MojAndroid

Aplikácia ZSE Drive vám vo všeobecnosti bude veľmi nápomocná pri pravidelnom používaní nabíjacích staníc. Pomocou nej si môžete totižto rýchlo vyhľadať nabíjaciu stanicu, rezervovať nabíjanie, zistiť ceny nabíjania alebo pozrieť aktuálnu spotrebu, prípadne nájsť najbližšiu nabíjaciu stanicu. Aplikácia poskytuje všetky dôležité informácie na jednom mieste. Je tiež akýmsi sprievodcom nabíjania, ktorého máte stále so sebou a je vám k dispozícii nonstop.

Aplikácia ponúka pekné prostredie, ktoré ladí s dnešným minimalistickým trendom. Ovládacie prvky sú presne tam, kde by mali byť, pohyb v nej je rýchly a intuitívny. Ku všetkému podstatnému sa dostanete maximálne pomocou troch klikov.

Základná obrazovka

Aplikáciu si môžete stiahnuť v Google Play alebo App Store. My sme ju otestovali na oboch operačných systémoch. Na oboch vyzerá úplne rovnako, jej možnosti sú taktiež identické, či už sa jedná o systém iOS alebo Android. 

Po prvom spustení vám priblíži základné funkcie a možnosti, ktoré aplikácia obsahuje. Následne sa dostanete na domovskú obrazovku, ktorá ponúka tieto funkcie. Úplne  hore sa nachádza zoznam najbližších staníc k vašej aktuálnej polohe aj s náhľadmi mapy. Po kliknutí na jednu z nich sa zobrazia všetky dostupné informácie, cenník, typy konektorov, rovnako aj približný čas, za ktorý sa k nej dostanete autom.

Pod náhľadmi máp je umiestnená záložka s názvom “pre vás”, ktorá obsahuje základné informácie o nabíjacích programoch, ktoré ZSE pre majiteľov elektromobilov ponúka. Poslednou možnosťou s rýchlym prístupom na domovskej obrazovke sú novinky. V tejto sekcii uvidíte informácie o nových staniciach, ktoré v portfóliu ZSE  pribudnú, prípadne iné novinky, ktoré by pre vás mohli byť dôležité. Máte tak prehľad o všetkých novinkách, nič nemusíte hľadať.

Mapa: Prehľad o všetkých nabíjačkách

Pokiaľ kliknete na mapu, zobrazí sa štandardná Google mapa, na ktorej sú zaznačené miesta, kde sa nachádzajú nabíjačky. Ihneď vidíte, ktoré nabíjacie stanice sú prevádzkované ZSE a ktoré nie sú. Sú totižto graficky odlíšené. Graficky odlíšené vidíte tiež nabíjačky mimo prevádzky alebo plne obsadené – sú vyznačené šedou farbou.

Aplikácia dokáže zobraziť nabíjacie stanice v celej Európe, nielen na Slovensku. Po kliknutí na konkrétnu nabíjaciu stanicu sa vám v spodnej časti displeja zobrazí jej adresa a vzdialenosť od vás. V prípade kliknutia na červenú šípku sa dostanete priamo do aplikácie Google Mapy, ktorá vás tam odnaviguje.

Informácie o nabíjacej stanici si môžete aj rozkliknúť. V tomto prípade uvidíte malý náhľad na mapu a jej pozíciu, ďalej konektory, ktoré obsahuje a zaujímavé miesta v jej okolí. Pri konektoroch vidíte aj ich aktuálnu obsadenosť, takže ihneď viete či je voľný alebo či budete čakať. Rovnako tu nechýba ani cena za nabíjanie na konkrétnom konektore, platná pre váš nabíjací program. Ak aplikáciu otvoríte ako neregistrovaný užívateľ, vidíte ceny platné pre program ZSE Drive Guest.

Na mape si môžete nabíjacie stanice a konektory odfiltrovať. Môžete si nechať zobraziť len tie nabíjačky, ktoré obsahujú konektor vášho vozidla. K dispozícii je 5 druhov konektorov:

  • CCS
  • CHAdeMO
  • Mennekes Type  2
  • Schuko
  • Mennekes Type 1

Okrem filtrovania podľa typu konektoru, môžete filtrovať aj podľa rýchlosti nabíjania (AC, DC) a rovnako si môžete nechať zobraziť LEN stanice, ktoré sú prevádzkované ZSE.

