Smartfóny a tablety na smetiskách ohrozujú životy miliónov ľudí | INFOGRAFIKA

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, čo sa stane s telefónmi, tabletmi, počítačmi, televízormi a ďalšími elektronickými zariadeniami, ktoré už nemáme kde doma skladovať a jednoducho ich vyhodíme? Vzhľadom na konštrukciu týchto zariadení a aj obsah v batériách si môžete byť istí, že nejde o odpad ako každý iný. Práve naopak, elektronický odpad, často označovaný ako e-waste, predstavuje pre životné prostredie obrovskú hrozbu. Veľmi pekne to dokumentuje aj infografika, ktorú pripravila organizácia ecogreen it recycling, ktorá sa práve tomuto problému dôsledne venuje.

Agentúra pre ochranu životného prostredia odhaduje, že každý rok sa dostane do kontaktu s pôdou 60 miliónov metrických ton elektronického odpadu. Situácia je alarmujúca aj v meste Agbogbloshie v Ghane, kde sa nachádza jedno z najväčších pohrebísk elektronického odpadu. Odpad tu triedia aj deti vo veku iba 7 rokov. Pri kontakte s elektronickým odpadom im hrozia mnohé ochorenia a zdravotné problémy, ako napríklad bolesti hlavy, problémy s dýchaním či všeobecne s pľúcami a problémy s očami.

To sú ale iba dlhotrvajúce nežiadúce účinky, no problémy nastávajú aj pri priamom kontakte s elektronickým odpadom. Môže ísť o popáleniny, zranenia očí či chronické bolesti brucha. Do Ghany je importovaných 215 000 ton odpadu a vygenerovaných ďalších 129 000, pričom do roku 2020 by sa mal import zdvojnásobiť. Problémy spôsobené elektronickým odpadom nemajú iba ľudia, ale aj dobytok pasúci sa po okolí, ktoré sa otrávia rôznymi chemikáliami v pôde. Ide skutočne o akútny problém, ktorý je potrebné riešiť tak, ako riešime ďalšie globálne ekologické problémy.

Zdroj: ecogreen it recycling via inhabitat

Disqus Comments Loading...