Šéf populárnej sociálnej siete Facebook, Mark Zuckerberg, odhalil, že sociálna sieť plánuje vytvoriť nástroj, ktorý používateľom poskytne väčšiu kontrolu nad obsahom, ktorý im je zobrazovaný. Zuckerberg zverejnil obsiahly príspevok, v ktorom podrobne vysvetľuje nové výzvy na poli sociálnych sietí. Uvádza, že spoločnosť Facebook pokračuje v prípravách svojich AI systémov (systémov umelej inteligencie, pozn. red.), aby dokázali odhaľovať obsah porušujúci ich pravidlá. Akonáhle budú tie AI systémy schopné lepšie chápať, na čo sa “pozerajú”, Facebook bude môcť vytvoriť nástroj, ktorý môže zachovať určitý druh obsahu, ktorý sa niekomu môže zdať znepokojivý alebo nepríjemný, ale neporušuje štandardy a pravidlá Facebooku.
Filtrácia “hraničného obsahu”
Ide napríklad o príspevky, ktoré sa niekomu môžu zdať “protirasovo” ladené, ale mohli by byť uverejnené so zámerom, aby naopak takéto rasové útoky odsúdili. Taktiež napríklad niektoré obrázky zobrazujúce nahotu môžu mať historický význam alebo boli vytvorené na zvýšenie povedomia. Ide o “hraničný” obsah, ktorý sa naozaj zrejme pohybuje na hranici pravidiel. Spoločnosť Facebook chce dať svojim používateľom možnosť vyfiltrovať si tento “hraničný” obsah, ktorý im nie je príjemný alebo ho jednoducho nechcú vidieť vo svojich novinkách.
Keď dáme ľuďom individuálnu kontrolu, môžeme lepšie vyvážiť naše zásady slobodného prejavu a bezpečnosť pre všetkých. – píše Zuckerberg
Sociálna sieť navyše plánuje v budúcom roku vytvoriť aj nástroj, ktorý používateľom umožní “protestovať”, ak Facebook zmaže nejaký obsah. Rozhodnutie o tom bude niesť určitá skupina ľudí, ktorá sa bude snažiť rozhodovať objektívne v záujme používateľov (a nie v komerčnom záujme Facebooku). Avšak stále nie je jasné, ako budú títo “rozhodujúci” ľudia vybraní. Nástroj má byť spustený už začiatkom roka 2019.
Facebook má v tomto strašné medzery. Niekto Vás označí ani neviete kto a dostanete ban na 30 dní. A to len preto, že máte iný názor. To je cenzúra.
Inak čo tak sledujem tak Facebook pomaly upadá v mojom okolí prevažne ľudia používajú len messenger a na Facebook ako taký už skoro nikto neprispieva.
Ono niet sa čomu čudovať. Pred pár rokmi to bola sieť ktorá mala jednu aplikáciu kde si človek pozrel príspevky a odpísal na správy potom to oddelili čo bol omyl a dnes na to doplácajú pretože ľudia už appku nepoužívajú a využívajú prevažne messenger a tým pádom ani neprispievajú na Facebook ako pred tým…
Nehovoriac o tom, že obe aplikácie tak nabobtnali zbytočnosťami že zaberajú ohromné množstvo miesta a spotrebúvajú ohromné množstvo batérie.
Sám používam messenger Lite rozdiel oproti normálnemu? cca o 15 – 20 % lepšia výdrž batérie + menej spotrebovaných dát. Síce nemá všetky funkcie klasického messengeru ale tie ja nepotrebujem a nechcem takže mi to v podstate len vyhovuje. Škoad, že appka v Lite verzii nie je urobená lepšie.