MojAndroid

Národný úrad pre letectvo a vesmír, známy tiež pod skratkou NASA, poslal minulú nedeľu do vesmíru 3 smartfóny s operačným systémom Android. Vo výške 150 km obiehajú momentálne tri zariadenia Nexus One, ktoré fotografujú Zem z jednoduchého dôvodu. NASA chce zistiť, čo sa stane ak budú takéto zariadenia pracovať vo vákuu a v beztiažovom stave vo vesmíre.Vyslané smartfóny sú súčasťou programu, ktorý sa zaoberá ich potenciálnym využitím v lacných minisatelitoch.

Nexus One satelit

NASA chce zistiť, či môžu byť použité ako “mozgy” budúcich nízkorozpočtových satelitov. Inžinieri inštitúcie minuli na komponenty finančné prostriedky v rozmedzí od 3500 do 7000 amerických dolárov. Telefóny vybavili väčšími batériami a výkonnejším rádiom pre posielanie správ na Zem. Vesmírna agentúra tvrdí, že vyslané smartfóny ponúkajú aj 100 násobne vyšší výkon ako konvenčné satelity a ich veľkosť nepresahuje veľkosť kocky s hranou 10 centimetrov. Hmotnosť jednej jednotky sa pohybuje na úrovni približne 2 kilogramov a na orbit boli vynesené raketou, ktorá má nosnosť približne 7 000 kilogramov. Pri takejto konštelácii by bolo možné vyniesť na obežnú dráhu niekoľko tisíc podobných zariadení na jeden let.

NASA ďalej informuje, že satelity komunikujú so Zemou aj na amatérskych rádiových frekvenciách. Každých 30 minút je vyslaný signál v rádiovom pásme UHF na frekvencii 437.425 MHz, takže vysielanie zo satelitu môžete s patričným vybavením prijímať aj doma. Po dokončení svojej misie, satelity zhoria v atmosfére.

phonesat

Možno sa pýtate, prečo NASA použila niekoľko rokov starý Nexus One. Hlavným dôvodom má byť to, že na projekte sa začalo pracovať práve vtedy, keď tento patril medzi najlepšie vybavené smartfóny na trhu. Len pre zaujímavosť dodávame, že Nexus One nie je prvým smartfónom vo vesmíre. Ešte v roku 2011 vyslala NASA na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS a do vesmíru dva smartfóny iPhone 4. Až Android sa ale stal priamou súčasťou samostatne fungujúceho zariadenia, ktoré je určené na vedecké účely a poslúži v budúcnosti pri ďalších vesmírnych projektoch.

Zdroj: huffingtonspot

27.4.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+