LG G7 ThinQ: Tichá voda brehy myje | RECENZIA

Spoločnosť LG je veľmi zaujímavým výrobcom smartfónov. Hoci celosvetové predaje telefónov nie sú na najhoršej úrovni, mobilná divízia dlhodobo veľmi nerastie a u nás sa smartfóny LG takmer vytratili z ulíc tak, ako je to napríklad v prípade značky HTC. Je tu však jeden veľký rozdiel – mobilná divízia je iba jednou z množstva, ktorými kórejská spoločnosť disponuje. Aj napriek nie najlepším predajom v posledných rokoch tak LG dokáže produkovať skutočne atraktívne telefóny, ktoré kvôli menšiemu množstvu predaných kusov často preletia pod radarom prípadných záujemcov o novú vlajkovú loď. V prípade špičkového modelu LG G7 ThinQ by to však bola veľká škoda.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Balenie: Štýlový štandard

V balení od LG G7 ThinQ nájdete všetko, čo by ste tu mohli očakávať. Okrem nabíjacieho adaptéru a USB-C kábla nechýba potrebná dokumentácia a nástroj na výber SIM karty. Príjemným bonusom sú kvalitné slúchadlá s 3,5mm jackom a káblom odolným proti zamotaniu. Celá krabička má pritom pomerne miniatúrne rozmery a nijako nevyčnieva z radu.

Konštrukcia a dizajn: Žiadne výstrednosti, iba štýl

LG G7 ThinQ je telefón, ktorý svojím dizajnom nijako nevytŕča z radu súčasných vlajkových lodí. A myslíme to doslova. Dizajn telefónu je až taký “bežne aktuálny”, že si ho poľahky môžeme pomýliť hneď s niekoľkými inými zariadeniami na trhu. V prípade G7-čky to však vôbec nie je na škodu. Tam, kde iní výrobcovia robia kompromisy, ide LG vlastnou, overenou cestou. Zaužívaný recept doplnil výrobca o niekoľko šikovných prvkov a výsledkom je krásny a zároveň praktický smartfón.

Telo telefónu má rozmery 153,2 x 71,9 x 7,9 mm a ručička váhy sa zastavila na 162 gramoch. Do pozornosti dávame najmä prostredný rozmer – niečo vyše 7 cm na šírku znamená, že telefón je skutočne úzky a napriek veľkému 6,1“ displeju ho bez problémov udrží v ruke aj používateľ s menšími rukami. Horšie to už bude s dosiahnutím palcom do protiľahlého rohu. Tu ale zasa pomôže fakt, že okrem minimálneho rámika po troch stranách má telefón aj skutočne úzku bradu. Ide tak o jeden z modelov so skutočne skvelým pomerom displeja k prednej strane – 82,6 %.

Telo telefónu je vyrobené zo skla a kovu, čo nie je žiadna novinka. Prednú aj zadnú stranu pokrýva odolné sklo Gorilla Glass 5. Vpredu nechýba výrez v hornej časti displeja, ktorý ukrýva prednú kameru, reproduktor a potrebné senzory. Elegantne zakrivené sklo prechádza do zrezanej hrany a postupne do prakticky zahnutého rámu.

Ten uchováva všetky potrebné prvky. Napravo nájdeme tlačidlo napájania, naľavo sú to dve tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a jedno špeciálne – pre spustenie Google Asistenta. Hoci ide o praktickú funkciu, pre väčšinu používateľov je takéto tlačidlo zbytočné. Hoci v nastaveniach telefónu nie je možné zmeniť jeho funkciu, aspoň ho poľahky úplne vypnete a nebudete tak omylom spúšťať Asistenta.

V hornej stene nájdete zásuvku pre SIM/microSD kartu a jeden mikrofón. Celkom dole vás okrem štrbinky reproduktoru a USB-C portu poteší aj 3,5mm jack pre slúchadlá. Tam, kde sa ostatní výrobcovia obraňujú slovom „inovácia“ si LG robí všetko po svojom. Tento jack je jeden z najkvalitnejších, aké v telefónoch nájdete a jeho plný potenciál využijete najmä s kvalitnejšími slúchadlami.

