V obchode Google Play nájdete obrovské množstvo aplikácií, no len niektoré z nich sa stanú skutočne populárne. Dnes sa prostredníctvom Wikipédie pozrieme na zoznam najsťahovanejších aplikácií, ktoré v obchode Google Play dosiahli aspoň pol miliardy unikátnych stiahnutí v prípade bezplatných aplikácií a v prípade tých platených aspoň 1 milión stiahnutí. Jedna aplikácia dokonca dokázala prekonať hranicu až 10 miliárd stiahnutí.
Mnoho aplikácií z tohto zoznamu sú predinštalované na najpredávanejších zariadeniach so systémom Android. Či už z toho dôvodu, že sú nevyhnutné pre fungovanie systému, alebo ich výrobca nainštaloval len na základe spolupráce s vývojárom.
Aplikácie, ktoré prekonali 500 miliónov a 1 miliardu stiahnutí
Pol miliardy unikátnych stiahnutí dosiahlo pomerne veľa aplikácií z rôznych kategórii, z tých známejších napríklad Shazam, Messenger Lite, Pinterest, Telegram, Wish, Zoom alebo LinkedIn. Z hier sa tu ocitli známe tituly ako Hill Climb Racing, prvý a druhý diel Temple Run, Clash of Clans, PUBG Mobile či Pou. Objavili sa tu aj aplikácie, ktoré určite poznáte ak vlastníte Huawei zariadenie, napríklad Huawei Themes, Huawei Mobile Services alebo Phone Clone.
Nasledujúce aplikácie dosiahli hranicu 1 miliardy stiahnutí, no ešte sa im nepodarilo dostať na hranicu 5 miliárd. Túto kategóriu si na polovicu rozdelili predinštalované aplikácie od spoločností Google, Microsoft a Samsung a následne iné populárne aplikácie.
K tým predinštalovaným patria menej používané aplikácie od Google ako Knihy a Hry Google Play, Google Duo, GBoard alebo Google Kalendár. Spoločnosť Samsung tu má aplikácie Samsung Push Service, Prehliadač, Galéria, Email alebo Samsung Health. Od spoločnosti Microsoft sa tu zas nájdu aplikácie Word, PowerPoint, Excel a OneDrive, z ktorých niektoré sú predinštalované a iné zas nie.
Na tomto zozname sa nachádzajú aj sociálne siete Instagram, Twitter, Snapchat a TikTok, spolu s aplikáciou Facebook Lite. Nechýbajú tu ani aplikácie Spotify, YouTube Music, Netflix alebo Skype. Dostali sa sem aj dve hry, konkrétne Subway Surfers a Candy Crush Saga.
5 miliárd stiahnutí získali najmä predinštalované aplikácie
V kategórii 5-10 miliárd stiahnutí dominovali hlavne predinštalované aplikácie od Googlu, ako napríklad YouTube, Mapy, Gmail, Google Chrome či Disk Google. Objavili sa tam však aj aplikácie od spoločnosti Facebook, konkrétne mobilná aplikácia sociálnej siete, Facebook Messenger a WhatsApp Messenger.
Hranicu 10 miliárd stiahnutí prekonala doposiaľ len jedna aplikácia
Zoznam najsťahovanejších aplikácií v obchode Google Play dominuje jedna známa aplikácia s viac ako 10 miliardami stiahnutí. Jedná sa o aplikáciu Služby Google Play, bez ktorej sa nezaobíde žiaden Android smartfón s podporou Google aplikácií. Túto legendárnu hranicu prekonala 1. augusta 2020.
Z platených aplikácii sa v rebríčku ocitli najmä hry
Platené aplikácie nedosahujú v obchode Play miliardy stiahnutí ako je to v prípade tých bezplatných, ale len zopár miliónov. 1-5 miliónov stiahnutí však dosiahlo pomerne veľa platených aplikácií, prevažne hry rôznych žánrov. Nachádzajú sa tu napríklad aj nástroje, aplikácie na úpravu fotiek a videa alebo herné emulátory.
Viac ako 5 miliónov stiahnutí, ale menej ako 10 miliónov, dosiahli len štyri aplikácie. Patria sem herné tituly True Skate, League of Stickman 2020 – Ninja Arena PVP, League of Stickman – Best action game a aplikácia Poweramp Full Version Unlocker.
Hranicu 10 miliónov doposiaľ prekonali len štyri platené hry – Minecraft, Hitman Sniper, Stickman Legends: Shadow War a Shadow of Death: Dark Knight – Stickman Fighting.