MojAndroid

Nie je power banka ako power banka, aj keď všetky robia (takmer) to isté. Vyznať sa v mori externých batérií môže byť skutočne náročné. Ceny sa pohybujú od niekoľkých eur po niekoľko desiatok až stoviek, rozdiely sú v kapacite, veľkosti, dizajne a ďalších funkciách. Väčšine používateľov však stačí nutný základ a hlavná funkcia – aby power banka dobila batériu telefónu. ADATA D8000L nie je iba obyčajná power banka, ale flexibilný nástroj, ktorý ocení celý rad používateľov.

Konštrukcia: Prečo tak dobre padne do ruky?

Pri väčšine externých batérií je najdôležitejším faktorom hmotnosť – čím nižšia gramáž pri rovnakej kapacite, tým lepšie. ADATA D8000L je však trochu iná a je to dané aj vlastnosťami power banky. Tá je totiž zároveň LED svetlom. Na prednej strane sa nachádza 18 LED žiaroviek, ktoré sú schopné dosiahnuť svietivosť 200 lm. Okrem toho je ďalšou zaujímavosťou fakt, že power banka je odolná voči striekajúcej vode a prachu vďaka certifikátu IP54. Zariadenie preto nie je vhodné na potápanie, no nemusíte sa báť používať power banku v daždivom počasí.

Od týchto sekundárnych vlastností sa odvíja aj dizajn batérie. Váži 270 gramov, čo nie je najmenej. Ponúka ale celkom slušnú kapacitu 8000 mAh, takže nejde o power banku, ktorá pridá vášmu telefónu iba jedno nabitie. Vďaka plastovo-gumenej konštrukcii batéria aj niečo vydrží. Okrem toho sa veľmi dobre drží v ruke vďaka zaoblenej textúrovanej zadnej strane. To nie je pri power bankách bežné – väčšinou ich máme položené niekde na stole či uložené v taške. V tomto prípade sa však myslelo aj na aktívne používanie svietidla, a tak power banku pohodlne uchopíte bez zakrývania prednej strany s diódami.

Ovládacie prvky sú minimálne – vzadu nájdeme jediné tlačidlo a pod klapkou dole sú umiestnené porty. V pravom hornom rohu je ešte očko pre prevlečenie šnúrky, čo naznačuje, že power banka je vhodná pre outdoorovo orientovaných používateľov. Spomínané tlačidlo pritom po jednoduchom stlačení zobrazí zostávajúcu kapacitu batérie pomocou štyroch skrytých drobných diód, z ktorých každá symbolizuje 25 % batérie. Po dlhom stlačení sa aktivuje svietidlo, pri ktorom je opakovanými stlačeniami možné prepínať dostupné módy.

Pod tesniacou klapkou nájdeme tri porty – 2x USB pre nabíjanie zariadení a microUSB pre nabitie samotnej power banky. V balení potom nájdete aj krátky microUSB kábel pre dobíjanie power banky, ale môžete ho využiť aj na nabitie iného zariadenia z externej batérie. USB porty ponúkajú výstup 1A a 2.1A, takže sa môžete tešiť aj na pomerne rýchle nabíjanie a aj nabíjanie dvoch zariadení súčasne.

Je 8000 mAh dosť?

Každá power banka má vďaka svojim vlastnostiam iné využitie. Model ADATA D8000L ponúka kapacitu 8000 mAh, vďaka čomu nejde len o hocijakú power banku do kabelky, ale o spoločníka na víkend v prírode či niekde pri vode. Môžete sa spoľahnúť, že power banka nabije vaše zariadenie hneď niekoľkokrát. Výrobca udáva, že power banka zvládne nabiť priemerný Android smartfón takmer 3x. My sme sa skôr dostali k 2-násobnému nabitiu. Samozrejme, všetko závisí od kapacity batérie vo vašom telefóne. My sme na testovanie využili Samsung Galaxy S8, ktorý sme naozaj dokázali nabiť cca 2x bez aktívneho svietenia so svietidlom.