Zadná strana tiež nie je ničím výnimočná, no zároveň tu nič dôležité nechýba. Dve šošovky fotoaparátu sú uložené hore v strede vo vertikálnom zoskupení. Nechýba tu LED dióda blesku, laserové zaostrovanie a prakticky umiestnený skener odtlačkov prstov. Zadnú stranu potom dotvára iba logo s označením telefónu, logo výrobcu a potrebné certifikačné informácie.

Ako už býva dobrým zvykom, zadný kryt je zahnutý po všetkých štyroch stranách. Telefón tak lepšie padne do ruky, no zároveň sa aj poriadne kĺže. Chválime ale iba minimálne vystúpenie fotoaparátu zo zadnej steny, čo ale ešte viac pridáva na klzkosti telefónu.

Hoci telefón pôsobí na prvý pohľad pomerne jednoducho, pri používaní oceníte zmysel inžinierov z LG pre detail ako aj fakt, že telefón je napriek peknému dizajnu veľmi praktický. Port pre slúchadlá je obrovské plus a nechýba ani odolnosť voči vode a prachu s certifikátom IP68. Všetky prvky konštrukcie sú zároveň veľmi kvalitné, vrátane tlačidiel so skvelou odozvou a funkčnosťou. LG G7 ThinQ tak svojím dizajnom rozhodne neurazí, no zároveň nebude ani vyčnievať z radu kontroverziou. Nám sa takéto riešenie páči a zrejme iba malá časť používateľov bude vyslovene proti nemu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Krásny, no nie dokonalý

LG G7 ThinQ disponuje veľkým 6,1“ IPS LCD displejom s rozlíšením 1440 x 3120 pixelov. Pomer strán je 19,5:9, čo iba podčiarkuje, aký je telefón úzky a vysoký. Ani takéto extrémne natiahnutie displeja však nie je na škodu a pri práci v horizontálnom režime je toto riešenie skutočne praktické. V aplikáciách či v internetovom prehliadači toho uvidíte viac a ani v režime na šírku nie je telefón extrémne nepohodlný. Rozdiel oproti bežným smartfónom s pomerom strán 18:9 je tu zanedbateľný.

Samotný displej síce nie je vyrobený AMOLED technológiou, no je extrémne kvalitný. Čitateľnosť na slnku je vynikajúca, pozorovacie uhly dokonalé a farby sú dostatočne sýte a pekné. Aj napriek použitej technológii sú čierne farby naozaj veľmi čierne a patria k tomu najlepšiemu, čo sme na IPS displejoch videli.

Jediným problémom je pomerne výrazný modrý nádych displeja. To vo väčšine prípadov neuvidíte, no ak telefón budete používať s vyšším jasom v tmavšom prostredí, určite si to všimnete. Našťastie, nechýba praktický nočný režim, ktorý farby spríjemní pre používanie v úplnej tme.

S displejom sme ale boli veľmi spokojní. Je extrémne ostrý a veľmi nás potešila skvelá čitateľnosť na priamom slnku. Modrý farebný nádych nám používanie nijako výrazne neznepríjemňoval a oveľa viac sme ocenili pozitívne kvality, ktorými displej telefónu disponuje.

Výkon a pamäť: Naplno a bez zaváhania

Ak sa ponáhľate a nechce sa vám čítať celú časť o výkone telefónu, postačí vám vedieť, že telefón je plnohodnotnou vlajkovou loďou a konkuruje tým najvýkonnejším na trhu bez akýchkoľvek problémov či zaváhaní.

LG G7 ThinQ totiž prichádza s čipom Snapdragon 845, 4 GB RAM a 64 GB vnútornej pamäte. Toto sú na dnešnú dobu štandardné špecifikácie pre vlajkové lode a hoci niektoré modely ponúkajú o 2 či 4 GB RAM viac, my sme pri používaní nemali absolútne žiadne problémy.

Telefón okrem výkonného hardvéru ponúka aj výborne optimalizovaný softvér. Výsledkom je tak plynulý používateľský zážitok pri bežnej, aj náročnejšej práci s telefónom. My sme počas testovania nezaznamenali ani jediné zaseknutie či spomalenie. Rovnako nám aplikácie v RAM ostávali otvorené dostatočne dlho a nijako nás 4 GB neobmedzovali.

