MojAndroid

S týmto sa musel stretnúť snáď každý, kto nakupuje vo viacerých krajinách EÚ. Už iba ceny elektroniky v susednej Českej republike alebo Rakúsku bývajú odlišné, od tých, ktoré sú určené pre Slovensko. Nikdy som sa nad tým osobitne nezamýšľal, no ako sa ukazuje, trpezlivosť došla Európskej komisii a bude sa pozerať, ako to v praxi funguje. Dotkne sa to aj elektronických služieb, vrátane on-line nákupu softvéru. Čo však z toho budeme mať?

Asus a spol.

Ako prvý je na rade Asus, ktorý má na krku diktovanie cien pre svojich on-line distribútorov, pričom údajne určuje ceny rôzne, pre jednotlivé krajiny Únie. Teda ak si idem kúpiť Asus smartfón, mám pre jednotlivé krajiny alebo skupiny krajín rôzne ceny. Ak to nemá dôvod v inej sadzbe DPH, prípadne iných pripojených nákladoch, mal by som ako konečný zákazník vedieť kúpiť takýto telefón na Slovensku za rovnakú cenu, ako v Nemecku.

Špecifická situácia sa potom týka toho, že niektoré smartfóny neviete oficiálne u nás získať vôbec, pretože sú určené napríklad iba pre nemecký, rakúsky alebo francúzsky trh. Osobne som zvedavý, ako to bude Komisia vyšetrovať a v akom kontexte to celé dopadne. Nateraz je isté, že takéto správania sa jednotlivých výrobcov odporuje pravidlám hospodárskej súťaže. Úprimne, takto sa podľa mňa chová väčšina hráčov na trhu.

On-line služby, softvér a hry

Špecifickým trhom je on-line priestor, kde sa dá nakupovať softvér a hry. A nesmieme zabúdať ani na cloud riešenia a rôzne predplatné a iné formy služieb. No ak mám cenu na aplikáciu alebo predplatné pre svoje služby rôzne pre Slovensko a pre inú krajinu Únie, vnímam to ako prekážku. Navyše, niektoré aplikácie ani nebývajú dostupné, pretože ich tvorcovia selektujú pre rôzne krajiny, a to aj v rámci Únie.

Príkladom, ktorý evokuje takéto správanie sú taktiež rôzne televízne stanice šírené prostredníctvom internetu. Ich obsah nie je rovnaký pre všetky štáty, kde si viem službu zaplatiť. V tomto prípade však Únia zrejme nebude mať svoju misiu jednoduchú, pretože všetci poskytovatelia sa zhodujú na tom, že právne prekážky a autorské práva bránia tomu, aby sa rovnaký signál s identickým obsahom šíril vo všetkých krajinách, kde je daná služba k dispozícii. Ak by sa však aspoň v rámci Únie podarilo zosúladiť tento model, bola by to výhra najmä pre náš región, ktorý býva na okraji záujmu.

Pri svetovom pohľade je to už iná káva, predstava, že máme napríklad pri Netflixe rovnaký výber, ako americký zákazník je úžasná. Potom by správy o zdražovaní poplatkov od lokálnych operátorov, za využívanie slovenských staníc, vyvolali iba úsmev na tvári. Inak osobne už dnes trávim viac času na smartTV a to aj kvôli dcére a obsah sledujeme skoro výlučne tam. Je to dané, aspoň v mojom prípade nekvalitným a často nudným zameraním našich TV staníc, ktoré sa však cítia finančne nedocenené.

Pri hrách je problém spojený nie tak s cenou (aj keď môže byť), ako skôr s obmedzovaním služieb a funkcií podľa lokality hráča a jeho IP adresy (geo-blocking). Prípadne si neviem zakúpiť a stiahnuť celú hru, kvoli mojej polohe, odkiaľ nakupujem. Teda na Slovensku nemusím vedieť získať funkciu hry len pre to, že nepatrím do vybraného okruhu krajín, kde to výrobca sprístupnil. Medzi podozrivými sú tvorcovia ako je Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Koch Media a ZeniMax.

e-commerce

Cestovný ruch

Napriek tomu, že cestovný ruch nespadá, snáď ani okrajovo pod obsah tohto webu, mám pocit, že informácia sa tiež týka každého z nás. Alebo skoro každého. Navyše, našou ambíciou je vzdelávať a prinášať zaujímavé informácie pre našich čitateľ. Totiž tretia oblasť, po hardvéri a on-line priestore, kde bude Komisia zasahovať sú dovolenky.

V mojom okolí je viacero ľudí, ktorí nakupujú dovolenku pravidelne v Rakúsku, pretože cena pre identickú destináciu, hotel a služby, je nižšia, ako v našich kanceláriách. Mám však na mysli identické značky poskytovateľov, konkrétne sa problém týka značky TUI. Ten má pobočku tak na Slovensku a tiež v Rakúsku, no cenová politika je rozdielna. Zájazd zakúpený v Rakúsku ma bude v mnohých prípadoch stáť proste menej peňazí, ako jeho kópia kupovaná v pobočke na Slovensku.

Fandím v tomto Komisii

Aj keď je činnosť Komisie pre mnohých ukrytá ďaleko za bránami Bruselu, mnohé aktivity podporujem. Táto je jedna z nich, najmä z dôvodu, že je nelogické zo strany mnohých výrobcov a tvorcov služieb a obsahu, blokovať krajinu a jej zákazníkov iba kvôli rozdeleniu trhu a iným nezmyselným dohodám. Dôležité však bude, aký výsledok sa podarí Komisii dosiahnuť a najmä, čo to pre nás bude reálne znamenať. Časovo to však odhadujem na niekoľko mesiacov, aby sme vedeli vôbec vnímať prvé výsledky.

12.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+