MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita a telefonovanie: Všetko potrebné

Tu sa neudiali žiadne kompromisy. Znovu však spomeniem, že v prípade ceny nového iPhonu XS kompromisy ani neočakávame a máme len tie najvyššie nároky. LTE pripojenie mu nerobí žiadne problémy, signál je stabilný a telefonovanie veľmi príjemné. Kvalita zvuku a aj jej hlasitosť sú výborné. Telefonovanie a dátové prenosy zvláda s ľahkosťou. Wi-Fi je samozrejmosťou, rovnako ako aj bluetooth vo verzii 5.0. To som samozrejme vyskúšal s mojou domácou reprosústavou, ale aj s bezdrôtovými slúchadlami. Pripojil som k nemu aj svoj náramok Xiaomi Mi Band 2, všetko išlo bez problémov.

Nový iPhone XS si veľmi dobre rozumie aj s GPS navigáciou. Apple ponúka vlastnú aplikáciu s názvom Mapy, pomocou ktorej vás zariadenie dokáže bez problémov navigovať. Ja som však siahol po mne overenej klasike v podobe Waze a rovnako som nainštaloval aj Google Mapy. Do tretice, vyskúšal som aj Sygic, keďže ten mám zakúpený ešte z čias, kedy som používal iPhone ako môj primárny telefón. Navigácia fungovala v prípade všetkých troch bezchybne. Stále mám však pocit, že predinštalovaná aplikácia máp je najlepšie optimalizovaná a jednoznačne najrýchlejšia spomedzi menovaných. Waze či Sygic sú však v možnostiach navigovania úplne na inej úrovni, ponúkajú viac funkcií, Sygic dokonca umožňuje aj offline navigovanie.

Vytáčanie telefónneho čísla je štandardné, aké už veľmi dobre poznáme. Trochu mi vadí, že v tomto prípade iPhone nevyhľadáva spomedzi kontaktov pri zadávaní čísla. Androidy to robia už dávno. Pokiaľ však vyhľadávate priamo v kontaktoch, tu už problém nie je. Všetky svoje kontakty mám pekne uložené v iCloude, no smartfón si bez problémov rozumie aj s Google účtom a synchronizáciou kontaktov pomocou neho.

S okolím dokáže iPhone okrem bluetooth samozrejme komunikovať aj pomocou starého známeho lightning kábla. Ten sa mi osobne veľmi páči. Je obojstranný, zasúva a vysúva sa jednoducho. Apple v prípade nových iPadov prešiel už na USB-C konektor, no iPhony majú stále lightning. Žeby budúci rok bol rokom USB-C aj pre iPhony? Majú ho už Macbooky, po novom aj iPady, teraz je čas na iPhony.

Fotoaparát: Medzi špičkou sa nestratí

Čo by to bolo za vlajkový model bez poriadneho fotoaparátu. Fotoaparáty v iPhonoch patrili vždy medzi špičku. Možno neboli úplne najlepšie, ale medzi najlepšie určite patrili. V tomto prípade sa žiadna výnimka nekoná. Poďme ale pekne od začiatku. Vzadu sa nachádzajú dva snímače, ktoré ponúkajú podobné parametre, aké ponúka aj ročný iPhone X. Hlavný disponuje rozlíšením 12 MP a ponúka clonu f/1.8. Nechýba optická stabilizácia obrazu, rýchle PDAF zaostrovanie a jednotlivé pixely sú veľké 1.4 µm. Sekundárny objektív je tiež 12 megapixelový, ponúkne dvojnásobné optické priblíženie a clonu f/2.4. V slabších svetelných podmienkach sa môže hodiť prisvetľovací LED blesk, ktorý sa nachádza medzi oboma objektívmi. Apple iPhone XS dokáže vytvárať fotografie len v pomere strán 4:3.

Aplikáciu fotoaparátu už veľmi dobre poznáme. Je rýchla a prehľadná. Vadí mi, že nastavenia sa nenachádzajú priamo tu, ale je potrebné vojsť do nastavení telefónu, tam vyhľadať fotoaparát a až tam sa nachádzajú nastavenia fotoaparátu. Prepnutie na predný snímač uskutočníte jednoducho, pomocou tlačidla. Vľavo na displeji sa nachádzajú výber efektov, časovač, live photo a nastavenia blesku. Fotoaparát rýchlo spustíte aj zo zamknutej obrazovky jednoduchým potiahnutím prsta sprava doľava, prípadne silnejším zatlačením ikonky fotoaparátu. Oceňujem veľmi jednoduchú prácu s aplikáciou, všetko je rýchle a bez sekania.

Páči sa mi rýchlosť zaostrovania, je doslova blesková. Rovnako dokáže nový iPhone vykresliť farby veľmi reálne, čo nie je na škodu. Za dobrého osvetlenia sa o kvalite fotografií ani nemusíme baviť, je minimálne na rovnakej úrovni, ako konkurencia. Dostatok detailov, verné farby, dobrá expozícia, jasné textúry. Všetko presne tak, ako má byť.

Nočné fotografie

Ani za zhoršených svetelných podmienok si iPhone nevedie vôbec zle. Nedisponuje síce objektívom s najnižším clonovým číslom, takže nedokáže zachytiť toľko svetla, ako napríklad konkurencia v podobe Samsungu Galaxy Note 9 či Huaweiu P20 Pro (ten stále považujeme za najlepší fotomobil v prípade fotografovania v noci). To znamená, že fotografie sú trochu tmavšie, na druhú stranu si zariadenie vie veľmi poradiť so šumom a detaily sú na veľmi dobrej úrovni. Rovnako aj farebné podanie je verné, neuchyľuje sa k teplejším farbám, ako je to v prípade konkurencie.