64 GB vnútornej pamäte je tiež dostatočná hodnota, no nechýba ani slot pre microSD pamäťové karty. Telefón tak má dostatočné kapacity aj na skutočne náročné operácie vrátane hrania najnáročnejších hier. PUBG fungovalo na najvyšších možných detailoch bez akéhokoľvek zaváhania či spomalenia so stabilnými FPS, čo je niečo, čo dosiahnu iba skutočne tie najvýkonnejšie zariadenia.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Výborné odladenie, nekonečné nastavenia

LG G7 ThinQ prichádza s predinštalovaným systémom Android 8.0 Oreo s nadstavbou od LG. Tá je jedna z najrobustnejších, aké na trhu nájdete a je vidieť, že telefóny LG aktuálne letia najmä v Ázii, hlavne domovskej Kórei. Farebné grafické prvky a množstvo možností a nastavení sú tým, čo najlepšie charakterizuje systém v novej G7-čke.

Na prvý pohľad prostredie náramne pripomína to, ktoré nájdeme v smartfónoch Samsung. Niektoré prvky sú jednoduché a dobre prispôsobiteľné, ako napríklad domovská obrazovka či panel s rýchlym spustením v notifikačnej lište. Nájdete tu skutočne praktické možnosti, ktorých je oproti čistému Androidu viac a sú aj rozumnejšie uložené.

Akonáhle ale prejdete do nastavení, čaká na vás čistý chaos. Štyri karty s nastaveniami a v každej desiatky možností nás donútili používať vyhľadávanie nastavení oveľa častejšie ako na ktoromkoľvek inom telefóne.

Musíme ale uznať, že tu nájdete naozaj obrovské množstvo zaujímavých nastavení. Medzi tie najoriginálnejšie patrí, ako to LG označuje, „Druhá obrazovka“. V skutočnosti ide o miesto okolo výrezu v displeji, ktorý je možné dodatočne si prispôsobiť. Okrem možnosti digitálne ho skryť si môžete výrez prispôsobiť aj rôznymi farebnými efektami. Znovu ide o funkciu, ktorá bude zrejme populárna skôr na východ od Uralu. My sme radšej používali displej s priznaným výrezom, okolo ktorého bolo miesto využiteľné na ikony upozornení a stavového riadku.

Ďalším veľmi užitočným nastavením je praktický Always-On Displej, ktorý zobrazuje čas, rôzne praktické informácie aj upozornenia. Hoci telefón nemá AMOLED displej, ani tento režim nebol nijako špeciálne náročný na batériu a bez problémov sme ho počas testovania používali od rána do večera. Veľmi praktický je aj režim vyhľadávania na domovskej obrazovke, ktorý aktivujete potiahnutím v strede obrazovky zhora nadol. Máte prístup nielen ku komplexnému vyhľadávaniu, ale napríklad aj k posledným aplikáciám či mailom, a to aj v aplikáciách tretích strán. Túto obrazovku sme veľmi radi využívali a telefónu pridáva skutočnú extra hodnotu.

Obrovskou výhodou systému je však jeho fantastické odladenie. Telefón fungoval doslova bez straty FPS pri akejkoľvek animácii a nikdy nás nenechal v štychu. Je preto pozitívne, že napriek skutočne robustnej nadstavbe a množstvu možností telefón všetko zvláda bez akýchkoľvek problémov a dostupný výkon rozdeľuje tak, že používateľský zážitok je jednoducho vynikajúci. Umocňuje ho aj skvelá vibračná odozva – niečo, čo je všeobecne na platforme Android veľmi podpriemerné. LG sa však snaží pridať vibračnú odozvu v systéme všade tam, kde vám spríjemní používanie. Intenzitu jednotlivých druhov vibrovania si pritom môžete ešte dodatočne prispôsobiť, čo je obrovské plus a čo veľmi chválime.

Telefón si okrem skeneru odtlačkov môžete zabezpečiť aj rozpoznávaním tváre. To počas nášho testovania fungovalo veľmi dobre bez nejakých väčších problémov, no aj tak sme uprednostňovali pri odomykaní rýchly a presný skener na zadnej strane.

