Asus Zenfone 2 Deluxe: Exkluzívna pamäť aj dizajn | RECENZIA

Asus ZenFone 2 Deluxe je prémiovou verziou bežného modelu Asus ZenFone 2. Tá sa od neho odlišuje v niekoľkých parametroch a najmä svojim vzhľadom, ktorý sa dočkal niekoľkých výraznejších zmien. Už na prvý pohľad ide skutočne o prémiovejšie zariadenie, čo ZenFone 2 Deluxe dokazuje aj svojou cenou, ktorá už prekročila hranicu 500 eur. Oplatí sa priplatiť za väčšiu pamäť a krajší dizajn?

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konštrukcia: Unikátne kryty

Čím nás Asus ZenFone 2 Deluxe skutočne nadchol, sú jeho vymeniteľné kryty. Predná strana, ako aj celkový dizajnový jazyk použitý pri tomto zariadení, sa od štandardnej verzie veľmi nelíšia. To však neplatí o zadných krytoch, ktoré sú odnímateľné a s telefónom prichádzajú v dvoch verziách – v elegantnom striebornom prevedení Drift Silver s polygonálou povrchovou úpravou, ako aj v štýlovom čiernom vyhotovení Carbon Night. Obidva vyzerajú na ZenFone 2 veľmi dobre a je teda len na vás, pre ktorý z nich sa rozhodnete. Celkový unikátny dojem dotvára ešte červené lemovanie, ktoré tvorí rám displeja a boky zariadenia.

Konštrukčné vyhotovenie je nadmieru kvalitné a v podstate odpovedá svojej cenovke. Telo zariadenia je síce o niečo väčšie, s hrúbkou 10,9 mm a hmotnosťou 170 gramov, no pri našom testovaní sme si naň celkom zvykli. Navyše, vďaka zaoblenej zadnej strane nepôsobí ZenFone 2 Deluxe nemotorne ani po vložení do vrecka nohavíc. Jednoducho, taký šedý priemer. Neprekvapí vás teda ani nízkou hmotnosťou alebo miniatúrnymi rozmermi. To mu však vôbec nemáme za zlé.

Prednú stranu chráni odolné sklo Gorilla Glass 3, ktoré až na malú časť pod displejom, pokrýva celú jej plochu. Nechýbajú tu klasické kapacitné ovládacie prvky, ktoré ale nie sú podsvietené, ako ani notifikačná LED dióda, ktorá si svoje miesto našla hneď vedľa prednej kamery nad displejom. Zadná strana je špecifická umiestnením ovládania hlasitosti, fotoaparátu a duálneho LED blesku. Tlačidlo zapnutia sa nachádza trochu netradične úplne navrchu v strede. Používateľ tak bude musieť pri zapínaní prehmatávať zariadenie tak, aby ho vôbec dosiahol. Navyše, na stlačenie treba vynaložiť viac sily a jeho odozva tiež nie je úplne ideálna.

Celkovo sa nám ZenFone 2 Deluxe veľmi páčil, aj keď malé chybičky v ergonómii sme tu našli. Inak ale ide o precízne zostrojené zariadenie, ktoré poteší každého záujemcu o unikátny smartfón.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej

Podobne ako ZenFone 2, aj jeho Deluxe edícia prichádza s 5,5-palcovým displejom s Full HD rozlíšením. Zobrazovací panel ponúka vyvážené vlastnosti. Má dobré a verné zobrazenie farieb, výborné pozorovacie uhly, ako aj dostatočný jas, ktorý umožní ovládanie zariadenia aj v zhoršených svetelných podmienkach. Full HD rozlíšenie pri tejto uhlopriečke displeja postačuje a stará sa o jemné zobrazenie textu aj grafiky. QHD nám tu teda nechýba. Navyše, ak sa vám bude zdať, že farebné podanie nie je podľa vášho gusta, môžete využiť jednoduchý kalibračný nástroj. Ten umožní zmeniť teplotu, odtieň, či sýtosť farieb, ktoré sú dostupné v štyroch rôznych profiloch. Automatický jas displeja fungoval dobre, trochu nám ale vadila minimálna úroveň jasu v noci, ktorá je podľa nás zbytočne vysoká a pre oči nepríjemná.

