RECENZIA Lenovo A6010 Plus – Usilovný smartfón s dobrou cenou

Smartfón Lenovo A6010 Plus bol predstavený v septembri 2015 a na trhu bol dostupný už v priebehu októbra. Ide o dualSIM smartfón strednej triedy, ktorý nás počas testovania celkom poslúchal a nepripravil žiadne horúce chvíle. Prečítajte si našu recenziu a dozviete sa všetky podrobnosti.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Balenie

Lenovo býva v rámci svojich balení pomerne prajné. Človek tu totiž nájde napríklad aj umelohmotný kryt na smartfón. Nie všetci ho preferujú, no kým sa rozhodnete, ako sa o svoj smartfón z hľadiska puzdra postaráte, poslúži veľmi dobre. Okrem toho je tu samozrejme aj klasická výbava v podobe nabíjačky a slúchadiel. Dobrý pocit z bonusu v podobe krytu však trochu pokazia práve slúchadlá, pretože ide o bežné umelohmotné slúchadlá do uší, ktoré nie zrovna najlepšie držia – a dosť často vypadávajú.

Konštrukcia

Smartfón Lenovo A6010 Plus je rozoberateľný smartfón, teda máte aký-taký prístup k jeho útrobám. Batériu je tak možné vybrať a vložiť sem nie len dve microSIM karty ale aj pamäťovú kartu formátu microSD. Kryt smartfónu, ktorý tvorí aj rámiky, je vyrobený z plastu. Displej mierne vystupuje nad okraj smartfónu, takže tvorí akoby druhú vrstvu, no zariadenie pôsobí pevným dojmom – a pri používaní vyvoláva kompaktný dojem. Smartfón v rukách “nevŕzga” a zároveň sa z rúk ani nešmýka. Kryt je totiž jemne vrúbkovaný, obsahuje cik-cakovú jemnú vzorku a dobre sa drží.

Konštrukčné prvky ďalej tvorí displej s uhlopriečkou 5 palcov, tlačidlo napájania a tlačidlo hlasitosti na pravej strane zariadenia. 3,5 mm jack na slúchadlá a microUSB konektor si našli miesto v hornej časti smartfónu a na opačnej strane nájdeme mikrofón. Na zadnej strane sa nachádza fotoaparát s rozlíšením 13 Mpix a prisvetľovacia dióda, pod ktorou je ešte jeden mikrofón. V spodnej časti sú dva stereo reproduktory s podporou technológie Dolby. Všetkým spomínaným prvkom sa budeme samostatne venovať v jednotlivých kapitolách.

Lenovo A6010 Plus má rozmery 141 x 70 x 8.2 mm. V reáli je to tak, že v rukách nepôsobí nijako mohutne, no zároveň sa ani nestráca. Pohodlne sa na ňom sledovali videá, no správy sme museli písať štandardne dvoma rukami. (Je však možné, že vo väčších mužských rukách bude tento smartfón pôsobiť trochu drobnejšie, pozn.red. :))

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej

Displej zariadenia Lenovo A6010 Plus má veľkosť 5 palcov a jeho rozlíšenie je 720 x 1280 pixlov (294 bodov na palec). V skutočnosti má displej veľmi pekné farby a na prvý pohľad pôsobí jemne. Jednotlivé pixely je vidieť až pri bližšom pozretí. Pozorovacie uhly pri naklonení displeja sú celkom obstojné, no pri sklonoch väčších ako 45 stupňov už displej potemnieva.

Ako sme spomínali, displej zobrazuje farby slušne, no fotografie majú akoby teplejší nádych. Treba na to myslieť napríklad pri úprave fotografií na sociálne siete. Nemusíte sa tak báť použiť i teplejšie odtiene – na iných displejoch bude totiž fotografia vyzerať o niečo menej “žlto”. Špeciálne prispôsobenia bielej nie sú v základnom menu Zobrazenie k dispozícii.

Dotykový displej sa ovláda, samozrejme, dotykmi, no na ovládanie či prepínanie slúžia aj kapacitné tlačidlá pod displejom. Za nevýhodu však považujeme fakt, že tieto tlačidlá nie sú podsvietené, a tak v skutočnosti neviete, či ste trafili na tlačidlo. Na dennom svetle je tlačidlá vidieť – pretože sú vyzančené sivou farbou, no večer či v noci je nemožné ich identifikovať. Nie je to závažná vec, pretože človek sa so svojím smartfónom po čase zžije, no je zvláštne klikať v slabších svetelných podmienkach len tak, do prázdna. Nehovoriac o prípade, keď váš smartfón chytí do rúk iná osoba.

