MojAndroid

Predstavenie nového systému Android 5.0 Lollipop je sprevádzané tradičným záujmom zo strany užívateľov smartfónov a tabletov s najpopulárnejším mobilným operačným systémom na svete. Množstvo nových funkcií a dizajnových zmien je lákadlom pre všetkých, ktorí majú radi najnovšie a najaktuálnejšie verzie systému. Žiaľ, nie všetci majitelia aktuálnych smartfónov a tabletov sa môžu tešiť na najnovšiu verziu Androidu. Niektorí výrobcovia sa k tejto otázke vyjadrili, iní zatiaľ mlčia.

Zariadenia Google Nexus

Ako sa dalo očakávať, medzi prvými užívateľmi nového Androidu 5.0 budú práve majitelia zariadení Google Nexus. Google potvrdil, že aktualizáciu dostanú smartfóny Nexus 4 a Nexus 5. Majitelia smartfónu Nexus 5 mali k dispozícii aj vývojársku verziu systému Android L a dostupnosť finálnej verzie nie je vôbec prekvapivá. Google myslel aj na majiteľov tabletov Nexus. Tešiť sa môžu všetci, ktorí vlastnia tablet Nexus 7 2013. Pre tento tablet a smartfón Nexus 5 bude Android 5.0 dostupný už zajtra. Na nový Android sa môžu tešiť aj majitelia originálneho tabletu Nexus 7 a podľa oficiálneho blogu Google bude dostupný aj pre 10-palcový Nexus 10.

Doplnené 20.10: Nexus 7 vo WiFi verzii a Nexus 5  by mohli nový Android dostať už 3. novembra. Ďalšie Nexusy v nasledovných týždňoch.

Doplnené 12.11.: Odložená aktualizácia pre zariadenia Nexus 4, 5, 7 a 10 by mala byť podľa posledných informácií dostupná už dnes, 12. novembra. Na mysli máme OTA aktualizáciu s finálnou verziou softvéru Android 5.0. Tento dátum sa ale vzťahuje zrejme na časové pásmo na západnom prostredí USA, takže u nás bude aktualizácia dostupná zrejme až zajtra, 13.11. Aj to iba v prípade, že informácie o plánovanom posune sú pravdivé.

Android_Duel_Nexus4_Nexus5_9

Zariadenia HTC

O dostupnosti aktualizácie pre svoje zariadenia informovala aj spoločnosť HTC. Podľa najnovších informácií dostane vlajková loď HTC One M8 aktualizáciu na Android Lollipop už 90 dní po oficiálnom predstavení. To isté platí aj pre vlaňajšiu vlajkovú loď, HTC One M7. Čo sa týka ďalších zariadení taiwanskej spoločnosti, žiadne potvrdené informácie nemáme k dispozícii. Podľa všetkého sa ale môžu tešiť majitelia všetkých mid-range zariadení, ktoré boli zverejnené v období po predstavení HTC One M7. Tešiť by sa tak teoreticky mohli majitelia zariadení HTC Desire 816, HTC One Mini, One Mini 2 či One Max. Tieto informácie sú ale iba dohadmi a na oficiálne vyjadrenie zo strany výrobcu si budeme musieť ešte počkať.

Doplnené 20.10: HTC informovalo o bližšom harmonograme aktualizácii svojich smartfónov. HTC One M8 a M7 by mali update s Androidom 5.0 dostať niekedy na prelome mesiacov január a február. Google Play edície týchto smartfónov o niečo skôr, a to už v novembri alebo decembri. Desire EYE, One (M8) Dual SIM, One (M7) Dual SIM, One (E8), One (E8) Dual SIM a Butterfly 2 dostanú Lollipop niekedy v rozmedzí mesiacov január-marec. HTC One Mini 2 a Desire 816 Android 5.0 dostanú medzi marcom a aprílom.  One Max, One Mini, a Butterfly S si naň môžu počkať až do mája.

Doplnené 12.11.: Spoločnosť HTC informovala o tom, že smartfóny HTC One M8 a One M7 dostanú aktualizáciu na Androdi 5.0 Lollipop najneskôr na konci januára 2015. To je o čosi skôr, ako naznačovali predchádzajúce informácie a je reálne možné, že aktualizácia príde ešte o čosi skôr a už začiatkom roka budú najpopulárnejšie smartfóny spoločnosti fungovať s najaktuálnejším systémom Android 5.0.