Multimédiá: Tu sa ukážu esá v rukáve

Ak hľadáte plnohodnotne vybavený multimediálny smartfón, tu ste na správnej adrese. LG G7 ThinQ je vynikajúco vybavené multimediálne zariadenie pripravené potešiť aj tých najnáročnejších používateľov.

Základom je prebytok výkonu. Snapdragon 845 a 4 GB RAM zvládnu dnes všetko, na čo si pomyslíte. Druhým dôležitým prvkom je krásny veľký displej s množstvom detailov. Obrazovka je ideálna na prácu s textom, tabuľkami, prezentáciami, ale aj fotografiami a videom.

Ďalším dôležitým prvkom je zvuk, ktorému LG prikladá veľkú váhu. Nájdete tu aj spomínaný 3,5mm jack a aj kvalitný DAC, čo oceníte najmä s kvalitnými slúchadlami. Tie pribalené od LG tiež nie sú vôbec zlé, sú ale veľmi kompaktné, čo obmedzuje ich možnosti. Na svoju veľkosť však hrajú hlasno a kvalitne a majú naozaj praktickú konštrukciu s káblom odolným proti zamotaniu.

Telefón tiež disponuje stereo reproduktormi dnes už v tradičnej zostave – spodný reproduktor v hrane a horný, ktorý je kombinovaný so slúchadlom pre hovory. Výsledok je veľmi kvalitný, aj keď nie úplne najlepší. Telefón hrá skutočne hlasno, no najmä pri vyšších hlasitostiach dochádza k počuteľnému skresleniu. Na bežné prehrávanie YouTube videí to však bude stačiť. Znovu pripomíname veľkú výhodu 3,5mm jacku pre slúchadlá, ktorá viac než vyváži nedokonalosť vstavaných reproduktorov.

Ak k týmto všetkým pozitívam pripočítame ešte aj veľmi slušnú výdrž batérie, dostaneme naozaj fantastické multimediálne zariadenie. To zvládne aj náročnejšie formáty a multimédiá si tak budete užívať vo vysokej kvalite a dostatočne dlho na jedno nabitie. Nechýbajú ani overené predinštalované multimediálne aplikácie od LG, ktoré často nahradia aj vaše obľúbené nástroje na počúvanie hudby či prehrávanie videí.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita a komunikácia: Nič nechýba

Ako každá súčasná vlajková loď, aj LG G7 ThinQ prichádza s plnou výbavou konektivity. Samozrejmosťou je Wi-Fi so štandardom 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth v5.0, NFC a dokonca tu nájdete aj FM Rádio. K mobilným sieťam sa pripojíte so štandardom LTE Cat.16 s rýchlosťami až do 1024 Mbps, nechýba ani podpora HSPA.

Telefónu tak naozaj nechýba žiadna dôležitá anténa a čo je ešte dôležitejšie, všetky druhy pripojenia fungujú tak ako majú. Počas testovania sme nezaznamenali žiadne nečakané poklesy signálu či kompletné výpadky. Všetky druhy pripojenia fungovali správne a dostatočne dobre. Telefonáty boli čisté a pripojenie počas nich stabilné. G7-čke tu tak nemáme vôbec čo vyčítať.

Fotoaparát: Ide vlastnou cestou

LG G7 ThinQ ponúka duálny fotoaparát v zostave, ktorá sa už stala pre túto kórejskú značku ikonická. To znamená, že hlavný 16MP fotoaparát s ohniskovou vzdialenosťou s ekvivalentom 30 mm je doplnený o sekundárny 16MP fotoaparát s ekvivalentom 16 mm. Práve tento fotoaparát sa stará o širokouhlé zábery, ktoré iné telefóny jednoducho nezvládajú. Hlavný fotoaparát má pritom svetelnosť f/1.6, sekundárny zas f/1.9. Nechýba PDAF a laserové zaostrovanie, ktoré funguje skutočne skvele.

