Honor 8X: Exceluje cenou aj výdržou | RECENZIA

Honor v závere tohto roka prináša na náš trh opäť ďalšiu novinku Honor 8X, ktorá sa snaží zaujať naše zmysly nielen svojím dizajnom a funkciami, ale aj cenou. Nový model strednej triedy sa vydal cestou veľkého bezrámikového displeja, duálneho fotoaparátu a samozrejme funkciami nabitého operačného systému Android, ktorý je vybavený množstvom aplikácií priamo z dielne výrobcu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konštrukcia: Veľký displej v “malom tele”

Honor 8X je ako jeden z mála smartfónov na trhu vybavený veľkým 6,5-palcovým displejom. Svojou uhlopriečkou sa pritom už približuje k tabletom. Napriek tomu si zachováva “kompaktné” rozmery 160,4 x 76,6 x 7,8 mm a hmotnosť 175 gramov. Ideálne ak hľadáte zariadenie s veľkým displejom, no stále chcete, aby sa vám takpovediac vošiel do vrecka nohavíc.

Samozrejme, nedá sa povedať, žeby Honor 8X bol najkompaktnejším zariadením na trhu. Práve naopak, svojou veľkosťou môže odradiť mnoho potenciálnych kupcov. Konštrukcia je totiž pomerne už pomerne rozmerná a komplikuje ovládanie aj prenášanie. Uvítali by sme preto, keby sa Honor aj v tomto prípade držal radšej menších uhlopriečok s veľkosťou do 6″. Aj na takto veľké zariadenie sa dá však pomerne rýchlo zvyknuť.

Ako sme si už za posledné obdobie zvykli, prednú stranu s minimálnymi rámikmi vypĺňa displej. Ten je v rohoch zaoblený a v mieste, kde je situovaný telefónny reproduktor s prednou kamerou, je “vyrezaný”. Toto usporiadanie je na dnešné pomery úplne bežné a nájdeme ho vo väčšine moderných smartfónov. Dá sa teda povedať, že Honor 8X ide s dobou a po dizajnovej stránke nesklame ani náročnejších používateľov. Svedčí o tom aj zadná strana, ktorá je dominantnou časťou zariadenia. Zvýrazňuje ju nielen dizajnové sklenené prevedenie s reflexnou vrstvou, ale aj výrazná červená farba. Tá prechádza aj do zaoblených bokov. Zadná strana okrem svojho vhľadu zaujme aj prítomnosťou spoľahlivého snímača odtlačkov prstov a duálnym fotoaparátom.

Rozloženie ovládacích prvkov a konektorov je štandardné a nie je k nemu až tak čo dodávať. Asi len toľko, že Honor 8X disponuje slotom, ktorý bez obmedzení pojme súčasne dve nano SIM karty a pamäťovú kartu microSD. Honor nezanevrel ani na 3,5 mm audio jack. Menšie mínus má u nás za použitie micro USB konektora, namiesto ktorého by sme radšej videli praktickejší USB C.

Ako celok pôsobí Honor 8X naozaj solídnym dojmom, a to či už použitými materiálmi, tak aj svojim dizajnom a konštrukčným spracovaním. Za tie si u nás vyslúžil len pochvalu. Našli sme však aj jeden menší nedostatok, a to v podobe hlučnejších tlačidiel pre zapnutie a ovládanie hlasitosti.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Bez rámika  a s výrezom

Ako sme už spomínali v časti venovanej konštrukcii, displej Honoru 8X je jeho skutočnou dominantou. Bodaj by nie, keď zaberá takmer celú prednú stranu a má veľkosť až 6,5-palca.

Ide o zobrazovací panel s pomerom strán 19,5:9 a rozlíšením 1080×2340, ktorý svojimi vlastnosťami nesklame ani náročnejšieho používateľa. Je dobre čitateľný aj na priamom slnku a ponúka tiež dobre podanie farieb a kontrast. Tie sa dajú dodatočne upraviť aj v nastaveniach zariadenia. Konkrétne sa dá vybrať z dvoch profilov farieb a zmeniť môžete aj jej teplotu. Z ďalších funkcií stojí za zmienku ochrana zraku v nočných hodinách, či možnosť skryť výrez na displeji.

