MojAndroid

V porovnaní s Androidom alebo Apple iOS, mobilný operačný systém Windows Phone od spoločnosti Microsoft zastáva len veľmi malé percento na trhu. Aj napriek tomu, že Android je nočnou morou a najväčšou konkurenciou pre WP, jeho rast prináša softvérovému gigantovi nemalé peniaze. Výrobcovia mobilných zariadení totižto platia Microsoftu za patenty na viaceré technológie, ktoré sú prítomné v Androide. Za posledné tri roky Microsoft podpísal licenčné zmluvy s viac než desiatkou výrobcov vrátane Samsungu, HTC alebo LG, ktoré pokrývajú viac než 80 percent zariadení predaných v spojených štátoch a viac než polovicu predaných celosvetovo.

Android plati microsoftu licencne poplatky

Najnovšie štatistiky renomovanej analytickej spoločnosti Gartner predpovedajú, že dodávky Android zariadení vzrastú z približne pol miliardy kusov v minulom roku, na takmer 1,5 miliardy kusov v roku 2017. Hoci presnú sumu, ktorú Microsoft dostáva za jedno zariadenie zostávajú tajomstvom, podľa týchto údajov sa dá predvídať prínos, ktorý je vyobrazený v tabuľke vyššie. Ak by spoločnosť dostávala 1 dolár za každé predané Android zariadenie, vygenerovala by príjem 430 miliónov dolárov. Pretože príjmy za každé zariadenie môžu byť vyššie, v prípade, že by získaval 8 dolárov, celková suma by stúpla na 3,4 miliardy len za rok 2013. V roku 2017 sa predpovedá, že ročný príjem z Androidu by sa mohol vyšplhať až na hodnotu 8,8 miliárd dolárov.

Hoci licenčný poplatok by vzhľadom na jeho nízku hodnotu nemal koncový používateľ pocítiť, spoločnosť Microsoft sa určite sťažovať nemôže. Úplný zoznam patentov, ktoré Android narúša síce nie je zverejnený, no jedná sa o funkcie ako rýchlejšie načítanie stránok bez obrázkov, Exchange ActiveSync, ktorý umožňuje synchronizáciu emailov alebo o niektoré prvky používateľského rozhrania.

Zdroj: digitaltrends, phonearena

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+