Už tradične sa medzi zobrazeniami fotoaparátu prepínate v aplikácii, kde máte na výber širokouhlý alebo klasický záber. Dokopy si fotoaparáty zas poradia pri snímaní portrétových záberov. Teoreticky tu nájdete aj bezstratové priblíženie, no tu sa pohybujete na úrovni medzi 16-30mm, takže nejde o skutočne priblížené zábery. Musíme ale spoločnosť LG pochváliť za to, že je stále verný tejto fotografickej zostave. Bez pochýb ide o jedno z najpraktickejších riešení, kde je širokouhlý fotoaparát naozaj schopný pomôcť vám zachytiť pri bežnom fotení zábery, ktoré by ste inak spraviť nedokázali.

Kvalita výsledných fotografií je veľmi dobrá, no na absolútnu špičku nestačí. Malé pixely fotoaparátu zaostávajú v horších svetelných podmienkach a celkovo pomerne malý snímač má zasa problémy s dynamickým rozsahom v náročných svetelných podmienkach. Za dobrého svetla sú však fotky skutočne veľmi pekné a plné detailov, no musíte si dať pozor na jedno nastavenie. V aplikácii fotoaparátu si viete nastaviť ultra-široké rozlíšenie fotiek, ktoré potom pri fotení prekrývajú celý displej telefónu. Takto máte síce praktický hľadáčik, no fotografie v tomto režime sú zdeformované. Chýba im detail, farby a celkovo vyzerajú ako zhotovené 100-eurovým telefónom. Najhoršie na tom je, že toto si všimnete až vtedy, keď si fotky pozriete na väčšom displeji počítača, a tak sme počas testovania v tomto režime spravili množstvo nekvalitných záberov. Sú síce použiteľné na sociálne siete, no do albumu určite nepôjdu.

Akonáhle sme však zvolili štandardné 16MP fotografie s pomerom strán 4:3, všetko sa dramaticky zmenilo a dosahovali sme skutočne pekné výsledky. Je tu ale vidieť problémy fotoaparátu v tme, kde jednoducho na konkurenciu nestačí a nedokáže zachytiť ani toľko svetla, ani detailov či farieb ako niektoré iné vlajkové lode.

Telefón však ostatných predčí svojimi fotografickými funkciami. Umelá inteligencia spoľahlivo rozpoznáva objekty na fotografii, no oveľa viac oceníte najmä manuálne nastavenie. To sa týka fotografií, ale aj videa, kde máte k dispozícii množstvo užitočných nastavení.

Celkovo je aplikácia fotoaparátu veľmi podarená, oceňujeme skutočne jednoduché prepínanie medzi snímačmi, ako aj medzi jednotlivými režimami. Zároveň nie je hľadáčik zahltený funkciami, vidíte vždy iba tie skratky, ktoré reálne potrebujete.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Aj výsledné video je veľmi podarené a je možné nahrávať ho v rozlíšení až 4K@60fps. Video vyzerá veľmi pekne, aj keď pri tomto vysokom rozlíšení je stabilizácia trošku horšia. Pomerne dobre ale reaguje autofocus aj vyváženie bielej, aj keď celkovo sú farby na videu pomerne sýte. Nechýba tu však dostatok detailov a výsledok je skutočne veľmi atraktívny.

Celkovo sme boli s fotoaparátom na LG G7 ThinQ spokojní. Výsledkami konkuruje tým najlepším zariadeniam na trhu, aj keď ich vo väčšine prípadov neprekonáva. Stačí to však na to, aby bol tento fotoaparát hoden vlajkovej lode roku 2018.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Batéria: Veľmi slušná výdrž

Údaj o kapacite batérie v smartfóne LG G7 ThinQ nás nijako zvlášť nepotešil – 3 000 mAh na dnešné vlajkové lode skutočne nie je veľa. Ak k tomu pripočítame výkonný hardvér, veľký a jemný displej, ktorý navyše nie je vyrobený AMOLED technológiou a robustnú softvérovú nadstavbu, reálnej výdrže sme sa trochu obávali. Na naše prekvapenie však LG G7 ThinQ doručil priemernú až nadpriemernú výdrž, čo pri tejto kapacite batérie hodnotíme veľmi pozitívne.