Výkon a pamäť: 

Aj napriek cene je Honor 8X stále dostatočne výkonným zariadením, ktoré sa môže pochváliť napríklad 12nm procesorom Hisilicon Kirin 710, či 4 GB operačnou pamäťou RAM. Zahanbiť sa nedá ani veľkou internou pamäťou, ktorá ponúka kapacitu až 128GB. Z tej je pre používateľa dostupných niečo cez 115GB. Keby to bolo málo, dá sa ďalej rozšíriť prostredníctvom pamäťovej karty microSD. S celkovým výkonom a rýchlosťou telefónu sme boli spokojní. Až na niekoľko zaváhaní pri náročnejšom používaní, bol chod operačného systému rýchly a plynulý. Bezproblémové je aj hranie hier, a to vďaka grafickej jednotke Mali-G51 MP4. V 3D marku sme s ňou pri grafických testoch namerali obstojné skóre

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Multimédiá: Hlasný reproduktor

Honor 8X ponúka štandardné multimediálne funkcie, ktoré sa nevymikajú dnešným štandardom. Prehráte s ním teda väčšinu multimediálnych súborov. O hlasný a kvalitný zvukový prednes sa stará jeden reproduktor, ktorý je situovaný v spodnej časti zariadenia. Dobrou správou je, že nechýba ani 3,5 mm audio jack. Pri použití slúchadiel pritom Honor ponúka aj niekoľko dodatočných nastavení zvuku pod záštitou funkcie Huawei Histen. Zaujímavosť prichádza v podobe Party režimu, ktorý umožní prepojenie s ostatnými zariadeniami od rovnakého výrobcu, ktoré tak môžu cez svoj reproduktor súčasne prehrávať rovnakú hudbu. O skvelý multimediálny zážitok sa ale stará predovšetkým naozaj veľký 6,5″ displej.

Operačný systém: Android Oreo a EMUI

Honor 8X je nový smartfón a tomu odpovedá aj verzia operačného systému Android a nadstavby EMUI. Tie sa tu nachádzajú vo verziách 8.1 Oreo, resp. EMUI 8.2.0. Vďaka tomu ponúka Honor 8X skutočne bohaté funkcie a nastavenia, ktoré uspokoja aj náročnejších používateľov.

Nadstavba poskytuje prepracované používateľské prostredie s launcherom, ktorý dokáže pracovať v dvoch režimoch – štandardnom alebo ako zásuvka (klasické menu s aplikáciami). Okrem toho máte k dispozícii notifikačný panel so zobrazenim výrezu alebo bez neho. V každom prípade sa však musíte uspokojiť s tým, že počet ikon zobrazených v notifikačnom paneli je kvôli výrezu v displeji obmedzený. Za zmienku stoja aj funkcie pre pararelné prihlasovanie do aplikácií (napríklad do Facebooku), ovládanie zariadenia pohybom, či zjednodušenie ovládania jednou rukou.

No a nechýba ani už dobre známe odomknutie pomocou tváre, ktoré funguje celkom spoľahlivo a rýchlo, a to dokonca bez toho, aby ste museli telefón zapínať tlačidlom. Stačí ho zodvihnúť a nasmerovať prednou stranou k vašej tvári. Odomknutie a prebudenie zariadenia prebehne automaticky.

Honor ani tu neupustil od inštalovania, podľa nás zbytočných herných titulov ako Dragon Mania, Asphalt Nitro, Kingdoms a ďalších. Našťastie ich však môžete jednoducho odinštalovať. Ostatných predinštalovaných aplikácií nie je až tak veľa a väčšinou ide o nutné tituly ako Galéria, Video a pod. Obzvlášť užitočnou je napríklad Správca telefónu, ktorý zabezpečí funkcie spojené s údržbou a ochranou zariadenia.

Celkovo hodnotíme systém a nadstavbu veľmi pozitívne.  Systém je dobre odladený a všetky animácie sú plynulé.

Fotoaparát: Duálny fotoaparát s obmedzeniami 

Fotoaparát svojou duálnou zostavou už neprekvapí asi nikoho. Nájdeme tu totižto dvojicu snímačov s rozlíšením 20 Mpix a svetelnosťou f/1,8 spolu s ďalším 2Mpix senzorom, ktorý slúži pre snímanie informácií o hĺbke ostrosti.

