Počítačové infekcie čoraz viac ohrozujú klientov bánk, aj s pomocou mobilov

Na Slovensku pribúda podiel počítačových infekcií, ktoré cielia prevažne na bankový sektor. Primárnym záujmom útočníkov sú väčšinou prístupové údaje klientov bánk do internetového bankovníctva. K reálnym krádežiam síce dochádza len v ojedinelých prípadoch, ale užívatelia elektronického či mobilného bankovníctva by mali byť ostražití.

Tento malware, alebo škodlivý kód na vniknutie do počítačového systému, sa snaží vyťažiť z infikovaného zdroja maximum. „Pokiaľ sa mu nepodarí dostať sa do bankového účtu obete alebo pokiaľ tam nie je dosť prostriedkov, snaží sa aspoň ukradnúť zaujímavé osobné dáta, generovať kliknutie na reklamy alebo zneužiť strojový čas počítača na ťažbu bitcoinov,“ hovorí Róbert Šuman, vedúci detekčného a analytického tímu spoločnosti ESET.

Bankový malware je čím ďalej sofistikovanejší. Útočníci si dokážu poradiť aj s autorizačnými esemeskami. Stačí pod nejakou zámienkou presvedčiť nepozorného užívateľa, že si má nainštalovať do mobilu aplikáciu, ktorá potom autorizačnú esemesku nezobrazí majiteľovi mobilu, ale prepošle ju útočníkom.

Väčšina útokov stroskotá na zabezpečení

„Mobilné vírusy najčastejšie zneužívajú naivitu alebo nepozornosť ľudí. Pre reálne ohrozenie je totiž potrebná aspoň minimálna interakcia od užívateľa. Väčšina útokov stroskotá na niektorom z bezpečnostných opatrení. V prípade phishingových útokov zameraných na online a mobilné bankovníctvo Zuno je úspešnosť útokov prakticky nulová,“  hovorí Martin Fisher, IT Security Specialist online banky Zuno.

V poslednej dobe je v obehu viac ako 150 tisíc rôznych vírusov a každý deň sa milióny ľudí stávajú obeťami tohto nového typu kriminality. Hovorí to prieskum TNS Opinion & Social.

Podľa prieskumu je o rizikách počítačovej kriminality na Slovensku dobre informovaná necelá polovica obyvateľov (47%). Najlepšie sú v rámci EÚ informovaní Dáni a Holanďania (67 %), najhoršie občania Rumunska (31 %).

Existuje viacero možností ako sa počítačovej kriminalite vyhnúť. Jednou z nich je aj pravidelná zmena prístupového hesla. Samozrejme je potrebné dodržiavať všeobecné zásady bezpečného správania na internete. Za posledných 12 mesiacov si najviac Slovákov menilo prístupové heslo na svoj emailový účet (40 %). Minimálne raz ročne si slovenskí užívatelia menia heslá aj na sociálnych sieťach (27 %) a takmer pätina opýtaných tak robí na stránkach online bankovníctva (19 %).

Zdroj: tlačová správa

Disqus Comments Loading...