HTC One M8, photos

Zariadenia LG

Spoločnosť LG patrí historicky medzi spoločnosti, ktoré aktualizácie neberie veľmi vážne. Po softvérovej stránke boli až do minulého roku smartfóny od LG pozadu oproti konkurencii, no to sa zmenilo s príchodom vlaňajšieho modelu LG G2 a premena bola úplne dokončená novým modelom LG G3. Majitelia najaktuálnejšej vlajkovej lode sa zrejme môžu tešiť na to, že v blízkej budúcnosti dostanú aktualizáciu na najnovšiu verziu Androidu. Aktualizácia pre ostatné zariadenia je otázna, aj keď sa LG v poslednej dobe zlepšila. Majitelia smartfónov LG G2 či LG G Flex môžu byť aj naďalej skeptickí, no určitá nádej tu určite je.

Doplnené 12.11.: Spoločnosť LG pred niekoľkými dňami šokovala, keď oznámila, že vlajková loď LG G3 dostane aktualizáciu už v priebehu tohto týždňa. Je už síce streda a LG G3 stále nemá k dispozícii najnovšiu aktualizáciu, no kórejský výrobca má stále ešte niekoľko dní na to, aby svoj sľub dodržal a potešil tak všetkých majiteľov obľúbenej gé-trojky.

Spoločnosť oficiálne potvrdila aj to, že Android 5.0 Lollipop sa dostane aj do vlaňajšieho modelu LG G2. Túto informáciu tušila väčšina fanúšikov a majiteľov populárneho smartfónu, no teraz je oficiálne potvrdená a mnohí majitelia tohto smartfónu si tak môžu vydýchnuť. Nový systém by mal priniesť aj používateľské prostredie z aktuálnej vlajkovej lode LG G3 spolu s mnohými jeho funkciami, no aktualizáciu uvidíme zrejme až v budúcom roku.

LG G3 recenzia

Zariadenia Motorola

Spoločnosť Motorola už informovala o tom, že aktualizáciu dostanú zariadenia Moto X, Moto G a Moto E. Tieto by mali byť medzi úplne prvými, ktoré novú verziu systému obdržia. V minulosti sa stalo aj to, že zariadenia spoločnosti Motorola dostali aktualizáciu ešte skôr, ako väčšina zariadení Nexus. Preto môžeme očakávať, že situácia bude aj teraz podobná a majitelia smartfónov Motorola obdržia aktualizáciu naozaj veľmi skoro. Staršie zariadenia sa ale aktualizácie zrejme nedočkajú a vyzerá to tak, že Motorola je celkom rada, že môže zabudnúť na smartfóny starších generácií, ktoré nezožali taký úspech, ako napríklad Moto G.

Doplnené 12.11.: Podľa najnovších informácií je systém Android 5.0 oficiálne dostupný pre majiteľov zariadenia Motorola Moto G 2014. To znamená, že tento smartfón je vôbec prvým, ktorý dostal OTA aktualizáciu a predbehol aj zariadenia Google Nexus. Motorola tak potvrdila, že implementovanie takmer čistého Androidu vo svojich zariadeniach má zmysel.

recenzia-motorola-moto-G_11

Zariadenia Samsung

Najväčší výrobca zariadení s Androidom prisľúbil rýchle aktualizácie na Android L pre smartfóny Galaxy S5 a Galaxy Note 3. Samozrejme, tešiť sa môžu aj majitelia nového Samsungu Galaxy Note 4. Zatiaľ nemáme informácie o aktualizácii pre Samsung Galaxy Alpha, ale dá sa očakávať, že aj táto novinka dostane nový Android už čoskoro. Vývojári v kórejskej spoločnosti sa budú venovať aktualizácii aj pre Samsung Galaxy S4, no väčšina ostatných zariadení sa nového systému už nedočká. To určite nepoteší mnohých užívateľov, ktorí vlastnia niektorý z nespočetného množstva zariadení Samsung strednej triedy. Tí budú mať možnosť používať svoj smartfón s poslednou dostupnou verziou, prípadne budú nútení nahrať si do zariadenia alternatívnu ROM.