Výkon a pamäť

Smartfón sa počas používania nijako neprimerane nechoval. Bežné úkony spojené so sociálnymi sieťami, emailami či hovormi mu problémy nerobili, správy, dokumenty i fotografie hladko odchádzali. Osobne sa nám zdala odozva pri kliknutí na ikonky v istých momentoch trochu oneskorenejšia, no nebolo to nič zúfalé či neospravedlniteľné. Zrejme to súvisí s výbavou v podobe čipsetu Qualcomm Snapdragon 410, teda štvorjadra s taktom 1,2 GHz. Pamäť RAM má však uspokojivé 2 GB RAM. Kapacita úložného priestoru je 16 GB, ktoré sa dajú rozšíriť prostredníctvom microSD karty do 32 GB.

AnTuTu Benchmark a jeho výsledok vám môže dať približnú predstavu o tom, ako sa veci majú, no treba brať do úvahy cenovú hladinu. Zariadenie stojí približne 170 eur a práve za takúto cenovku je Lenovo A6010 Plus naozaj výhodnou kúpou. Okrem toho, smartfón s jeho grafiku Adreno 306 sme aj poriadne prevetrali, hrali sme tu viackrát náročnejšie hry ako Asphalt 8, Real Racing 3, no často sme hrali aj strategickú hru Beast Towers. Aj pri hraní hier teda Lenovo A6010 Plus obstál.

Systém

Operačný systém tvorí verzia Androidu Lollipop, presnejšie ide o 5.0.2. Chválime lenovácku nadstavbu, ktorá prináša prostredie podobné čistému Androidu. Lišta so skratkami nastavení sa nesie v duchu Material dizajnu a pôsobí veľmi moderne a minimalisticky. Na výber máte viacero tém a my sme využívali najmä “Zrkadlenie”. Samozrejme, nechýbajú ani predinštalované aplikácie, no treba pochváliť, že ich nie je nadbytočné množstvo. Keďže ide o lenovácke zariadenie, nachádzajú sa tu appky od Lenovo, ktoré synchornizujú či zálohujú vaše dáta, čiže napr. SYNCit a SHAREit.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Multimédiá

Spoločnosť Lenovo je už od modelu A7000 známe využívaním technológie Dolby Atmos. Prináša ho aj do modelu Lenovo A6010 Plus a naozaj treba povedať, že zvuk bol veľmi slušný. Síce sa nechytal na svojho veľkého brata – Lenovo Vibe X3, no to model A6010 Plus ani nemá v úmysle. Robí si svoju robotu a podáva dobrý výkon. Počas hoci i hlasnejšieho hrania sme nebadali žiadne “chrapčanie” reproduktoru, ani nič podobné.

Ako sme uvádzali pri konštrukcii, stereo reproduktory sa nachádzajú na zadnej strane smartfónu. Snáď to by mohlo byť menšou výčitkou. Pri počúvaní hudby z reproduktorov si teda budete musieť smartfón otočiť displejom smerom nadol, pretože reproduktor je inak tlmený podložkou, na ktorej leží.

Lenovo A6010 Plus má pre počúvanie hudby pripravenú samostatnú aplikáciu Dolby Atmos. A treba povedať, že počúvanie hudby so zapnutým Dolby Atmos bolo naozaj príjemným zážitkom. Zvuk bol plnší a basy pekne zosilnené. Ak si teda pieseň vypočujete raz v tomto podaní, tlačidlo vypnutia Dolby Atmos určite viac nevyužijete. Zvoliť si môžete špeciálne režimy pre hry, hudbu či filmy, ale vytvoriť si môžete aj vlastné nastavenie podľa svojich preferencií.

Konektivita a dualSIM

Bezpochyby môžeme povedať, že funkcia dualSIM je prednosťou tohto smartfónu. Nie každý to možno ocení, no kto si na funkcionalitu dvoch SIM kariet naraz zvykol, ťažko od tohto zvyku odstúpi. Nemusíte so sebou nosiť dva smartfóny a máte tak pracovnú i súkromnú SIM kartu stále so sebou. Rovnako v prípade, že jedného operátora využívate na mobilné dáta a druhého na hovory. Oprávnenia a úlohy SIM kariet si pritom môžete kedykoľvek zmeniť v nastaveniach. Oba sloty na SIM karty sú vo formáte mikroSIM a disponujú LTE konektivitou. V oboch prípadoch fungovali spoľahlivo, napríklad aj v prípade využitia hotspotu a zdieľania 4G pripojenia.