Kvalitou záberov sa Honor 8X nedá zahanbiť, no ani vás výraznejšie nenadchne. Počas dňa a dobrých svetelných podmienok sú fotografie, aj vďaka vysokému rozlíšeniu, dostatočne detailné a po kvalitatívnej stránke im vo väčšine prípadov nemáme až tak čo vytknúť. To platí samozrejme v prípade ideálnych podmienok na fotenie. Ak sa tieto zhoršia, telefón už má problémy nielen so zachytením ostrých snímkov, ale aj so zvyšujúcim sa šumom a dynamickým kontrastom. Fotky sa nám aj preto častokrát zdali príliš presvetlené, a to bez ohľadu na to, či sme fotili s umelou inteligenciou alebo bez nej. Samozrejme, tak ako sme si už pri smartfónoch spoločností Honor a Huawei zvykli, aj tu na vás čaká množstvo nastavení a špecialných nočných efektov, vďaka ktorým budete schopní vytvoriť zaujímavé zábery aj bez špeciálnych vedomostí či skúseností.

Video je možné natáčať v maximálnom rozlíšení 1080p a snímkovej frekvencii 60 fps. Kvalita sa dá popísať podobnými slovami ako fotografie. Ide teda o priemer triedy, ktorý výraznejšie nenadchne, no ani sa nedá zahanbiť.

smartcapture
smartcapture

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Všetko čo potrebujete

Honoru 8X nechýba nič, čo by ste od smartfónu strednej triedy očakávali. Podporuje WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, GPS, GLONASS a samozrejme rýchle LTE. Samozrejmosťou je aj podpora Dual SIM s možnosťou individuálneho nastavenia pre použité SIM karty. Tejto funkcionalite sú prispôsobené aj aplikácie pre posielanie SMS či volania.

Huawei má aj niekoľko zaujímavých aplikácií pre zdieľanie dát. Huawei Share dokáže sprístupniť obsah zariadenia na iných smartfónoch a počítačoch v lokálnej sieti. Ide o veľmi praktický a rýchly spôsob, ako si do telefónu nielen nakopírovať multimediálne súbory, ale si napríklad aj stiahnuť nasnímané fotografie alebo iné dáta.

Ako sme už v sekcii venovanej konštrukcii spomínali, Honor 8X používa starší microUSB konektor, ktorý mohol podľa nás výrobca už vymeniť za univerzálnejší USB C.

Výdrž batérie: dva dni ako nič

Asi najväčším prekvapením pri Honore 8X bola výdrž na batériu. Tá aj pri veľkom 6,5″ displeji ponúka skutočne nadpriemerné hodnoty výdrže. Vďačiť za to môže nielen veľkej 3750 mAh batérií, ale aj inteligentnému softvéru. Výdrž na úrovni dvoch dni bola úplne bežná, a to aj pri nonstop zapnutých dátach a pri aktívnom používaní. V priemere sme počas dvoch dní bežne telefonovali niekoľko desiatok minút, poslali niekoľko SMS správ, sledovali a počúvali hudbu či Youtube videá a komunikovali cez populárne online služby ako Facebook Messenger a Skype. Displej sme pritom mali aktívny v priemere po dobu až 5 hodín. Ak budete Honor 8X využívať striedmejšie, tak sa bez problémov dostanete aj cez 3 dni. Samozrejme, tento čas môžete predĺžiť použítím šetriacich funkcií, ktoré Honor 8X ponúka.

Záverečné hodnotenie: Honor 8X

Honor 8X je skutočne vydareným smartfónom, ktorý síce má svoje nedostatky, no tie vyvažuje nanajvýš priznivou cenou. Tá sa pri 64GB modeli pohybuje na úrovni 270 eur, a pri 128GB len niečo cez 310 eur. Za jeho najväčšie lákadlo považujeme excelentnú výdrž na batériu, veľký a kvalitný displej, či výborné konštrukčné spracovanie. Menším mínusom je použitie staršieho microUSB konektoru a priemerný fotoaparát. Vo svojej cenovej kategórii však ide pri celkovom pohľade o nadpriemerne zariadenie.

Plusy:

  • Výborné konštrukčné spracovanie a dizajn
  • Displej s tenkým rámikom
  • Excelentná výdrž na batériu
  • Podporuje NFC
  • Pomer ceny a výkonu

Mínusy:

  • Priemerný fotoaparát
  • Použitie micro USB konektoru
  • Pre niekoho už príliš veľký displej
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
Disqus Comments Loading...