Výkon a pamäť: Deluxe

Čím sa môže Asus ZenFone 2 pochváliť, je tiež jeho hardvérová výbava. Ide o jeden z mála smartfónov, ktoré fungujú s procesorom Intel Atom Z3590 s taktom 2,5 GHz a grafickou jednotkou PowerVR G6430. Pamäť RAM má ešte stále nadštandardnú kapacitu 4 GB, ktorá bude postačovať aj tým najnáročnejším používateľom. Výkonný procesor a veľká RAM sa odrazila aj na rýchlosti reakcií systému, ktorý reaguje ukážkovo ako pri práci, tak aj pri hraní hier. Vysoký výkon sa podpísal aj na výsledkoch benchmarkov, v ktorých sme namerali tieto hodnoty: AnTuTu (65613) a 3DMark Unlimited (21305). Podobne hodnoty dosahuje napríklad aj Samsung Galaxy S6 (68830 / zdroj: Antutu.com).  Za zmienku ešte stojí fakt, že ZenFone 2 sme pri meraní v benchmarkoch používali v režime “Výkon”, zatiaľ čo pri bežnom používaní sme ostávali pri štandardnom profile, ktorý nemá tak veľké nároky na batériu.

Tu sa dostávame aj k vnútornej pamäti zariadenia, ktorú môžeme právom označiť prívlastkom Deluxe. Ponúka totižto kapacitu až 128 GB (pre používateľa je k dispozícii 112 GB), ktorú navyše dopĺňa pamäťová karta s rovnakou veľkosťou (súčasťou balenia). Spolu tak máte po zakúpení prístroja k dispozícii 256 GB interné úložisko, ktoré sa vymyká bežnému štandardu aj u high-end zariadení. Asus ZenFone 2 Deluxe podporuje funkciu USB Host a cez microUSB k nemu pripojíte napríklad myšku alebo klávesnicu. Externé USB flash disky však pri našom testovaní nefungovali a systém ich nevedel rozpoznať.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Multimédiá

Asus ZenFone 2 Deluxe má jediný reproduktor, ktorý je ukrytý za mriežkou zadného krytu. Ten hrá priemerne hlasno, no a samozrejme mu chýbajú ani basy. Má však skôr plechovejší charakter. Zvukový 3,5 mm audio výstup je dostatočne kvalitný na to, aby poskytol dobrý poslucháčsky zážitok aj pre náročnejších používateľov. Zvuk si môžete ďalej vylepšiť aj v aplikácii, ktorá umožňuje nastavenie ekvalizéra, či výšok a basov. Prepínať sa dá medzi štvoricou profilov alebo nechať nastavenie zvuku na Inteligentný režim.

Operačný systém

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše. Systém na Asuse ZenFone 2 Deluxe je rovnaký ako aj na iných zariadeniach tohto výrobcu. Nasledovné riadky budú preto rovnaké ako aj v iných recenziách.

Operačný systém je v tomto prípade Android 5.0 Lollipop, ktorý dopĺňa používateľská nadstavba výrobcu. Po prvom zapnutí zariadenia na vás čaká množstvo predinštalovaných aplikácií, čo bude pre niekoho predstavovať výhodu, pre iných zas len zbytočné zabraté miesto. Asus natívny Android doplnil skutočne o množstvo aplikácií. Medzi tie najzaujímavejšie patrí napríklad to-do manažer, správca súborov či predpoveď počasia.