Spotreba

V záložke spotreba nájdete kompletnú históriu vašich nabíjaní. V hornej časti sa nachádza celková spotreba v € a celková nabitá energia v kWh. Pod tým vidíte jednoduchú časovú os, ktorá vám v mesačnom prehľade ukáže históriu vášho nabíjania. Zobrazenie je pekne grafické, ihneď vidíte, aký je vývoj spotreby vášho elektromobilu v čase.

Spodná strana displeja obsahuje históriu. V nej uvidíte detailné informácie o posledných nabíjaniach, t.j. kde a kedy ste nabíjali, aký konektor ste použili, rovnako aj koľko € ste za nabíjanie zaplatili, koľko kWh ste dobili a aj čas nabíjania. Znovu platí, že všetko je prehľadné a jednoduché.

Nabíjanie

Keď sa dostavíte k nabíjacej stanici a vyberiete si konektor, stačí naskenovať QR kód, ktorý sa pri konektore nachádza. Túto možnosť oceňujeme, pretože je rýchlejšia a pohodlnejšia ako hľadať stanicu na mape. Následne môžete začať nabíjať. V zložke s názvom nabíjanie vidíte prehľad aktuálneho nabíjania svojho elektromobilu. Vo vrchnej časti je zobrazený model automobilu, pod ním vidíte konektor, ktorý na nabíjanie práve používate. Nechýbajú ani informácie o nabíjacej stanici a jej polohe na mape.

Na spodnej časti displeja je zobrazený aktuálny čas nabíjania. Ukončiť nabíjanie môžete opäť prostredníctvom mobilnej aplikácie, stlačením tlačidla “Zastaviť nabíjanie”. Po nabíjaní sa vás aplikácia opýta či ste boli spokojní a následne môžete pridať hodnotenie v hviezdičkách. Následne Vám zobrazí detailné informácie o poslednom nabíjaní, ktoré neskôr, samozrejme, nájdete v histórii nabíjania, t.j. v obrazovke Spotreba.

Profil

Tu po registrovaní a následnom prihlásení nájdete informácie o vami vybranom programe, rovnako si tu nastavíte vozidlo. Databáza obsahuje všetky u nás najpoužívanejšie vozidlá. Ak sa však vaše v databáze nenachádza, jednoducho si ho manuálne pridáte. Ak vyberiete nejaké vozidlo priamo z databázy, uvidíte jeho základné parametre, ako napríklad kapacitu batérií, dojazd či jeho spotrebu v kW/100 km. V neposlednom rade tu viete zistiť aj typ konektoru, ktoré vaše vozidlo obsahuje.

V profile si môžete upraviť vaše základné informácie a nastaviť spôsob fakturácie. Na výber sú dve možnosti, e-mailom alebo poštou. V záložke s názvom zariadenia zase uvidíte všetky smartfóny, ktoré sú do aplikácie prihlásené. No a nechýbajú tu ani informácie o aplikácii, často kladené otázky, prípadne položka s názvom na stiahnutie, pomocou ktorej si môžete stiahnuť všetky potrebné dokumenty, ako napríklad cenník, podmienky používania atď…

O nabíjacích programoch, ich cenách a podmienkach používania sme vás už informovali. Stačí kliknúť na tento odkaz a v ňom sa dozviete všetko podstatné.

Záverečné hodnotenie

Celkový dojem z aplikácie máme veľmi dobrý. ZSE Drive je dôkazom toho, že aj na Slovensku môže vzniknúť kvalitná a moderná aplikácia, ktorá funguje. Počas testovania nám aplikácia nespadla, nepocítili sme ani nedostatky v optimalizácii. Všetko išlo výborne od začiatku až po koniec testovania, či už na Androide alebo iOS. Pozitívne hodnotíme okrem funkčnosti a stability aj prehľadnosť aplikácie. Nie sú tu žiadne zložité nastavenia, ku všetkým informáciám sa dostanete maximálne 3 kliknutiami.

Verzia: 1.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.0
Aktuálna cena: Zdarma

Náš tip
ZSE DRIVE PRINÁŠA ZAUJÍMAVÉ PROGRAMOVÉ BALÍKY, NOVÉ CENY A INTELIGENTNÉ MOŽNOSTI NABÍJANIA

24.9.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+