“Fritovaný” grafén je budúcnosťou batérií s dlhou výdržou

Mobilné zariadenia prechádzajú veľmi rýchlym vývojom. Každý rok sa môžeme dočkať výkonnejšieho a energeticky menej náročného procesora, vylepšeného displeja, fotoaparátu alebo iných hardvérových súčastí. Ak sa však pozrieme na batérie, tieto v posledných rokoch neprešli žiadnym významným krokom a to aj napriek tomu, že desiatky vedeckých objavov tvrdia o opaku. K tým najnovším patrí správa o technológií, ktorá by mohla pomôcť pri výrobe batérií s dlhšou výdržou na jedno nabitie.

Vedci z Južnej Kórei v novej technológií opäť využívajú materiál s názvom grafén, o ktorom sme v posledných rokoch počuli už mnoho. Domnievajú sa, že so správnou štruktúrou a zložením by mohol byť grafén použitý, ako materiál pre výrobu elektródy v batériách so zvýšenou schopnosťou uchovávať energiu. V tomto prípade sú drobné kúsky grafénu vystavené procesu, ktorý sa silne podobá na fritovanie. Tento vysoko vodivý a stabilný materiál je vytvorený nástrekom kvapôčok oxidu grafénu do veľmi horúcej zmesi kyselín a organického rozpúšťadla podobne, ako keď ponárate hranolky do friťáku. Výsledkom je 3D štruktúra (viď. obr.), ktorá umožňuje lepšie vedenie elektrického náboja, než bežný grafén.

Hoci sa s grafénom pracuje v spojení s batériami už pomerne dlhý čas, nová metóda je jednoduchá a teda aj viac vhodná pre masovú výrobu. Opäť sa však jedná len o malý krok vpred vo výrobe batérií a nie je možné povedať, kedy by sa mohla nová technológia reálne využívať.

Zdroj: Chemical & Engineering News

Disqus Comments Loading...