Ako lietať s dronom a čo na to zákony v SR

Lietanie s dronom môže byť nielen zábavné, ale aj poriadne stresujúce. Ak totiž neviete ako na to a s komplikovaným ovládaním nie ste práve najväčší kamarát, behom jedného letu môžete prežiť hneď niekoľko sekundových infarktov. V prípade, že vám takáto forma sebapoškodzovania nie je veľmi príjemná, určite čítajte ďalej, pretože nižšie nájdete cenné rady, ktoré vás nadobro zbavia stresu z obsluhovania vášho drona.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Menej je menej a viac je viac

Povedzme si pravdu, drony rozhodne nepatria medzi lacnú spotrebnú techniku. Práve naopak, ich cena sa dokáže v závislosti od výbavy vyšplhať astronomicky vysoko. Áno, k dispozícii je aj množstvo cenovo dostupnejších riešení, no tu bez pochýb platí, že dostanete presne to, za čo si zaplatíte. Ak si teda kúpite drona za 30 € na jarmoku v Plaveckom Štvrtku (alebo cez hocaký čínsky e-shop), po prvom lete oľutujete, že ste časť z týchto peňazí neobetovali radšej na cigánsku.

Ak to teda s dronovaním myslíte vážne, existuje len zopár výrobcov, ktorí pri kúpe drona stoja za zváženie. Momentálne je to azda len Xiaomi, Yuneec, Parrot a DJI. Posledný z nich je bez pochýb najznámejší, pričom má aj najširšiu ponuku produktov. Okrem toho tiež ponúka jedinečný reklamačný program DJI Care Refresh +. V prípade, že si ho aktivujete, o svojho drona sa budete báť omnoho menej. Spoločnosť vám ho totiž pri poškodení opraví alebo vymení za nový kus.

Tréning robí majstra

Aj keď si takýmto spôsobom drona poistíte, s najväčšou pravdepodobnosťou sa oň budete báť aj naďalej. A to je dobre. Zdravý rešpekt je totiž pri jeho obsluhovaní dôležitý. Ešte dôležitejší je však tréning. Predtým než prvýkrát vezmete svojho drona so sebou na dovolenku, na túru alebo len tak do mesta jednoducho musíte vedieť, ako ho ovládať. Ak máte rodinný dom s dvorom alebo záhradou, najlepšie sa vám bude trénovať práve tam.

Osvojíte si tak ovládanie a priamo v akcii tak nebudete musieť premýšľať nad tým, ktorú páčku potlačiť, aby dron vystúpal vyššie. V prípade, že bývate v byte, situácia je už o čosi zložitejšia. Odporúčame vám vyhliadnuť si miesto, kde nechodí veľa ľudí, a teda tam nebudete môcť nikoho ohroziť. Ešte predtým ako sa pustíte do trénovania by ste však mali vedieť, ako sa k dronom a ich pilotovaniu stavia slovenská legislatíva.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Zákony sú niekoľko rokov pozadu

Asi nikoho neprekvapí, že slovenské zákony nie sú dronom absolútne prispôsobené. Len zopár kíl, dokonca občas len niekoľko stoviek gramov vážiace zariadenia, tak spadajú do kategórie bezpilotných lietadiel s maximálnou hmotnosťou 150 kg. Táto kategória je pritom opradená viacerými zákazmi a zákonmi, ktoré vám môžu lietanie s dronom poriadne znepríjemniť alebo dokonca znemožniť. V prvom rade platí, že nočné lietanie bezpilotných lietadiel s hmotnosťou do 150 kg je zakázané. Bez výnimky.

 

V druhom rade zase platí, že pilot musí počas celého letu udržiavať vizuálny kontakt s dronom, pričom nemôže zaletieť na väčšiu vzdialenosť ako 1000 metrov, prípadne menej ak stratí vizuálny kontakt. No a v treťom rade sa odporúča lietať aspoň 1500 metrov od husto zastavaných miest alebo zhromaždísk ľudí, pričom je zakázané priblížiť sa k nim bližšie ako na 50 metrov. No a najväčší háčik spočíva v tom, že drony obsahujúce fotoaparát alebo kameru, vykonávajú leteckú prácu, ktorá podlieha aj vydaniu povolenia Ministerstvom obrany SR. Bez tohto povolenia by ste teda do vzduchu nemali ísť vôbec.

Vydanie takéhoto povolenia pritom podlieha splneniu ďalších kritérií. Na začiatok treba zaevidovať drona na Dopravnom úrade, ďalej je potrebné zaškoliť osobu, ktorá bude drona ovládať (ide o obdobné školenie, aké musia absolvovať napríklad piloti malých lietadiel), nasleduje teoretické a praktické preskúšanie na Dopravnom úrade a bodkou na záver je vypracovanie prevádzkovej príručky. Celý tento proces môže trvať niekoľko mesiacov, pričom sa pokojne môže natiahnuť aj na jeden rok.

Ani s povolením však nemáte vyhraté

V prípade, že sa aj touto nezmyselnou byrokraciou odhodláte prejsť, stále je tu kopec ďalších obmedzení, ktoré vám môžu narobiť nejednu vrásku na čele. Najhoršie je, že aj s týmto povolením musíte v dostatočnom predstihu na ministerstve oznámiť, kedy a kde plánujete lietať. No a čerešničkou nakoniec je, že po lietaní musíte všetky zábery odovzdať úradníkom, ktorí musia preveriť či sa vám nepodarilo s dronom zaznamenať nejaké vojenské strategické miesta. V prípade, že toto preverenie prebehne v poriadku, až vtedy môžete so svojimi zábermi aj reálne pracovať a verejne ich niekde publikovať.

Mapa zobrazujúca prísnosť zákonov spojených s lietaním dronov vo svete

Legálne lietanie s dronmi môže byť teda poriadne komplikované. Teda, aspoň na území Slovenskej republiky. V cudzine je častokrát situácia podstatne priaznivejšia a väčšmi prispôsobená súčasným trendom. Vykonávanie tohto hobby v zahraničí teda nie je ani zďaleka sťažené tak, ako je tomu u nás. Zostáva nám tak len dúfať, že sa naše nezmyselné zákony pozmenia. Dovtedy ich bude totiž drvivá väčšina dronistov porušovať alebo budú nútení za svojím koníčkom cestovať do susedných krajín.

Disqus Comments Loading...