MojAndroid

Chýbal už iba jeden krok. Ten sa podarilo dosiahnuť a roaming, služba mnohými nenávidená, operátormi podporovaná, končí. Termín 15. jún 2017 sa tak zapíše ako deň, kedy roaming ukončil svoje pôsobenie v oblasti mobilného telefonovania a mobilných dát. Tým posledným krokom bolo stanovenie veľkoobchodných cien, ktoré teda poznáme. Teda stanovenie cien, ktoré si operátori účtujú medzi sebou.

Lacnejšie dáta

Mnoho zákazníkov za posledné dva alebo aj tri roky, postupne prešlo z využívania telefónnych služieb (vrátane posielania SMS alebo MMS správ) na dáta. Predsa len, množstvo služieb, aplikácií a tiež hier je závislé od mobilného pripojenia a keď verejná alebo hotelová WiFi sieť nestačí, existuje iba jedna možnosť. A tou sú dáta cez vlastného alebo lokálneho operátora. Ak trávim dovolenku napríklad v Chorvátsku 10 dní, nebudem si kupovať miestnu kartu. Všetko riešim cez svojho operátora, ktorý mi ochotne poskytne dáta v roamingu. Po novom, keďže od 15. júna už roaming bude minulosťou, bude stanovený strop, koľko si operátori budú účtovať medzi sebou za to, že som čerpal dáta v cudzej sieti. Od 15. júna 2017 to bude za jeden GB 7,70 EUR. Táto suma sa bude postupne znižovať až na hranicu 2,50 EUR za 1 GB (od 1. januára 2022). Len pre predstavu, takto bude vyzerať priebeh znižovania ceny počas nasledujúcich piatich rokov:

 • začíname na 7,70 EUR za GB (od 15. júna 2017),
 • potom prechádzame na 6 EUR za GB (od 1. januára 2018),
 • ďalší pokles je na 4,5 EUR za GB (od 1. januára 2019),
 • opäť o jedno euro nižšie, na 3,5 EUR za GB (od 1. januára 2020),
 • potom o pol eura pokles na 3 EUR za GB (od 1. januára 2021),
 • a nakoniec by mala byť konečná výška poplatku na 2,5 EUR za GB (od 1. januára 2022).

Únia dokonca predpokladá, že vzrastie konkurenčný boj o zákazníka. Podpredseda pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip k tomu uviedol nasledovné: „To bol posledný kus skladačky. Od 15. júna budú Európania môcť cestovať po EÚ bez roamingových poplatkov. Rovnako sme zabezpečili, aby si operátori mohli naďalej konkurovať a ponúkať tak čo najatraktívnejšie služby na svojich domácich trhoch. Všetky pravidlá sú stanovené v Nariadení o jednotnom telekomunikačnom trhu, ktoré je samozrejme aj v slovenskom jazyku dostupné.

Známe sú taktiež aj ceny pre volania a SMS správy. Strop platí aj pre ne, no uplatňuje sa okamžite vo svojej konečnej výške, žiadne znižovanie počas niekoľkých rokov, ako pri dátach sa nekoná. Samozrejme, za päť rokov sa môže ukázať potreba alebo ambícia prijať inú úpravu, avšak do tej doby platí pre volania veľkoobchodný cenový strop 0,032 EUR za minútu volania a pri SMS bude cena jednej textovej správy vo výške maximálne 1 cent.

Komisia bude môcť cenu upravovať

Aby sa operátori náhodou nezľakli okamžitého zníženia a regulovania vzájomne si účtovaných cien pri mobilných dátach, zavádza sa postupné znižovanie. Aj na tomto kroku je patrné, že dáta sú na vzostupe a postupne utláčajú zvyšné služby operátorov. Je to oblasť, kde sa teda zavádza postupné znižovanie cien. To navyše bude môcť hodnotiť Európska komisia a v prípade potreby prehodnocovať tieto hranice a časové obdobie ich zavádzania.  Bude sa to môcť diať každé dva roky. Na túto právomoc a jej využívanie som osobitne zvedavý, pretože Komisia bude mať v rukách nástroj, ako pomôcť dosahovať väčšie zisky operátorom, no na strane druhej, ako znižovať ceny pre konečných zákazníkov. Jej rozhodnutia, budú preto významné.

Iba si pripomeňme, pre zákazníka, ktorý je konečným používateľom, bude platiť, že v zahraničí (EÚ) bude volať za rovnaké ceny, ako doma. Treba však pripomenúť, že sa zároveň podarilo presadiť pravidlo „roam-like-at-home“. V praxi to bude znamenať, že ak zákazník bude trvalo využívať cudzieho operátora vo svojej domovskej krajine, z dôvodu jeho nižších cien, bude možné pri takomto postupe účtovať zákazníkovi roamingové príplatky (aj keď samotný roaming bude zrušený). Tu sa teda naskytá otázka, ako sa bude vyvíjať konkurencia, o ktorej tak radi EÚ a jej predstavitelia hovoria. Veď práve toto opatrenie ju hneď likviduje.

7.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • PeterR

  Stále žalostne málo dát 1Gb 1€ to je úbohé.
  1 Gb nepostačuje pre mňa ani na hodinu možno na 10-20 minút. A pri takto rýchlej mobilnej sieti sa to spotrebuje veľmi rýchlo. Slovensko je strašne zaostalé v tomto smere v USA Telecom sú neobmetzené dáta už realitou.

  • Martin Semanco

   Co ty robis s mobilnym internetom, ked 1GB ti staci na 10-20 minut. Chces povedat, ze za hodinu vyuzijes minimalne 3GB internetu, tak za pracovny cas 8h mas vyuzitych 24GB ano? :D nebud smiesny…..

