MojAndroid

Acer Liquid Z520 je ďalším lacným smartfónom spoločnosti, ktorý kladie dôraz predovšetkým na cenu. V ponuke obchodov sa tak objavuje už za sumu od 100 eur, čím sa radí medzi najlacnejšie zariadenia. To sa samozrejme odrazilo aj na výbave, ktorá nevybočuje zo zaužívaného štandardu.

Konštrukcia

Acer Liquid Z520 prichádza v podobnom konštrukčnom aj dizajnovom vyhotovení ako jeho menší súrodenec Z420. Hlavným rozdielom je veľkosť displeja, ktorý má uhlopriečku 5 palcov. Ten vypĺňa väčšinu prednej strany,  priamo pod nim sú situované tri nepodstvietené kapacitné tlačidlá. Navrchu nájdete zas prednú kameru, niekoľko senzorov a samozrejme telefónny reproduktor. Boky zariadenia lemuje textúrovaný rámik v sivej farbe, ktorý je pre toto zariadenie typický. Priamo na ňom nájdete tlačidlá pre zapnutie a ovládanie hlasitosti, nechýba samozrejme ani microUSB konektor a 3,5 mm audio jack, ktoré sú umiestnené navrchu.

Acer Liquid Z520 recenzia-2

Zadný kryt zariadenia je odnímateľný a jeho povrch je pokrytý jemnou textúrou. Z tela z neho mierne vystupuje šošovka fotoaparátu, vedľa ktorej nájdete aj LED blesk. Po odobraní krytu sa vám naskytne pohľad na vymeniteľnú batériu a dvojicu slotov pre microSIM. Acer Liquid Z520 tak môžete súčasne použiť v sieti až dvoch mobilných operátorov. Okrem toho sa tu nachádza ešte aj rozširujúci slot pre pamäťové karty microSD.

Acer Liquid Z520 recenzia-3

Acer Liquid Z520 pôsobí ako solídny celok. Konštrukcia je pevná a nič na nej nevŕzga, s rozmermi 144 x 70 x 9,3 mm a hmotnosťou 155 gramov je však robustnejšia, ako by sme možno od nej očakávali. Navyše, trpí klasickým nedostatkom lacných zariadení. Tým je plastové ochranné sklíčko displeja, ktoré je magnetom na odtlačky prstov a mastnotu, ktorá sa dá vyčistiť len veľmi ťažko.

Displej a multimédiá

Ako zobrazovací panel si Acer v tomto modeli zvolil TFT displej s veľkosťou 5 palcov a rozlíšením 480 x 854 px. Tam, kde sme dnes zvyknutí skôr na HD a Full HD rozlíšenie, je teda použitý panel, ktorý dokáže zobraziť menej detailov, čo sa odrazí aj na komforte používania. Navyše, už z použitej technológie displeja vyplýva, že neponúkne veľmi uspokojivé zobrazenie farieb, vernosť bielej a čiernej farby, či pozorovacie uhly. Tie sú skutočne slabšie, pričom zmenu v kvalite zobrazenia postrehnete už pri menšom naklonení. Čitateľnosť na priamom slnku odpovedá priemeru triedy, čo znamená, že s telefónom sa dá vonku pracovať, aj keď so značne zníženým komfortom. Podsvietenie je regulované automaticky alebo manuálne.

Acer Liquid Z520 recenzia-1

Reproduktor zariadenia je umiestnený za mriežkou v zadnom kryte a ponúka priemernú zvukovú kvalitu aj hlasitosť. Počúvanie hudby cez vstavaný reproduktor si asi veľmi neužijete, no cez 3,5 mm audio jack dáva už väčší zmysel. Ani tu to však nie je úplne ružové. Zvukový výstup je síce dostatočne výkonný, no kvalitou za modelmi strednej a high-end triedy výrazne zaostáva. Výhodou je aspoň podpora efektov DTS Studio sound, ktoré pridávajú priestorový zvuk a možnosť nastavenia ekvalizéru samostatne pre video a hudbu.

Výkon a pamäť

O dostatočný výkon sa stará štvorjadrový procesor MediaTek MT6582M, ktorý pracuje na frekvencii 1,3 GHz. O vykresľovanie grafiky sa zas stará grafická jednotka Mali-400MP2, a to aj v súčinnosti s 1 GB operačnej pamäte RAM. Táto trojka síce nepatrí k najvýkonnejším, no postačuje na plynulý chod operačného systému Android, ktorý sa tu nachádza vo verzii 4.4 KitKat. Hoci reakcie zariadenia nie sú vôbec bleskurýchle a občas dôjde aj k výraznejšiemu spomaleniu, tak celkovo je práca s týmto smartfónom bezproblémová. Pre väčšinu nenáročných používateľov, pre ktorých je tento smartfón určený, je tak výkon viac než postačujúci. Netreba tiež zabúdať na fakt, že sa tu bavíme o zariadení, ktorého cenovka sa pohybuje na úrovni 100 eur. S mobilom si tiež pozriete filmy v HD alebo Full HD rozlíšení a bez problémov zvládne aj prehliadanie internetových stránok alebo iné činnosti. Hráči sa budú musieť uspokojiť s menším výkonom, ktorý dovolí hrať len graficky menej náročné tituly.