Ani raz sa nám nestalo, že by sme telefón počas dňa museli dobíjať. Priemerne nám telefón stačil na 3,5 – 4 hodiny zapnutého displeja počas jedného dňa, čo vôbec nie je také zlé, ako sme očakávali. Hoci nejde o viacdňový smartfón, jeho výdrž nás nijako neurazila. Najhoršie na tom nie je ani výdrž v pohotovostnom režime. Na priložených screenshotoch môžete vidieť časť nabíjacieho cyklu, kedy sme telefón odpojili od nabíjačky večer, v noci sa nevybíjal nijako radikálne a potom sme ho ešte používali približne do obeda. Ostávala nám ešte polovica batérie, pričom obrazovka bola dovtedy zapnutá dve hodiny. Prakticky neklesajúca časť grafu pritom zobrazuje noc, kedy sa telefón vybíjal naozaj pomaly, pričom boli zapnuté všetky druhy synchronizácie a pripojenia tak, ako počas dňa a dokonca bol zapnutý aj Always-On Displej, ktorý by mal byť na batériu teoreticky náročnejší ako pri AMOLED displejoch.

Celkom slušná je aj rýchlosť nabíjania. Po pol hodine sa nám telefón v teste síce nabil iba na 36 %, no celkové nabitie zvládol za 1 hodinu a 49 minút, čo vôbec nie je zlé. Nižšie si môžete pozrieť celkový priebeh nabíjania:

  • 15 minút – 18 %
  • 30 minút – 36 %
  • 45 minút – 56 %
  • 60 minút – 74 %
  • 1:49 hod – 100 %

Výdrž telefónu na jedno nabitie nás tak veľmi milo prekvapila. Hoci nejde o žiadneho maratónca, vzhľadom na nízku kapacitu batérie a z toho vyplývajúce útle rozmery a nízku hmotnosť je výdrž veľmi dobrá. Pre väčšinu používateľov to bude znamenať bezproblémové používanie aj počas náročnejšieho dňa, mnohí s ním zvládnu aj 1 a pol dňa na jedno nabitie. My sme počas používania telefón nijako nešetrili a používali sme Always-On Displej, čo znamená, že displej bol prakticky stále zapnutý, aj keď svietil iba minimálne. Ani toto nastavenie však telefónu nerobilo problém, čo pripisujeme veľmi dobre odladenému softvéru.

LG G7 ThinQ: Snáď sa nestratí

Dnes je aj pre technologických nadšencov ťažké sledovať všetky novinky, ktoré sú neustále predstavované. Výrobcovia nás zahlcujú marketingovými frázami, ktoré navodzujú pocit, že novinka je diametrálne odlišná od predchodcu a prináša revolúciu. Často sa však napokon presviedčame, že rozdiely medzi jednotlivými telefónmi sú skôr iteračné a práve lepší marketing znamená, že od telefónu očakávame niečo viac, ako nám v skutočnosti môže ponúknuť.

V prípade LG G7 ThinQ je to inak. Výrobca u nás už dávno stratil silné zázemie a vidieť smartfóny LG niekde na ulici je veľká rarita. To aj napriek tomu, že kórejská spoločnosť sa snaží inovovať a čo je ešte dôležitejšie, darí sa jej prichádzať s naozaj zaujímavými zariadeniami. Nová G7-čka je toho jasným dôkazom. Telefónu prakticky nič nechýba – má krásny displej, špičkový hardvér, moderné dizajnové prvky a perfektne odladený softvér. Okrem toho, robí minimum kompromisov a prináša skvelý používateľský zážitok.

Chýba jej však nejaká prevratná funkcia, ktorou by zaujala aj iných používateľov ako iba dlhoročných fanúšikov značky. Kvalitný jack pre slúchadlá v čase, keď sa tomu konkurencia celkom vyhýba a extrémne praktický duálny fotoaparát sú však vlastnosti, ktoré LG G7 ThinQ od ostatných odlišujú a telefónu dávajú vlastnú identitu. Iste, cenovka je prémiová, no taký je aj celý telefón. A ten by určite nemal preletieť pod vaším radarom, keď si nabudúce budete vyberať novú vlajkovú loď.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
Disqus Comments Loading...