Nové Li-Ion batérie sľubujú 20-krát rýchlejšie nabitie a životnosť 20 rokov

Vedci so Singapuru v poslednej dobe pracovali na novom type Li-Ion batérie, ktorá by sa na 70% kapacity nabila už za 2 minúty. Zaujímavejšie ako 20-krát rýchlejšie nabíjanie je však živostnosť batérie, ktorá by mala byť obrovská – oproti aktuálne používaným Li-Ion článkom až 20-násobne dlhšia. Táto technológia by mala zmeniť najmä svet elektromobilov, no vedci ju plánujú použiť aj v mobilných zariadeniach. Ak ste voči podobným predpovediam skeptickí, tak by ste mali vedieť, že keď nie iná, tak práve táto technológia má naozaj šancu na reálne nasadenie.

Vedci totižto na vývoj takýchto batérií nepoužívajú novú technológiu, ale vychádzajú z konvenčných Li-Ion batérií, ktorým upravili iba katódu. Namiesto grafitu na vytvorenie anódy použili titánium-dioxidový gél, ktorý sa dnes používa na solárnych paneloch pre vstrebanie UV žiarenia. Proces nabíjania potom 20-násobne urýchľujú nanoštruktúry tohto materiálu, ktoré sú konzistentné a dlho držia aj svoju kapacitu, a teda aj živostnosť.

“S našou nanotechnológiou by mali byť elektromobily schopné dramaticky zvýšiť svoj dojazd iba po 5 minútach nabíjania, čo je zhruba doba, ktorá je potrebná pre natankovanie klasického paliva do bežného auta,” povedal spolupracujúci profesor Chen Xiaodong z Technickej univerzity Nanyang. “Len si predstavte, ako to zmení nabíjanie mobilných zariadení.”

Technológia nových Li-Ion batérií by mohla uzrieť svetlo sveta už o 2 roky, kedy výskumný tím plánuje globálne uvedenie na trh. Pozitívnu budúcnosť tohto projektu predpovedá najmä fakt, že vedci vychádzajú z už existujúcich technológií a na vývoj takejto batérie nebude potrebné dramaticky zvyšovať náklady na výrobu.

Zdroj: Gizmodo, ScienceDaily

Disqus Comments Loading...