ZenFone 2 Deluxe ponúka aj nástroje pre správu RAM pamäte a automaticky spúšťaných aplikácií. Pomocou nich môžete systém udržiavať v neustálej kondícii. Súčasťou softvérového vybavenia telefónu je aj podpora motívov, ktoré dokážu zmeniť farby, ikony a tapetu. Launcher ponúka niekoľko funkcií a možnosť nastaviť prechodový efekt, zámok na aplikácie, ikony, veľkosť mriežky aplikácií, otvorenie notifikačného panelu potiahnutím prsta nadol, priehľadnosť pozadia menu s aplikáciami a k dispozícii máte aj možnosť pozmeniť štýl priečinkov, mriežku priečinkov, ako aj farby a veľkosť ikon.

Ďalšie funkcie a doplnky systému:

  • ZenMotion: Ovládanie pomocou gest. Zariadenie môžete napríklad prebudiť dvojitým poklepaním na displej alebo spustiť konkrétnu aplikáciu. Potrasením sa zas dá vytvoriť screenshot obrazovky.
  • Režim Easy: Zjednodušená domovská obrazovka s veľkými ikonami a písmom.
  • Režim Deti: Poskytuje bezpečnejšie miesto pre používanie telefónu. Prehliadač Asus poskytuje bezpečnejšie prostredie filtrovaním nevhodných webových stránok. Deťom môžete obmedziť prístup napríklad k telefónnym hovorom alebo SMS správam. PIN kódom môžete tiež pre svoje deti vybrať vhodné aplikácie a hry, ktorým môžete nastaviť časový limit hrania.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát

Najväčším nedostatkom celého zariadenia je jeho fotoaparát. Má síce dostatočné 13 Mpix rozlíšenie, no vzhľadom na cenovku zariadenia by sme od neho očakávali oveľa viac. Zábery, pokiaľ nie sú robené za jasného slnečného dňa, sú pomerne zašumené a farby nie práve najhodnovernejšie, čo sa s ubúdajúcim svetlom ešte zhoršuje. Navyše, chýba aj optická stabilizácia, ktorú pri natáčaní videa nahrádza len softvérové riešenie. Medzi Asusom ZenFone 2 Deluxe a tými najlepšími fotomobilmi na trhu je teda pomerne viditeľný rozdiel, nie však cenový, ale skôr kvalitatívny. Celkovo ide teda skôr o priemerne fotiace zariadenie nižšej strednej triedy ako o high-end, ktorý by sa vyrovnal Samsungu Galaxy S6, Sony Xperii Z5 alebo LG G4, či lacnejším zariadeniam Huawei P8 a Lenovu Vibe Shot.

Fotoaparát ponúka hneď niekoľko zaujímavých režimov, ktoré uľahčujú vytváranie fotografií v noci, animácií GIF, panorám, časozberného videa, väčšej hĺbky ostrosti a podobne. Vhod príde aj manuálny režim, ktorý podporuje ručné nastavenie času uzávierky, citlivosti ISO, vyváženia bielej a zaostrenia. Pri prepnutí na prednú kameru máte na výber tiež z niekoľkých módov fotenia. Využiť sa dá napríklad panoramaticky autoportrét, skrášlenie alebo HDR. Maximálne rozlíšenie je 13 Mpix (4:3), resp. 5 Mpix v prípade predného snímača. S pomerom 16:9 dosiahnete maximálneho rozlíšenia na úrovni 10 Mpix.

Konektivita: DualSIM s rýchlym LTE

ZenFone 2 Deluxe podporuje novší štandard LTE CAT6, ktorý podporuje rýchlosti sťahovania do 300 Mbps. V slovenských internetových vlnách si tak zasurfujete s maximálnou možnou rýchlosťou, a to aj vďaka podpore rýchleho Wi-Fi 802.11 ac. Výhodou je tiež podpora aktívneho dualSIM režimu, ktorý umožňuje v rovnakom čase aktívne používať obidve SIM karty. S telefónom tak môžete pomocou jednej SIM vykonávať hovory a na druhej ich v počas hovoru tiež prijímať. Ak používate jednu dátovú SIM kartu a druhú na hovory, tak pri volaniach sa internetové pripojenie nepreruší, čo príde vhod v mnohých situáciach. Ide o jedno z mála dualSIM zariadení, ktoré takýto režim podporujú. Jedinou nevýhodou je, že 4G a 3G konektivitu ponúka len jeden zo SIM slotov. V prípade konektivity je samozrejmosťou aj GPS, Bluetooth vo verzii 4.0, ako aj FM rádio. NFC ale chýba.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Batéria: Priemer triedy

