MojAndroid

Roamingové pravidlá v Európskej únii sa v polovici júna radikálne zmenili. Európska únia zaviedla reguláciu cien v rámci využívania roamingu v členských štátoch, ale aj v Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande. Zmeny sa tak týkajú odchádzajúcich a prichádzajúcich hovorov, SMS-kovania a dátovania. Práve dátový roaming bol dlhý čas nešťastnou témou pre všetkých, ktorí sa v zahraničí chceli oddávať surfovaniu na internete za ceny “ako doma”.

Náš tip
Telekom a Orange nastúpili leto s klamlivou reklamou

S novou reguláciou sa však práve tento moment výrazne zmenil. Výrazne sa roamingovanie pohlo v ústrety používateľom a tí môžu využívať služby operátorov z hľadiska roamingu s poriadnymi výhodami oproti pôvodným pravidlám. Vo všeobecnosti (s malými výnimkami, o ktorých píšeme v konkrétnych článkoch s odkazom nižšie) sa dá povedať, že dátovanie sa skutočne dostalo na ceny ako na Slovensku. Z prvých výsledkov vyplýva, že klienti sa s chuťou poutili do využívania dát a slovenskí operátori nemajú práve najľahšiu situáciu.

Operátori museli do polky júna prerobiť svoje ponuky v súvislosti s roamingom v EÚ a spomínaných krajinách. Regulácie zakomponovali do svojich tabuliek s miernymi rozdielmi a podrobne sme sa tejto téme venovali v obšírnom článku EÚ Roaming ako ho poznáme dnešným dňom končí: Prinášame vám súhrn pravidiel operátorov.

Leto je teraz v plnom prúde a množstvo ľudí cestuje za dovolenkami. Zmenu správania používateľov v roamingu je preto výborne možné sledovať práve v tomto období. Ako sa ukázalo, atraktívnymi destináciami pre Slovákov a ich dátovanie sú Chorvátsko, Taliansko, Česko, Rakúsko i Nemecko. Ponúkame vám tiež vyjadrenia slovenských operátorov k prvým pozorovaným zmenám:

O2: Top destinácia je Česko

Top destináciou našich zákazníkov v mesiaci júl 2017 bola tradične Česká republika. Po nej nasledovali Nemecko, Chorvátsko a Rakúsko. Z letných destinácií sú najviac preferované podľa dát v roamingu Chorvátsko, Taliansko a Francúzsko, no zároveň sa ukazuje že dôjde k niekoľkonásobnému navýšeniu prevádzky aj v ďalších letných destináciách ako sú Bulharsko, Španielsko a Grécko,“ hovorí Tereza Molnár, hovorkyňa O2. Viac sa o roamingových zmenách v ponuke O2 dočítate v našom článku.

Orange: Najviac dát minú zákazníci v Chorvátsku

Podľa očakávaní sme zaznamenali zvýšený záujem zákazníkov o využívanie roamingových služieb a s tým súvisiaci aj niekoľkonásobne zvýšený nárast prevádzky v roamingu, predovšetkým dát. Detailnejšie vyhodnotenie dopadov regulácie roamingu budeme mať k dispozícii po ukončení dovolenkovej sezóny. Naši zákazníci najviac využívajú internet v Chorvátsku, Rakúsku, Taliansku, Česku a Nemecku,” hovorí Alexandra Piskunová, hovorkyňa Orange. Viac sa o roamingových zmenách v ponuke Orange dočítate v našom článku.

Telekom: Top destinácie sú Chorvátsko, Rakúsko a Česko

Po uvedení novej vlne regulácie roamingu sme zaznamenali niekoľkonásobné zvýšenie roamingovej prevádzky všetkých typov služieb. Stúplo nám využívanie hovorov, správ a v najväčšej miere mobilných dát. Poradie krajín s najväčším využívaním roamingu sa medziročne nezmenilo a štyrmi najvyužívanejšími krajinami pre roaming sú Chorvátsko, Rakúsko, Česko a Nemecko. Pritom Rakúsko je najviac využívané pri hovoroch a esemeskách, zatiaľ čo najviac dát sa prenáša v Chorvátsku,“ povedal nám Michal Korec, hovorca Telekom. Viac sa o roamingových zmenách v ponuke Telekomu dočítate v našom článku.

4ka: nárast dátovej prevádzky v zahraničí o tretinu

Samozrejme sme zaznamenali v posledných týždňoch nárast používania mobilných služieb u našich zákazníkov v zahraničí. Okrem regulácie je to spôsobené najmä prebiehajúcou dovolenkovou sezónou. Od 15. júna 2017 sme zaznamenali nárast dátovej prevádzky v zahraničí približne o tretinu. Zákazníkom 4ky v európskom roamingu v priemere postačujú jeden až dva zvýhodnené balíky dát “EÚ DÁTA”, kde v každom získajú až 500 MB dát za cenu 5 Eur. Najviac štvorkári v rámci krajín EÚ predátovali v Nemecku, Taliansku a Chorvátsku (v období od 15. júna do 31. júla 2017),“ hovorí Pavel Ďurík, PR manažér 4ka. Viac sa o roamingových zmenách v ponuke 4ky dočítate v našom článku.

Ako pociťujete zmeny roamingových pravidiel vy? Využívate dáta v zahraničí viac ako v minulosti? Dajte nám vedieť v komentároch pod článkom.

  • Vladimir Lehkoziv

    No to je mi ale objav. Keďže data až do začiatku regulácie stáli nemalé peniaze, tak logicky sa najväčší nárast prejaví práve tam. Som zvedavý, kedy sa operátori začnú sťažovať na to kolko na datach prerábajú.

Potrebujete poradiť ? Vyskúšajte Android Fórum

eAutoPortal.sk Prečítajte si novinky zo sveta elektromobilov.

Používateľské recenzie
Fotománia

+