja počas jedného dňa. K dispozícii je aj základný šetriaci režim, ktorý nájdeme v najnovších verziách systému Android, no ten je najvhodnejší v situáciách, keď vám zostáva skutočne iba niekoľko percent batérie a vy nutne potrebujete predĺžiť výdrž o pár hodín. Našťastie, už základná výdrž batérie je dostatočne dobrá na to, aby ste sa nemuseli šetriacim režimom vôbec zaoberať.

Hodnotenie Coolpad Modena

Coolpad Modena je v mnohých smeroch kontroverzné zariadenie. Je zaujímavé, že v niektorých smeroch vyniká a v iných zasa zaostáva aj za tými najlacnejšími zariadeniami. Výsledkom môže byť nekonzistentný zážitok z používania, keď vás niektorá vlastnosť veľmi milo poteší a iná zasa zarazí. Ak ale prekonáte prvotné rozpačité pocity, na zariadenie si budete vedieť rýchlo zvyknúť. My sme ho bez problémov používali vyše týždňa a zvládli sme s ním všetky bežné úkony. Ak by výrobca ponúkol o čosi lepší displej a dvojnásobok kapacity RAM, šlo by bez pochýb o jedno z najlepších zariadení v tejto cenovej kategórii, aj keď by konečná cena o niekoľko eur stúpla. Veríme, že v ďalšej generácii zariadení od tejto nádejnej spoločnosti sa niečoho podobného dočkáme.

Plusy

+ Systém

+ Výdrž batérie

+ Dizajn

Mínusy

– Rozlíšenie displeja

– Fotoaparát

– Výkon (kapacita RAM)

16.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+