Asus ZenFone 2 Deluxe ukrýva vo svojom vnútri batériu s kapacitou 3000 mAh, ktorá ale vzhľadom na veľkosť zariadenia nie je ničím výnimočná. V prípade Deluxe verzie je to pri používaní dvoch SIM kariet tak akurát na jeden a pol dňa prevádzky s displejom zapnutým po dobu asi 2,5 hodiny a nonstop zapnutým LTE pripojením. Samozrejme, telefón sme používali na všetky činnosti, od telefonovania, posielania e-mailov, komunikácie cez sociálne siete a Hangouts, až po počúvanie hudby cez Spotify. Veľa energie zoberie napájanie aktívneho dualSIM režimu, ak ale budete na komunikáciu používať len jednu SIM, s výdržou sa môžete kľudne dostať aj na dva dni. Celkovo tak môžeme výdrž označiť za priemernú. Na druhej strane, Asus ZenFone 2 Deluxe musíme pochváliť za podporu rýchleho nabíjania. Doplna sa nabije už do dvoch hodín, pričom na 60% kapacity mu na to stačí len výrobcom udávaných 39 minút.

Asus okrem toho ponúka aj aplikáciu pre šetrenie energie. Na výber v nej nájdete niekoľko preddefinovaných režimov, ktoré inteligentne prispôsobujú nastavenia ohľadom výkonu, jasu displeja alebo pripojenia do internetu. Pre jednotlivé režimy je možné nastaviť aj časový plán.

Záverečné hodnotenie | ASUS ZenFone 2 Deluxe

Asus ZenFone 2 Deluxe je výnimočný smartfón, ktorý chce svojim dizajnom prilákať najmä mladšiu generáciu. S cenovkou prekračujúcou 500-eurovú hranicu sa však potencionálnemu záujemcovi o tento smartfón ponúka pomerne široké portfólio iných high-endových zariadení. A hoci Asus ZenFone 2 Deluxe je veľkosťou vnútornej pamäte neporazený, na ostatných frontoch má pomerne silnú konkurenciu. Dizajn je subjektívna vec, niekomu však bude možno prekážať, že podobne ako veľa zariadení strednej a vyššej triedy, nebol pri výrobe použitý kov. V tejto cenovej relácii by sme očakávali už aj snímač odtlačkov prstov a fotoaparát, ktorý by mal aspoň optickú stabilizáciu. S cenou nad 500 eur, za ktorú sa ZenFone 2 Deluxe predáva, to nebude mať tento smartfón vôbec ľahké. S podobnou cenovkou nájdete v ponuke napríklad už aj Samsung Galaxy S6 či Sony Xperiu Z5. Ak ale hľadáte smartfón s vyslovene veľkou vnútornou pamäťou, aktívnym dualSIM režimom a unikátnym dizajnom, ktorým by ste sa odlíšili od okolia, tak potom nemáme proti ZenFone 2 Deluxe čo namietať.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Plusy:

  • Veľká vnútorná pamäť doplnená o microSD
  • Unikátny dizajn zadných krytov
  • Výkon zariadenia
  • Aktívny Dual SIM režim
  • Rýchle nabíjanie

Mínusy:

  • Umiestnenie a odozva tlačidla zapnutia
  • Fotoaparát
  • V porovnaní s inými telefónmi väčšie rozmery

[taq_review]

Disqus Comments Loading...