Fotoaparát

Fotoaparát sa postupne stal jedným z najdôležitejších prvkov pri rozhodovaní sa o kúpe smartfónu. Na rozdiel od svojho kolegu Lenovo A6010, ktorý má rozlíšenie fotoaparátu 8 Mpix, má Lenovo A6010 Plus rozlíšenie až 13 Mpix. Treba však myslieť na to, že zariadenie je v cenovej hladine 170 eur, takže fotografie ako zo zrkadlovky čakať nemôžete. Na druhej strane, kvalita fotografií je skutočne v klasických podmienkach dobrá a za pomerne lacný peniaz tak získate naozaj veľa muziky. Obrázky sú celkom ostré a pekne vidno aj detaily, nebadali sme ani žiadne znehodnotenie celkovej fotografie rozmazaním pri okrajoch a podobne. Fotografiám dopomáha ku kvalite občas aj LED blesk a na výber máte tiež pár možností v rámci efektov.

Rozdiely medzi svetelne extra odlišnými objektami trochu zmierňuje HDR, no ide o problém, ktorý sa ťažšie rieši pri akomkoľvek i drahšom smartfóne. Ak sa však trochu pohráte s objektom zaostrenia a HDR, výsledkom je celkom dobrá fotografia – môžete to vidieť na posledných dvoch obrázkoch v hlavnej galérii. Trochu by sa síce dalo polemizovať s reálnosťou farieb, no stačilo v postprodukcii pridať kontrast, či trochu saturácie, prípadne nejaký ten efekt pred putovaním na sociálne siete, a problém bol vyriešený.

Pri nočných fotografiách sa už fotoaparát trochu “trápil”, no na rovinu – nie je to nič nezvyčajné ani u oveľa drahších a lepších smartfónov. V slabších svetelných podmienkach pomerne obstál predný selfie fotoaparát. Ten má rozlíšenie 5 Mpix a celkom milo nás prekvapil pri fotografiách počas bieleho dňa.

Video sa dá sa dá nakrúcať v maximálnej kvalite 1080p s 30fps. Zachytávanie videa bolo dosť problematické pri chôdzi. Vtedy sa na stabilitu záberov preniesol každý jeden krok a určite tak nenatočíte nič použiteľné. Ak však točíte z miesta, video má celkom dobré farby a aj kvalitu. Film síce týmto smartfónom nenakrútite, ale domáce video to istí. :)

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Batéria

K batérii sme žiadne výhrady nemali. Jej kapacita je síce “len” 2300 mAh, no softvér s hardvérom sú dobre vyladené a vydržali celkom dlhú dobu. Dobíjanie smartfónu bolo trochu dlhšou záležitosťou. V priemere to bolo zhruba 2 hodiny 45 minút. Smartfón však po plnom nabití vydržal dva celé dni prevádzky. Spustené sme pritom mali mobilné dáta, Bluetooth či Wi-Fi. Displej svietil vyše 3 a pol hodiny. Na ďalšom grafe však vidno, ako sa batéria správala pri poriadnej záťaži. Zvládla asi 31 hodín prevádzky s tým, že displej nám svietil takmer 5 hodín a so smartfónom sme naozaj komplet celý deň tvrdo pracovali, hrali hry a podobne.

Hodnotenie | Lenovo A6010 Plus

Dojem zo smartfónu Lenovo A6010 Plus bol nadmieru dobrý. Vyzerá veľmi slušne a podľa nás nepôsobí lacno, dobrou správou je aj pribalený umelohmotný kryt. Zvuk zo zariadenia je v podaní Dolby Atmos skutočne obstojný, no trochu nepraktické sú reproduktory na zadnej strane. Fotoaparát s rozlíšením 13 Mpix nás príjemne prekvapil, batéria zvládla počas priemerného používania 2 dni na jedno nabitie. Nedostatky v podobe nepodsvietených navigačných tlačidiel pod displejom a zašumených či rozmazaných fotografií v slabších svetelných podmienkach dokážeme v tomto prípade ospravedlniť. Presvedčilo nás celkové fungovanie s týmto smartfónom. Nezradil nás v podobe zaseknutia či neprimeraného “chovania” a tak povieme, že smartfón za cenu 170 eur predčil naše očakávania.

Plusy:

+ Dolby Atmos

+ Fotoaparát

+ Batéria

+ Dual SIM

Mínusy:

– Menej kvalitné fotografie v slabšom svetle

– Reproduktory na zadnej strane

– Nepodsvietené tlačidlá pod displejom

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
Disqus Comments Loading...