Tu výrobca udáva výdrž 17 hodín svietenia, takže power banku môžete využiť aj na nočné svietenie. Hoci svietivosť nie je najvyššia, väčšie množstvo diód a väčšia svietivá plocha sú ideálne na osvetlenie väčšieho miesta. Power banku tak nevyužijete na intenzívne bodové svietenie, no vo väčšine prípadov je toto riešenie aj tak praktickejšie. Svetlo je stále dostatočne jasné na to, aby vám osvetlilo cestu v úplnej tme a zároveň ho je možné využiť na osvetlenie stola, stanu či prisvetlenie menšej miestnosti.

Vzhľadom na rozmery zariadenia, ktoré sú 154 x 75 x 23,3 mm je kapacita batérie podpriemerná, no je zrejmé, že svietenie zabralo množstvo priestoru. Bez ohľadu na rozmery, hmotnosť či ďalšie parametre oceňujeme, že power banka je skutočne praktická. Batéria vo vnútri je dostatočne výkonná na niekoľkodňové používanie bez prístupu k elektrickej energii. Aj pri kombinácii svietenia a nabíjania vydržíte s power bankou minimálne jednu noc a pri šetrnejšom zaobchádzaní vám bude stačiť aj na víkendovú stanovačku či rybačku.

Praktické svietenie či záchrana v núdzi

Svietidlo na power banke ADATA D8000L ponúka štyri módy svietenia – slabé svietenie, silné svietenie, rýchle blikanie a SOS mód. Prvé dva budete určite využívať častejšie. Slabšie svietenie je vhodné na pohodlné, oči neunavujúce osvetlenie daného miesta, kým silné svietenie oceníte, keď budete chcieť osvetliť väčší priestor či niečo prečítať. Blikajúce režimy môžu prísť vhod v čase núdze či napríklad na komunikáciu na diaľku v lese.

Všetky tieto opísané funkcie dávajú jasne najavo, že ADATA D8000L nie je power banka určená do kabelky či do tašky s notebookom pri ceste do práce alebo do školy. Tu využijete kompaktnejšie nabíjačky s vyššou kapacitou či funkciami ako rýchle nabíjanie. Ak ale idete do lesa, na turistiku, na ryby alebo na chatu, riešenie od ADATA dáva veľký zmysel. Odolnosť v takýchto podmienkach oceníte určite viac ako rýchle nabíjanie a mať po ruke záložné svietidlo nikdy nie je na škodu. ADATA D8000L pritom môže slúžiť aj ako primárny zdroj osvetlenia, napríklad pri nočnej rybačke na osvetlenie lovného miesta.

ADATA D8000L: Záverečné hodnotenie

Power banka ADATA D8000L je veľmi zaujímavý doplnok do turistickej výbavy. To je trošku v rozpore s tým, na čo sme pri klasických power bankách zvyknutí. Tie sú skôr technologickým doplnkom, kým novinka od ADATA je skôr multifunkčným nástrojom vhodným do prírody. Túto svoju úlohu plní veľmi dobre. Dnes už napájanie pomocou USB nájdeme na množstve zariadení, ktoré využijeme aj v prírode. A preto je toto riešenie extrémne praktické do takýchto situácií. Zároveň môžete power banku používať aj počas týždňa v práci, nevýhoda v podobe väčších rozmerov a hmotnosti nie je ani zďaleka taká veľká, aká veľká je výhoda použitia takéhoto zariadenia v prírode.

Na záver by sme skonštatovali, že sme veľmi radi, že výrobcovia skúšajú niečo nové a z klasického zariadenia chcú spraviť praktickejší doplnok. Nosiť so sebou krabičku, ktorá iba nabije telefón a nerobí nič ďalšie môže byť pre niekoho mrhanie priestorom. Keď ale k tomu prirátame multifunkčné svietidlo, razom dostaneme zaujímavejšie riešenie. A čo je dôležité – ADATA D8000L je výborná power banka s rýchlym niekoľkonásobným nabitím pre váš smartfón a zároveň svietidlo s dobrou výdržou a množstvom využití. Cena zariadenia sa v slovenských e-shopoch pohybuje na úrovni 25 – 30 EUR, a tak ide o dostupný model, ktorý je vhodný napríklad aj ako vianočný darček.

Plusy

+ Odolná konštrukcia

+ Jasné svietidlo

+ Padne do ruky aj ako baterka na svietenie

Mínusy

– Horší pomer kapacita/veľkosť

1.12.2017
Používateľské recenzie
Fotománia

+