   • Marek

    Ak má ako oficiálny job “pirát”, tak prečo nie? To mi ale príde 24GB ako dosť málo… Buď to fláka alebo nás zásobuje AVI. Každopádne robí niečo zle.

    • PeterR

     Sorry ešte nechodím do práce. V škole sa musím učiť, aby som mal doma voľno. Ja keď niečo pozerám, alebo čítam web, alebo e-knihy a to všetko v maximálnej kvalite. Svoj mobil aktualizujem každý deň, skúšam nové ROM-ky, dáke recenzie v FHD/QHD/4K. Žere to dosť veľa dát a aj zálohovanie dokumentov. Keď niečo nahrám na PC tak to budem mať automaticky v mobile a ďalšom PC. (Som naozaj náročný človek)

     • Fyi de Will

      ja som tiež náročný človek, ale gigabajty internetu mi žily netrhajú. možno by si mal svoj život prehodnotiť, ak vôbec nejaký máš. :D

      • Martin Semanco

       hahahaha :D

     • Ivet

      ty asi fakt nemas co robit vo volnom case hehe. A zivot Ti za chvilku pretecie medzi prsty. Chod si radsej von zahrat futbal alebo na prechadzku so psom ako aktualizovat mobil kazdy den, stahovat dalsie nove apky a podobne. To uz je chore. Pocul si uz o lieceni novodobej choroby zavislost na elektronike???

      • PeterR

       Sorry ja sa učím a na dáke behanie za loptou ako šialenec nemám čas. Cez YouTube sa snažím niečo aj naučiť (v poslednom čase portovanie ROM-iek pre Galaxy S5) nie som ten typ čo pozerá Sráčov (YouTuberov) na YouTube. A bez elektroniky prežiem taký závisí nie som.
       PS videá sledujem v 1440p a nie v 360p ako pred siedmimi rokmi (už bolo v Galaxy S2 1080p)

      • PeterR

       Už ma nebaví odpovedať na 15 dňový článok.

    • PeterR

     Áno Torrent používam dosť často v poslednej dobe aktualizujem aj PC s Windows 10 (Windows 10 sa naozaj často aktualizuje až je to otravné) a ostatné vychytávky „modernej doby”.

   • PeterR

    Pri mojom nete 15mb/s reálne 12,3mb/s 1 GB spotrebujeme za 20-30 minút. Čiže za hodinu sa to pohybuje 1 až 2 GB. Za celý deň miniem priemerné 8-9GB (nie 24 ako sú povery ani sám som nevedel ,že toľko miniem). Až taký závislý nie som.

  • theJeremyOfTheWorld

   pisu mobilne data.. kde cez mobil stiahnes za den 1GB?
   bol som v brusseli tyzden, pozeral som mapy, hral geocaching a spotreboval som 2,8GB..
   ked ides na dovolenku na tyzden v unii, komu chces skypovat 10hodin denne, ked je rodina s tebou?
   A ked si na sluzobke, mas hotelove wifi..
   Nerozumiem ako vies porovnat niekolkomilonove USA so Slovenskom. Pocet uzivatelov internetu je obrovsky rozdielny..
   Ked som pred 10 rokmi bral pausal v australii, SMS boli zadarmo, ale pochopil som hned preco.. nikto to takmer nepouzival :D

  • Molky

   Ale to mas pravdu ako pises. 1Gb = 125 MB, to je naozaj malo. 1GB = 1024MB to uz je myslim celkom slusne na mobilny net, ked si vezmes, ze WIFI je skoro vsade.

   • PeterR

    Wi-Fi pri rýchlosti iba 10/20 mb/s to je dosť pomalé možno pre 5-7 rokmi by to bolo dostačujúce. Väčšina reštaurácií (aspoň v našom meste) má iba tak pomalý internet s nískym uploadom.

    • Norcok

     Vysvetli nám prosím ťa čo pre boha potrebuješ uploadovať v reštaurácii? Ak nepozeráš videá tak mobilný net 1GB/mes by ti mal stačiť. Ak pozeráš napr. Youtube cez mobilný net tak si proste ignorant. A WiFi 20-30 Mbps ti v pohode musí stačiť na bežné využitie na niekoľkých zariadeniach naraz. Inak poznám presne ten typ ľudí čo na všetko frflú. Keby bývaš v nejakej diere tak by si bol vďačný aj za to že doma v obývačke máš vôbec signál a že net ti ide 3-4 Mbps cez DSL. Aj takí ľudia sú. Ja k nim našťastie tiež nepatrím ale trošku skromnosti by ti nezaškodilo.

     • PeterR

      Ja to poznám doma mám net upload „iba” (niekomu stačí) 1mb/s a to je naozaj pomalé ,preto by som potreboval poriadné náradie a 1€ za 1gb by som nikdy nedal

     • PeterR

      Ale keď potrebuješ niečo doma stiahnuť (napr 2GB fotky od kamaráta keď bol v tatrách) niečo naozaj dôležité (na čom záleží)tak ,že to nepočká a ani za boha sa ti to nestiahne za 10-20 minút tak sa strašne naštveš (aspoň u mňa to tak funguje). Nedávno sa to stalo u mňa. Potreboval som súrne siahnuť Note 7 port na Galaxy S5 (keď sa šte nevedelo ,že vybuchuje) tak som potreboval stiahnuť 4 ROM-ky na testovanie. Sťahoval som ich 3 hodiny. Bol som strašne nervózny a hlavne naštvaný na to ,že Telecom sem v najbližších (piatich) rokoch nechce (na moju ulicu) dotiahnúť optiku.

 • Flea

  Toto ma este velmi daleko k zruseniu roamingu

  • kubina

   Ako, že dva mesiace??

+