APLIKÁCIE | Horská záchranná služba – nutnosť pre každého turistu

Letecká záchranná služba Air Transport Europe v Poprade obstarala už tretí vrtu¾ník typu Agusta A109K2. Po Košiciach a Poprade bude od 1. apríla zaradený do prevádzky aj v Stredisku leteckej záchrannej služby Krištof 11 v Bratislave. Na prezentácii 31. marca 2004 na letisku vo Vajnoroch predviedli tento stroj, ktorý v záchrannej úprave umožòuje prepravu jedného ležiaceho pacienta a troch èlenov zdravotníckeho personálu. Spåòa všetky európske normy leteckej prevádzky pre potreby leteckej záchrannej služby. S moderným navigaèným a zdravotným vybavením bude poskytova rýchle záchranárske služby ¾uïom v bezprostrednom ohrození života. Vrtu¾ník dosahuje rýchlos vyše 280 km/h a má dolet 800 km. Na snímke prezentácia záchranného vrtu¾níku vo Vajnoroch Foto: Vladimír Benko - TASR

Slovenské hory ponúkajú množstvo krás na objavovanie, netreba ale zabúdať ani na zákutia, ktoré nie sú pre turistov príliš bezpečné a ktokoľvek si na nich môže privodiť zranenie. Aj preto myslela Horská záchranná služba (HZS) na všetko a vydala vlastnú aplikáciu, vďaka ktorej si bude môcť používateľ v prípade pádu, či iného nezávideniahodného zážitku, privolať okamžite pomoc, pričom táto aplikácia ponúkne hneď niekoľko výhod.

Asi tou najhlavnejšou je fakt, že na samotný chod aplikácie HZS nebudete potrebovať internetové pripojenie. V prípade úrazu totiž používateľ odošle SMS správu implementujúcu aktuálnu GPS polohu, vďaka ktorej ho záchranné zložky nájdu omnoho skôr. Takáto „esemeska“ umožňuje používateľovi taktiež uviesť podrobnosti o zdravotnom stave, zraneniach, prípadne ochoreniach. Vďaka týmto dodatkovým informáciám záchranné zložky môžu dopredu zhodnotiť vážnosť zranení a lepšie sa pripraviť na zásah. Pred samotným odoslaním SMS správy však samotný používateľ aplikácie musí počkať, kým zariadenie správne určí polohu, na čo ho napokon upozorní hláška v aplikácii. Druhou možnosťou je telefonát, pričom aj z hovoru vie stredisko Horskej záchrannej služby zistiť aktuálnu polohu.

Používateľ v aplikácii nájde tiež užitočné rady, vďaka ktorým sa môže zraneniu vyhnúť. V HZS sa totiž nachádzajú informácie o aktuálnych výstrahách v jednotlivých horských oblastiach, ako aj vyznačené lavínové nebezpečenstvá a pravidlá správania sa na horách, či názorné zobrazenie prvej pomoci. V samotnej aplikácii si užívateľ môže zvoliť hneď 5 jazykov: okrem slovenčiny tu možno nájsť tiež angličtinu, nemčinu, poľštinu a maďarčinu. Horská záchranná služba teda myslela aj na zahraničných turistov, ktorých sú v horách denne stovky.

Čo je zaujímavé, aplikácia výrazne dopomôže aj nepočujúcim. Práve pre týchto ľudí, ktorí nie sú schopní viesť telefónny hovor, pridali vývojári možnosť odoslania takzvanej SOS SMS správy pomocou piktogramov. Hoci sa aplikácia javí na prvý pohľad ako použiteľná len vo Vysokých Tatrách, opak je pravdou. Po rozkliknutí kolonky hlavného menu má totiž používateľ možnosť zvoliť si ktorékoľvek z pohorí na území Slovenska.

Jedinou nevýhodou aplikácie HZS môže byť fakt, že telefónne číslo 18300 do tejto chvíle nepodporuje zahraničných operátorov, napríklad z Poľska. Podľa slov vývojárov ale tím vyskladaný zo špecialistov pracuje na odstránení tejto chyby a v dohľadnej dobe sa môžeme tešiť na plnú podporu.

Na záver ešte dôležitá informácia. Horská záchranná služba žiada turistov, aby aplikáciu nezneužívali. Každá SMS prijatá z tejto aplikácie bude totiž vyhodnocovaná ako tiesňové volanie. Používateľ, ktorý si privolá pomoc, aj keď nebude nutná, tak riskuje mastnú pokutu v kombinácii s trestným stíhaním, v neposlednom rade ale môže zbytočne zdržať záchranárov v prípade skutočného nebezpečenstva.

Verzia: 1.0.4
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.0.4
Aktuálna cena: Zdarma

via: Hiking.sk

Disqus Comments Loading...