MojAndroid

Naše Android zariadenia disponujú niekoľkými typmi senzorov. Akcelerometer, proximity senzor, kamera, mikrofón a iné, všetky tieto senzory nám zabezpečujú isté funkcie nášho smartfónu. Bola by škoda, aby sme ich nevyužívali naplno. Ku komplexnému využívaniu všetkých našich senzorov slúži jedna veľmi zaujímavá aplikácia – Smart Tools. Ide o niekoľko inak bezplatne dostupných aplikácií v jednej, komplexnej aplikácii, ktorá bude najlepším pomocníkom každého zručného chlapa. Aké funkcie a vlastnosti ponúka, si môžete prečítať v našom článku nižšie.

Smart Tools je na Google Play Store už dlhšiu dobu. Za ten čas si táto aplikácia získala niekoľko stotisíc fanúšikov, ktorí vôbec neváhali a zaplatili 1,85€ za niekoľko výnimočných funkcií. V jednej aplikácii tak získali hneď niekoľko jedinečných meracích nástrojov, ktoré na svoje fungovanie využívajú senzory vo vašom Android zariadení alebo jednoduché triky, ako aj bez pomoci týchto senzorov niečo odmerať.

Medzi najjednoduchšie nástroje, ktoré v tejto aplikácii nájdete, patrí vodováha, LED svietidlo, detektor kovov či kompas. Tieto nástroje na svoje správne fungovanie využívajú len jeden zo senzorov zariadenia. Ďalšie nástroje na svoje fungovanie potrebujú minimálne 2 senzory, nájdu sa však aj také, ktoré na správne fungovanie potrebujú aj informáciu od vás. Medzi tieto nástroje patrí napríklad diaľkový meter, ktorý dokáže odmerať výšku predmetu vo väčšej vzdialenosti na základe obrazu z kamery, akcelerometra a vášho odhadu na vzdialenosť od daného objektu. Nástroje tohto typu sú väčšinou menej presné, čo je spôsobené práve vašim nepresným odhadom vzdialenosti, na informačné účely sú však postačujúce. Lepší výsledok môžete získať napríklad tým, že si od daného predmetu “odkrokujete” presný počet metrov, ktoré potom dosadíte do rovnice v aplikácii, ktorá vám danú vzdialenosť vypočíta presnejšie.

      

Medzi ďalšie zaujímavé nástroje patrí napríklad niekoľko druhov uhlomerov. Zaujímavým je napríklad ten, ktorý vám zobrazí uhlomer priamo na displeji a v pozadí môžete merať veľkosť uhla, ktorú chcete vedieť. Môžete tak merať reálne naklonenie budovy, uhol strechy, ale aj napríklad sklon svahu pri turistike.

  

Niektoré z nástrojov v tejto aplikácii sú  veľmi presné. Medzi tieto nástroje patrí napríklad 2-rozmerné pravítko či merač vibrácií. Ten dokáže zaznamenať aj ten najjemnejší dotyk vášho prsta so zariadením. Veľmi zaujímavým nástrojom je aj hlukomer. Ten dokáže merať hluk vo vašom okolí na presnosť 1 dB a k dispozícii máte aj zoznam niekoľkých prostredí s ich úrovňami hluku, takže si môžte porovnať hluk vo vašom okolí napríklad s tryskovým motorom vo vzdialenosti 30 metrov či tikajúcimi hodinkami.

  

Hoci je táto aplikácia určená predovšetkým technickým nadšencom, určite si ju zakúpia aj laikovia. Práve pre tých môže byť zložité používanie niektorých nástrojov, hoci aplikácia ponúka priamo popis jednotlivých funkcií a návod na používanie. Pre tých, ktorí sa nevedia vyznať v niektorých nástrojoch, sú tu videá na YouTube, ktoré autor vytvoril pre demonštrovanie jednotlivých funkcií. Ak teda neviete, ako túto aplikáciu ovládať, pozrite si niekoľko videí a určite vám to pôjde ľahšie. Všetky videá od autora tejto aplikácie nájdete na jeho YouTube kanáli.

Aplikácia Smart Tools ponúka nasledovné funkcie a nástroje:

 • nástroje na meranie dĺžky, uhlov a vzdialenosti
  • pravítko (jednoduché, 2-rozmerné), 3 typy uhlomeru, vodováha, diaľkový meter
 • kompas s meračom sily magnetického poľa
 • detektor kovov
 • baterka
  • svetlo z blesku, svetlo z displeja (biele pozadie a maximálny jas)
 • hlukomer a merač vibrácií
 • ďalšie vlastnosti
  • podrobné štatistiky meraní
  • návody a popisy funkcií
  • možnosť kalibrácie každého nástroja
  • prehľadná domáca obrazovka
  • pokročilé nastavenia fotoaparátu, displeja, atď.

Plusy

Veľmi kladne na tejto aplikácii hodnotíme množstvo nástrojov na jednom mieste. Určite je to pohodlnejšie ako prepínanie medzi jednotlivými aplikáciami, keď potrebujeme merať viacero parametrov po sebe. Kladne hodnotíme aj samotnú myšlienku autora, ktorý takto spravil z Android zariadenia multifunkčné meracie zariadenie.

Mínusy

Hoci ide o výbornú aplikáciu, musíme jej vytknúť hneď niekoľko chýb. Negatívne hodnotíme náročnosť niektorých meracích techník, hoci vieme, že nie všetko sa dá jednoducho. Niektoré nástroje však vyžadujú matematickú a logickú zručnosť a tá jednoducho niekomu chýba. Negatívne hodnotíme aj mierne zastaralú grafiku aplikácie, hoci už s aktualizáciami autor vylepšuje niektoré grafické súčasti. Mierne nás mrzí aj cena, ktorá môže viacerých záujemcov odlákať. Treba však brať ohľad na to, koľko za tých pár drobných získate nástrojov a funkcií.

Záver

Smart Tools je aplikácia, ktorá by naozaj nemala chýbať žiadnemu kutilovi a zručnému chlapovi. Na svoje si však prídu  určite aj dámy, ktoré si potrebujú zmerať napríklad dĺžku ich nových nechtov či výšku ich novej jachty :-) Aplikáciu Smart Tools hodnotíme napriek všetkému pozitívne a odporúčame ju každému, komu chýba niektorý z vyššie spomínaných nástrojov v jeho Android zariadení. Predsa len, bolo by škoda nevyužívať všetky senzory v tak drahých zariadeniach, akými sú naši Android miláčikovia, nemyslíte? ;-)

Verzia: 2.0.8a
Aktuálna cena: 2,99 €
Verzia: 2.0.8a
Aktuálna cena: 2,99 €

13.7.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+