MojAndroid

V najbližších mesiacoch príde na Slovensko služba Payme, pomocou ktorej zaplatíte cez hocijakú četovaciu aplikáciu.  Nie je potrebné nikam sa registrovať a služba bude úplne zadarmo.

“Žijeme v dobe, kedy ľudia očakávajú, že bankové služby budú nielen moderné a bezpečné ale aj rovnako užívateľsky príjemné ako obľúbené sociálne siete či četovacie aplikácie. Nová služba Payme je vymyslená presne tak, aby priniesla pozitívny zážitok pri každodennom platení,“ vysvetľuje Katarína Kellenbergerová, riaditeľka platobného styku Slovenskej sporiteľne. Tá je s viac ako 620 tisíc klientmi využívajúcimi aplikáciu George najväčšou digitálnou bankou na Slovensku.

Ako to funguje?

Je to veľmi jednoduché. V aplikácii svojej banky, prípadne na stránke payme.sk, si vygenerujete žiadosť o platbu vo výške, ktorú si zvolíte. Žiadosť bude mať formu webového odkazu. Ten následne pošlete prostredníctvom hocijakej četovacej aplikácie, prípadne SMS správou či e-mailom kontaktu, ktorý vám má zaplatiť.

payme

Príjemca klikne na odkaz, ktorý ho presmeruje do svojej bankovej aplikácie alebo internetbankingu. Tam už uvidí kompletne vyplnený platobný príkaz. Následne ho stačí len podpísať a peniaze sú na ceste.

„Služba je postavená na dvoch pilieroch – otvorenosť pri vytváraní a zdieľaní linky avšak bezpečnosť pri realizácii platby. V každej bankovej aplikácii totiž prebieha štandardný postup zobrazenia a autorizácie platby, vrátane všetkých bezpečnostných prvkov, ktoré banky používajú pri akejkoľvek inej platbe,“ vysvetľuje Michal Vanovčan, hlavný IT architekt Slovenskej sporiteľne.

Kedy prídu peniaze?

To závisí od toho, v akej banke máte účet vy a odosielateľ. Ak ide o rovnakú banku, prijatie platby môžete očakávať prakticky okamžite. Ak bol prevod uskutočnený z inej banky, peniaze budú na vašom na druhý pracovný deň.

payme

Instantné platby zrýchlia medzibankové prevody

Už v roku 2022 by mali byť zavedené tzv. instantné platby, ktoré výrazne urýchlia medzibankové prevody.

„Potom, ako sa na Slovensku spustia instantné platby, dôjde k výraznému zrýchleniu medzibankových prevodov. Za spoločný obed s kolegom sa aj pomocou Payme vyrovnáte v priebehu niekoľkých sekúnd, bez ohľadu na to, v ktorej banke máte účet,“ dopĺňa šéfka platobného styku Slovenskej sporiteľne.

Plaťte rýchlo a jednoducho

Hlavnou myšlienkou služby je uľahčenie platieb a samozrejme aj ich zrýchlenie. Do slovenských bánk príde Payme v najbližších mesiacoch. Uvidíme, koľko bánk sa zapojí. Službu ale budú môcť využívať aj klienti bánk, ktoré zapojené nebudú. Odkaz, ktorý príjemca dostane, bude obsahovať aj špeciálny QR kód so všetkými informáciami,  ktorý je možné jednoducho naskenovať do aplikácie banky. 

payme

Ideálne využitie bude mať služba vo väčších skupinách ľudí, ktoré sa na niečo skladajú. Jednoducho sa celková suma rozpočíta medzi všetkých, každému  bude poslaná žiadosť vo forme webového odkazu a veľmi jednoducho zaplatí.

Tento článok vznikol v spolupráci so SLSP.

19.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+