Portrétový režim

Novému iPhonu XS nechýba ani portrétový režim, ktorý vie efektne rozmazať pozadie. V tomto smere patrí medzi špičku a môže sa rovnať napríklad aj s novými Pixelmi. Nemá problém s rozoznaním scény a presne vie, čo je potrebné zaostriť a čo rozmazať. Aj majster tesár sa však niekedy utne a to platí aj v prípade iPhonu. Nie vždy je to dokonalé, ale celkovo hodnotím portrétový režim ako veľmi podarený. V rámci tohto režimu je možné pridávať rôzne efekty:

  • prirodzené svetlo
  • štúdiové svetlo
  • obrysové svetlo
  • pódiové svetlo
  • pódiové svetlo z jednej strany

Najviac sa mi páči pódiové svetlo, ktoré dokáže celé rozmazanie pozadia zafarbiť načierno a vy vidíte len tvár, prípadne len objekt, na ktorý ste zaostrili. Vyzerá to naozaj veľmi dobre a efektne.

Dvojnásobné priblíženie

Nový iPhone XS obsahuje aj teleobjektív, ktorý ponúkne dvojnásobné optické priblíženie. Navyše, tento objektív je opticky stabilizovaný, čo zabezpečí ostrejšie fotografie v prípade priblíženia. Majte ale na pamäti, že ho zariadenie využíva len za veľmi dobrých svetelných podmienok. Inak sa priblíženie koná len prostredníctvom hlavného objektívu.

Predný fotoaparát

Predný fotoaparát disponuje rozlíšením 7MP a clonou f/2.2. Už v prípade iPhonu X patril medzi tie najlepšie, v tomto smere sa nič nezmenilo. Fotografie z neho sú pekné a dostatočne ostré. Navyše, fotoaparát ponúka úplne rovnaký portrétový režim, ako ten zadný. Znovu si môžete vybrať aj spomedzi 5 efektov. Rozmazanie pozadia je efektné a vyzerá to veľmi dobre. Tu tiež platí, že nie vždy sa všetko podarí, no celkovo to funguje slušne aj s jedným fotoaparátom.

Video

Záznam videa patrí medzi najlepšie. Nechýba optická stabilizácia obrazu a smartfón si rozumie so 4K rozlíšením pri 60 snímkoch za sekundu. V prípade zvolenia FullHD videa sa môžete tešiť na spomalený záznam až s 240 fps. Potešilo by super-spomalené video, ktoré už konkurencia s Androidom dokáže nahrávať až s 960 snímkami za sekundu. Výsledné video je veľmi pekné, nechýba dostatok detailov, optická stabilizácia odvádza skvelú prácu a trasenie pri chôdzi je úplne minimálne. Páči sa mi aj kvalitna nahrávaného zvuku. iPhone XS rozhodne nesklame čo sa kvality videí týka.

Batéria: Mohlo to byť aj lepšie

Smartfóny od Applu nikdy neponúkali batérie s nadštandardnými kapacitami. To platí aj tu. Nový XS disponuje batériou s kapacitou 2658 mAh, čo je na dnešnú dobu výrazný podpriemer. Na druhú stranu, smartfónu vydrží táto kapacita na deň bežného používania. Počas testovania a pri plnej záťaži mi však deň nevydržal a musel som dobíjať. Pri použití dodávanej nabíjačky trvá kompletné nabitie viac, ako 3 hodiny. Ešteže mám doma nabíjačku z iPadu, s ktorou zariadenie nabijete približne za hodinu a pol. Za nepribalenie rýchlonabíjačky sa môže výrobca hanbiť. Pri takto drahom smartfóne by mala byť v predajnom balení bez diskusie. Menším zadosťučinením môže byť aj fakt, že nový iPhone XS dokážete nabíjať aj bezdrôtovo.

Vzhľadom na kapacitu batérie je výdrž veľmi slušná, no keď by som ju mal porovnať s vlajkovými loďami s Androidom, iPhone výrazne stráca. Zvyknutý som už na bezproblémovú jednodennú výdrž aj pri náročnom používaní a testovaní, tú som však s iPhonom XS nedosiahol. Bežnému používateľovi, ktorý ho bude využívať hlavne na telefonovanie a nejaký ten internet, prípadne pár fotografií, určite deň vydrží. Tu sa však hodí otázka… Na čo by bolo bežnému používateľovi zariadenie za vyše 1000 €?

Záverečné hodnotenie iPhone XS: Výborný stroj, no má svoje chybičky

Nový iPhone XS vám ponúkne takmer všetko, čo konkurencia s Androidom. Hlavné výčitky mám k predajnému baleniu, ktoré neobsahuje rýchlonabíjačku a ani redukciu na 3,5 mm jack. Výdržou batérie ma tiež novinka neohúrila. Nevýhodou môže byť aj samotný operačný systém, ktorý je predsalen jednodhuchší ako Android, hlavne z toho dôvodu, že si ho neviete upraviť presne podľa seba. Na druhú stranu sa vám systém odvďačí plynulosťou a príkladnou funkčnosťou. Silnou zbraňou nového iPhonu je kvalitný displej a nemôžem zabudnúť ani na ohromný výkon. Fotoaparát tiež patrí medzi najlepšie a zo zvukového prejavu stereo reproduktorov by si mohla konkurencia s Androidom zobrať príklad.

  • plusy:
    • Vysoký výkon
    • Kvalitná konštrukcia
    • Výborný fotoaparát
    • Podarené stereo reproduktory
  • mínusy:
    • V balení chýba rýchlonabíjačka a redukcia na 3,5 mm jack
    • Podpriemerná výdrž
    • Vysoká cena

Za zapožičanie iPhonu XS na recenziu ďakujeme spoločnosti O2.

6.11.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+