MojAndroid

Pred 36 rokmi sa na trhu objavil prvý mobilný telefón od Samsungu. Bolo to v roku 1988. Dnes sú smartfóny radu Galaxy veľmi dôležitým produktom Samsungu, predtým boli iba doplnkovou súčasťou portfólia.

Sledujte predstavenie NAŽIVO

Samsung je dodnes jedným z najdôležitejších výrobcov komponentov pre celý mobilný trh. Predtým, ako dosiahol tie najväčšie úspechy vo vývoji svojich telefónov, sa Samsung primárne sústredil na výrobu kľúčových komponentov pre mobilné telefóny. Medzi tieto komponenty patria napríklad procesory, pamäťové moduly a displeje.

Pred érou Androidov ponúkal juhokórejský výrobca rozmanitú škálu mobilných telefónov. Ich ponuka zahŕňala všetko od bežných tlačidlových modelov cez telefóny s vysúvacím mechanizmom a véčkovým dizajnom až po jednoduché telefóny vybavené veľkými dotykovými displejmi.

Rozhranie s názvom TouchWiz, ktoré bolo dotykovým prídavkom, sa používalo aj v prvých Samsungoch s Androidom. Prvý model Samsung Galaxy sa objavil na trhu v roku 2009 a v tom období ešte nebolo bežné mať plne dotykové ovládanie, preto telefón obsahoval aj niekoľko fyzických tlačidiel pod displejom.

Tento koncept sa však o rok neskôr zmenil s príchodom modelu Galaxy S, ktorý odštartoval éru skutočných smartfónov od Samsungu, ktorými firma následne ovládla trh. Samsung rozšíril svoje portfólio o rad Galaxy Note, ktorý vynikal väčšími displejmi a prítomnosťou stylusu. Okrem toho pridal aj ďalšie série, ako Galaxy J, Galaxy A, Galaxy Xcover a Galaxy M, pričom mnohé z týchto radov sú aktívne až do súčasnosti.

Spoločnosť tiež experimentovala so svojím operačným systémom Bada a v niektorých modeloch smartfónov používala operačné systémy, ako Symbian, Windows Mobile a Windows Phone.

Tablety sa k ekosystému pripojili pomerne skoro a neskôr k nim pribudli aj smart hodinky, najskôr s operačným systémom Android, potom s Tizenom a nakoniec s Wear OS. V oblasti výskumu a vývoja Samsung intenzívne pracoval vo svojich centrách po celom svete, čím si získal postavenie vedúceho výrobcu telefónov.

Pôvodná používateľská nadstavba TouchWiz sa postupne vyvinula do Samsung Experience a nakoniec sa premenila na One UI, ktoré dnes predstavuje jednu z najpokrokovejších mobilných nadstavieb ponúkajúcu funkcie a možnosti, ktoré sú oveľa rozsiahlejšie než tie v základnej verzii Androidu.

So skladacími telefónmi prišiel Samsung ako jeden z prvých. Najprv v podobe zariadenia pripomínajúceho knihu, ktorá kombinuje funkcie telefónu a tabletu, pre ľahšie prenášanie vo vrecku neskôr aj vo véčkovom dizajne. Vývoj skladacích zariadení pokračuje rýchlym tempom, pričom pánty sú čoraz odolnejšie, čo dokazuje aj unikátna certifikácia modelov Flip a Fold podľa normy IPx8, vďaka čomu sú odolné aj voči vode.

Samsung sa v tejto oblasti, v ktorej iné značky ešte len začínajú, už môže pochváliť rozsiahlym a dlhodobo etablovaným portfóliom produktov.

Môže sa zdať, že v oblasti technologického vývoja už nie je kam ďalej postupovať, avšak táto predstava je veľký omyl. Umelá inteligencia sa v posledných dvoch rokoch premenila na konkrétny a významný koncept. Jej využitie sa teraz rozširuje do rôznych oblastí vrátane práce, analýz, tvorby textov, generovania obrázkov, hudby, videí, prekladov v reálnom čase a ďalších. Keď sa tieto schopnosti umelej inteligencie kombinujú so smartfónom, vzniká niečo
naozaj jedinečné.

Smartfóny série Galaxy sa už nebudú považovať len za „múdre“, ale stanú sa inteligentnými. Budú vám vedieť poskytnúť presné informácie o tom, čo práve potrebujete a umožnia prístup k funkcionalitám, ktoré boli doteraz pre používateľov smartfónov nedostupné. Vstup umelej inteligencie do mnohých sfér radikálne zmenil svet a podobný vplyv sa očakáva aj v oblasti smartfónov.

Samsung sa stane prvým výrobcom, ktorý uskutoční takýto významný krok a vy môžete byť svedkami tohto prelomového okamihu. Presvedčte sa o tom sami 17. januára od 19:00 hod. na našej stránke. Budúcnosť mobilných technológií bude skutočne zaujímavá.

 

 

16.1.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+