MojAndroid

Aplikácia ZostaňZdravý tu už síce nejakú dobu je, no teraz bola aktualizovaná. Je rýchlejšia, lepšia a kvalitnejšia. Tvorcovia aplikácie sa pri práci na aktualizácii mohli spoľahnúť aj na pomoc celosvetovo známej slovenskej spoločnosti Sygic, s ktorou ešte koncom marca podpísali memorandum o spolupráci.

Cieľom aplikácie je spomaliť infekciu COVID-19 tým, že sa umožní rýchlejšie testovanie potenciálne chorých osôb a zabráni sa tomu, aby nevedomky šírili túto chorobu ďalej.

Ako aplikácia funguje

V prvom rade je potrebný súhlas používateľa o povolenie prístupu k Bluetooth, GPS a notifikáciám. Najmä prostredníctvom technológie Bluetooth môže aplikácia zistiť blízky kontakt s infikovanou osobou, a to do vzdialenosti až 20 metrov. Ak smartfón rozozná iné blízke Bluetooth zariadenie a kontakt prekročí stanovené časové trvanie, aplikácia zaznamená približnú GPS polohu a anonymne zapíše obidve zariadenia na server.

Aplikácia je stále vo vývoji, nie všetky súčasti a funkcie fungujú správne. Vývojári na nej stále usilovne pracujú.

Bluetooth informácie z druhého zariadenia umožnia spätne sledovať tieto zariadenia a poslať notifikáciu ich používateľom o kontakte s infikovanou osobou.

Náš tip
Zostaň Zdravý: Vyskúšali sme aplikáciu, ktorá má ochrániť pred koronavírusom

ZostaňZdravý a Sygic podpísali memorandum o spolupráci

30.3.2020

Lekárska iniciatíva ZostaňZdravý a iniciatíva COVID-19 z dielne Sygic sa spájajú. Signatári memoranda MUDr.Andrej Thurzo za autorov Mareka Gogoľa a Juraja Karoviča a za pracovnú skupinu okolo projektu ZostaňZdravý a Michal Štencl za kolektív IT dobrovoľníkov okolo Sygic, Turn.sk, Digital Legal dnes 30.3.2020 vo večerných hodinách podpísali memorandum o  spolupráci medzi iniciatívami za mobilnú aplikáciu ZostaňZdravý a mobilnú aplikáciu COVID-19.

Hlavným cieľom je spojenie síl a vývoj optimálneho nástroja na boj s epidémiou COVID-19 na našom území a jeho čo možno najrýchlejšie nasadenie. Každý premrhaný deň v týchto týždňoch prinesie zbytočne väčšie počty nakazených a dlhšie obmedzenia s negatívnymi ekonomickými dopadmi.

Obe strany sa podpísaním tohto memoranda zaväzujú k spolupráci, či už, zdieľaní nápadov, ľudských zdrojov alebo ostatných inštancií aktivít okolo aplikácií ZostaňZdravý a COVID-19 ako aj vzájomnej verejnej podpore v médiách a na sociálnych sieťach za účelom spoločne sa postaviť šíriacej sa nákaze a predstaviť spoločný nástroj, ktorý prispeje k jej zastaveniu.

Signatári by zároveň chceli verejne vyzvať občianske združenie Slovensko.Digital,  Národné centrum zdravotníckych informácií a Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, aby sa k tejto
vzájomnej iniciatíve pripojili. Spoločnými silami môžeme výrazne znížiť negatívny dopad tejto epidémie na zdravie a životy obyvateľov Slovenska, ako aj na slovenskú ekonomiku. Všetky aplikácie boli autorskými tímami vyvinuté bez nároku na odmenu a určené ako bezplatný dar štátu pre záchranu životov a zdravia.

Plné znenie memoranda je k nahliadnutiu Memorandum ZZ a Sygic.

21.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+