MojAndroid

Chýbal už iba jeden krok. Ten sa podarilo dosiahnuť a roaming, služba mnohými nenávidená, operátormi podporovaná, končí. Termín 15. jún 2017 sa tak zapíše ako deň, kedy roaming ukončil svoje pôsobenie v oblasti mobilného telefonovania a mobilných dát. Tým posledným krokom bolo stanovenie veľkoobchodných cien, ktoré teda poznáme. Teda stanovenie cien, ktoré si operátori účtujú medzi sebou.

Lacnejšie dáta

Mnoho zákazníkov za posledné dva alebo aj tri roky, postupne prešlo z využívania telefónnych služieb (vrátane posielania SMS alebo MMS správ) na dáta. Predsa len, množstvo služieb, aplikácií a tiež hier je závislé od mobilného pripojenia a keď verejná alebo hotelová WiFi sieť nestačí, existuje iba jedna možnosť. A tou sú dáta cez vlastného alebo lokálneho operátora. Ak trávim dovolenku napríklad v Chorvátsku 10 dní, nebudem si kupovať miestnu kartu. Všetko riešim cez svojho operátora, ktorý mi ochotne poskytne dáta v roamingu. Po novom, keďže od 15. júna už roaming bude minulosťou, bude stanovený strop, koľko si operátori budú účtovať medzi sebou za to, že som čerpal dáta v cudzej sieti. Od 15. júna 2017 to bude za jeden GB 7,70 EUR. Táto suma sa bude postupne znižovať až na hranicu 2,50 EUR za 1 GB (od 1. januára 2022). Len pre predstavu, takto bude vyzerať priebeh znižovania ceny počas nasledujúcich piatich rokov:

  • začíname na 7,70 EUR za GB (od 15. júna 2017),
  • potom prechádzame na 6 EUR za GB (od 1. januára 2018),
  • ďalší pokles je na 4,5 EUR za GB (od 1. januára 2019),
  • opäť o jedno euro nižšie, na 3,5 EUR za GB (od 1. januára 2020),
  • potom o pol eura pokles na 3 EUR za GB (od 1. januára 2021),
  • a nakoniec by mala byť konečná výška poplatku na 2,5 EUR za GB (od 1. januára 2022).

Únia dokonca predpokladá, že vzrastie konkurenčný boj o zákazníka. Podpredseda pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip k tomu uviedol nasledovné: „To bol posledný kus skladačky. Od 15. júna budú Európania môcť cestovať po EÚ bez roamingových poplatkov. Rovnako sme zabezpečili, aby si operátori mohli naďalej konkurovať a ponúkať tak čo najatraktívnejšie služby na svojich domácich trhoch. Všetky pravidlá sú stanovené v Nariadení o jednotnom telekomunikačnom trhu, ktoré je samozrejme aj v slovenskom jazyku dostupné.

Známe sú taktiež aj ceny pre volania a SMS správy. Strop platí aj pre ne, no uplatňuje sa okamžite vo svojej konečnej výške, žiadne znižovanie počas niekoľkých rokov, ako pri dátach sa nekoná. Samozrejme, za päť rokov sa môže ukázať potreba alebo ambícia prijať inú úpravu, avšak do tej doby platí pre volania veľkoobchodný cenový strop 0,032 EUR za minútu volania a pri SMS bude cena jednej textovej správy vo výške maximálne 1 cent.

Komisia bude môcť cenu upravovať

Aby sa operátori náhodou nezľakli okamžitého zníženia a regulovania vzájomne si účtovaných cien pri mobilných dátach, zavádza sa postupné znižovanie. Aj na tomto kroku je patrné, že dáta sú na vzostupe a postupne utláčajú zvyšné služby operátorov. Je to oblasť, kde sa teda zavádza postupné znižovanie cien. To navyše bude môcť hodnotiť Európska komisia a v prípade potreby prehodnocovať tieto hranice a časové obdobie ich zavádzania.  Bude sa to môcť diať každé dva roky. Na túto právomoc a jej využívanie som osobitne zvedavý, pretože Komisia bude mať v rukách nástroj, ako pomôcť dosahovať väčšie zisky operátorom, no na strane druhej, ako znižovať ceny pre konečných zákazníkov. Jej rozhodnutia, budú preto významné.

Iba si pripomeňme, pre zákazníka, ktorý je konečným používateľom, bude platiť, že v zahraničí (EÚ) bude volať za rovnaké ceny, ako doma. Treba však pripomenúť, že sa zároveň podarilo presadiť pravidlo „roam-like-at-home“. V praxi to bude znamenať, že ak zákazník bude trvalo využívať cudzieho operátora vo svojej domovskej krajine, z dôvodu jeho nižších cien, bude možné pri takomto postupe účtovať zákazníkovi roamingové príplatky (aj keď samotný roaming bude zrušený). Tu sa teda naskytá otázka, ako sa bude vyvíjať konkurencia, o ktorej tak radi EÚ a jej predstavitelia hovoria. Veď práve toto opatrenie ju hneď likviduje.

7.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+