Doplnené 12.11.: Pred niekoľkými dňami sa objavilo video s funkčným prostredím Android 5.0 Lollipop s nadstavbou Touchwiz na smartfóne Samsung Galaxy S4. Hoci nejde o finálnu verziu systému, video naznačuje, že skorá aktualizácia je na správnej ceste. Na ďalšom videu je zasa porovnaný starý systém Android 4.4 KitKat s novým Androidom 5.0 Lollipop, kde je jasné, že Galaxy S4 bude s novou aktualizáciou opäť veľmi atraktívne zariadenie. Samsung ešte pred tým oficiálne potvrdil, že Android Lollipop sa dostane aj na staršiu vlajkovú loď a tieto videá sú toho jasným dôkazom.

note-4-titulka2

Čo sa týka tabletov, najnovší systém dostanú zrejme iba najnovšie zariadenia ako Galaxy Tab 4, Tab Pro a Tab S. Ostatné tablety už aktualizované zrejme nebudú, no tohtoročné modely by mali patriť medzi tie, ktoré nový systém dostanú.

Zariadenia Sony

Rovnako, ako v prípade iných výrobcov, aj vlajkové lode spoločnosti Sony dostanú s najväčšou pravdepodobnosťou aktualizáciu na nový Android Lollipop. To platí pre modely Xperia Z3, Xperia Z3 Compact, Z2 a zrejme aj Z1 a Z1 Compact. Ostatné smartfóny zrejme novú verziu systému nedostanú, teda aspoň nie vo forme oficiálnej aktualizácie. Spoločnosť Sony je totiž známa tým, že veľmi dobre spolupracuje s vývojármi alternatívnych ROM, takže môžete očakávať, že v takejto podobe bude nový Android dostupný aj pre celý rad ďalších zariadení od Sony. Na strane tabletov možno očakávať aktualizáciu pre najnovšie modely, otázna je dostupnosť pre originálny Xperia Z Tablet.

Doplnené 16.10: Výborná správa pre všetkých majiteľov zetkových zariadení spoločnosti Sony. Podľa najnovších informácií, ktoré spoločnosť poskytla na svojom blogu, majú byť totižto všetky smartfóny a tablety zo Z série aktualizované na najnovší Android 5.0 Lollipop. Ten dostanú zariadenia Xperia Z3, Z3 Compact, Z2 a tablety Z2 Tablet, či Z3 Tablet Compact. Na svoje si však prídu aj majitelia starších zariadení Z, Z1, Z1 Compact a Tablet Z.

Doplnené 12.11.: Zariadenia Sony Xperia Z1, Z2 a Z3 sa objavili na videu, na ktorom fungujú so systémom Android 5.0 Lollipop AOSP. Hoci nejde o oficiálny systém s nadstavbou Timescape UI, video pochádza priamo od vývojárov spoločnosti Sony a naznačuje, ktoré zariadenia dostanú v budúcnosti najnovší systém ako prvé. Vývojári si ale zobrali do mušky aj staršie a lacnejšie zariadenia, ako napríklad populárny model Sony Xperia L, pre ktorý je neoficiálna aktualizácia k dispozícii už teraz.

Sony Xperia Z3 screen-2

Ostatné zariadenia

V prípade ostatných výrobcov je aktualizácia na najnovšiu verziu systému otázna. Na menších výrobcov totiž nie je kladený taký tlak, ako na spoločnosti s väčším podielom na trhu. V skutočnosti bude všetko zrejme závisieť od toho, aké náročné bude implementovať novú verziu systému a spojiť ju s grafickými nadstavbami výrobcov. Väčšina z nich sa zrejme rozhodne pre investovanie prostriedkov do nových zariadení a nie do aktualizácie súčasných modelov, no je možné, že to bude inak. Všetko závisí od momentálneho rozhodnutia predstaviteľov ostatných spoločností. Tešiť sa ale zrejme môžu majitelia smartfónu OnePlus One, keďže ten funguje so systémom CyanogenMod. Vývojári stojaci za touto populárnou alternatívnou ROM budú totiž určite tuho pracovať na tom, aby priniesli nový systém aj pre ďalšie zariadenia a OnePlus One bude pravdepodobne ich absolútna priorita.

Doplnené 12.11.: Čínsky výrobca Meizu oznámil, že plánuje aktualizovať svoju aktuálnu vlajkovú loď Meizu MX4 na najnovší Android 5.0 Lollipop spolu s ostatnými výrobcami. Čínska spoločnosť oficiálne vstúpila na Slovenský trh iba prednedávnom, pričom zatiaľ sa do predaja dostala iba vlaňajšia vlajková loď MX3, pret ktorú nový Android zatiaľ sľúbený nie je. V budúcnosti by mal čínsky výrobca priniesť na náš trh aj svoj najaktuálnejší model, takže na najnovší Android 5.0 Lollipop sa budú môcť tešiť aj majitelia týchto zariadení.

Oneplus-One-foto-03

Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
12.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+