Screenshot_2015-05-27-15-56-09 Screenshot_2015-05-27-16-11-32

Acer ponúka interné úložisko s kapacitou 8 GB, pre používateľa z nich ostáva 4,78 GB. Bude to stačiť na inštaláciu desiatok aplikácií a dátovo nenáročných hier, čo by malo vyhovovať väčšine používateľov. Rozšíriť ju môžete aj o pamäťové karty microSD, a to do kapacity 32 GB. Navyše, môžete si zvoliť, do ktorého úložiska sa bude natívne zapisovať, či do pamäte telefónu alebo na pamäťovku. Ak by ste si k telefónu chceli pripojiť nejaké externé úložisko, budeme vás musieť sklamať, USB Host v tomto modeli nie je podporovaný.

Operačný systém

Acer ako jeden z mála výrobcov v tejto cenovej kategórii ponúka zaujímavé softvérové doplnky. Nehľadajte teda štandardný operačný systém Android. Ten je doplnený o používateľské prostredie, aplikácie a funkcie od Aceru. Oproti natívnemu Androidu tu nájdete upravenú notifikačnú lištu s rýchlymi nastaveniami funkcií. Dialer ostáva natívny, teda rovnaký ako v Androide 4.4 KitKat. Úplnou novinkou je tzv. Float Caller, ktorý sa zobrazí pri prichádzajúcom hovore navrchu obrazovky, vďaka čomu môžete pokračovať v predchádzajúcej činnosti a na hovor reagovať priamo z aplikácie, v ktorej sa práve nachádzate.

 

Acer Liquid Z520 ponúka používateľom aj plávajúce aplikácie, ktoré sa zobrazujú vo forme akýchsi widgetov vždy nad všetkými ostatnými aplikáciami. Nájdete tu napríklad poznámkový blok, fotoaparát, mapy, kalkulačku, stopky, či internetový prehliadač. Uzamykacia obrazovka pozostáva z widgetu hodín a ikon aplikácií, ktoré je možné posunutím prsta spustiť. K dispozícii sú aj ďalšie zaujímavé aplikácie a nástroje:

  • AcerExtend – umožňuje prezerať a ovládať obrazovku smartfónu z počítača cez USB alebo WiFi.
  • abDocs, abFiles, abMusic, abPhoto, abVideo – cloudové aplikácie pre zdieľanie dokumentov, súborov, hudby, fotografií a videa.
  • Acer SnapNote – po odfotení dokáže vybrať zo snímky obrázky a uložiť ich do vnútornej pamäte zariadenia.
  • Quick Mode – zmena domovskej obrazovky na jednoduchšiu verziu, ktorá je vhodná napríklad pre deti alebo seniorov.

Fotoaparát

Fotoaparát má rozlíšenie 8 Mpix a umožňuje natáčať video v rozlíšení Full HD. Obsahuje aj softvérovú stabilizáciu videa. Hoci Acer Liquid Z520 ponúka viacero zaujímavých softvérových funkcií, na kvalite záberov sa veľmi neodrazili. Pri fotení v zhoršených svetelných podmienkach sú výsledné fotografie zašumené a neponúkajú dostatočnú ostrosť. Zaostrovanie je tiež pomalšie. Pri dobrom osvetlení fotí Z520 priemerne.

Acer má prekvapivo dobre zvládnuté používateľské prostredie fotoaparátu. Nájdete tu rôzne nastavenia, vrátane možnosti aktivácie režimu HDR, Panorámy, obrázku so zvukom alebo Dual Shotu. Nechýbajú ani farebné efekty. Liquid Z520 prekvapí aj podporou hlasového ovládania fotoaparátu. Pomocou príkazov “Nasnímať”, “Úsmev” a “Cheese” spustíte spúšť, môžete sa však prepínať aj medzi predným a zadným fotoaparátom, prípadne rýchlo zmeniť režim.

Screenshot_2015-05-27-15-58-37 Screenshot_2015-05-27-15-58-26

Konektivita

Acer Liquid Z520 podporuje len základne typy konektivity. Nájdete tu WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth vo verzii 4.0, ako aj GPS. Pripojiť sa môžete aj do mobilnej siete, a to prostredníctvom 3G siete. S integrovaných senzorov tu nájdete akurát akcelerometer a proximity, digitálny kompas chýba.

Batéria

Výdrž batérie je aj vďaka 2000 mAh batérii veľmi dobrá. Pri bežnom používaní s pripojením do internetu prostredníctvom WiFi alebo mobilnej siete, udrží zariadenie v chode bez akýchkoľvek problémov aj dva. Samozrejme, záleží od toho, ako budete smartfón používať. Nám pri nonstop zapnutom internete a občasnom prehliadaní internetových stránok, či synchronizácii e-mailov vydržal dva dni, pričom obrazovka počas nich bola aktívna 3 hodiny.

Acer Liquid Z520 recenzia-5

Záverečné hodnotenie

Acer Liquid Z520 je obyčajný smartfón, ktorý sa až na používateľskú nadstavbu od výrobcu Acer od ostatných veľmi nelíši. Vo svojej cenovej kategórii ponúka priemerne kvalitný displej, fotoaparát, výkon aj konštrukčné spracovanie. Výhodou je dostatočné dlhá výdrž na jedno nabitie, či už spomínaná nadstavba, ktorá svojim vzhľadom nie je síce veľmi oku lahodiaca, no zato ponúka viaceré funkcie a doplnky. Inak ide o vo všetkých smeroch priemerný smartfón. Zaujímavými alternatívami sú napríklad Sony Xperia E4, Lenovo A536 alebo aj Prestigo Grace X3.

Plusy:

  • Dobré konštrukčné spracovanie
  • Dual SIM
  • Cena 

Mínusy:

  • Predná strana magnetom na odtlačky a mastnotu
  • Niekedy pomalší
27.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+