MojAndroid

Zrkadlenie obrazovky je vymoženosť, nachádzajúca sa v Android smartfónoch, ktorú využíva viacero ľudí. Iní by si ju naopak želali používať, no nevedia, ako na to. Možno ste doteraz o tejto funkcii ani nevedeli. Poďme si teda v stručnosti ukázať, ako na to.

Zrkadlenie obrazovky dokáže v určitých situáciách uľahčiť a spríjemniť každodenný život

Hneď na začiatok by sme chceli spomenúť, čo to vlastne zrkadlenie obrazovky je. Skrátene ide o možnosť vysielať obsah obrazovky na vašom smartfóne na iný displej, ako napríklad televízor, tablet či prenosný monitor. Existuje aj hneď viacero spôsobov, vďaka ktorým môže byť zrkadlenie obrazovky umožnené. Spomenieme si drôtové zrkadlenie obrazu, tak ako aj bezdrôtovú alternatívu.

Zrkadlenie obrazovky cez aplikáciu Google Home

Síce existuje viacero spôsobov na zdieľanie obrazovky z mobilu na externý displej, no my spomenieme tie podľa nás najjednoduchšie riešenia. Základom je, aby ste vlastnili inteligentný televízor, ktorý podporuje zrkadlenie cez aplikáciu Google Home. Prvým krokom teda bude inštalácia apky Google Home a pridanie externej obrazovky. Potom kliknite na dané zariadenie a zvolte možnosť na zrkadlenie obrazovky. Akonáhle budete chcieť s prenosom obrazu prestať, stačí opätovne kliknúť na dané tlačidlo.

Google Home
Google Home
Developer: Google LLC
Price: Free
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot

Poslúžiť dokáže aj starý známy HDMI kábel

Ak sa rozhodnete pre zrkadlenie obrazovky drôtovým spôsobom, tak je možné využiť starý dobrý HDMI kábel. Stačí vám zakúpiť redukciu z USB-C na HDMI. Tá môže pokojne pochádzať aj z Číny, svoj hlavný účel by mala splniť. Cez tento adaptér potom jednoducho prepojíte pomocou klasického HDMI kábla mobilný telefón s obrazovkou. Váš smartfón musí však prenos obrazu týmto spôsobom podporovať, no väčšina dnešných modelov by s tým nemala mať problém.

Nevýhodou je fakt, že počas tohto zrkadlenia nemôžete svoj telefón nabíjať za predpokladu, ak nemáte nejakú pokročilejšiu redukciu. Taká okrem HDMI portu môže disponovať aj nabíjacím konektorom typu USB-C. Keď vlastníte model so starším microUSB konektorom, nezúfajte. Káblovo dokážete pripojiť aj takéto zariadenie, no opäť musí podporovať určité štandardy, potrebné na tento spôsob zrkadlenia.

Riešení existuje viacero

Vývojári aplikácií tretích strán ponúkajú aj špeciálne nástroje, ktoré dokážu (nielen) zrkadliť obraz na váš televízor. Ide napríklad o LocalCast či AllCast. Možnosťou je aj zakúpenie prídavného zariadenia menom Chromecast. V tomto prípade ho však musí váš televízor taktiež natívne podporovať, takže by sme skúsili využiť vymoženosti aplikácie Google Home. Pre niekoho ešte praktickejším riešením ostane prepojenie cez HDMI prípojku.

Zrkadlenie obrazovky z aplikácie YouTube je veľmi jednoduché a nevyžaduje pokročilé kroky

Ak si neprajete nič viac, ako zrkadliť obrazovku z platformy YouTube, tak riešenie je veľmi jednoduché a nepotrebuje množstvo krokov navyše. Za predpokladu, že váš smartfón je pripojený spolu s televízorom k rovnakej WiFi sieti, stačí, aby ste na mobilnom telefóne spustili video. Potom iba kliknite na ikonku zrkadlenia obrazovky a vyberte si cieľové zariadenie, na ktorom chcete mediálny obsah sledovať.

Zrkadlenie obrazovky
Zdroj: Tomáš Kanálik
20.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+