MojAndroid

Na východe Slovenska v posledných dňoch začala poriadna zima so všetkým, čo k tomu patrí. Nechýba ani sneh, ktorého napadlo požehnane a spôsobil viacero nepríjemností. Či už výpadky elektrickej energie alebo problémy v doprave. K zime neodmysliteľne patrí aj odpratávanie snehu, mesto Košice to má vyriešené po svojom – aplikáciou s názvom Zimná údržba. Portál teraz.sk informuje, že projekt Adoptuj si chodník, v rámci ktorého je táto aplikácia využívaná, bude pokračovať aj v tomto roku.

Zimná údržba: Viac chodníkov a vyššie odmeny

V porovnaní s predchádzajúcim rokom bude teraz k dispozícii ešte viac chodníkov na “adoptovanie.” Záujemcovia o odpratávanie snehu sa môžu nahlasovať už od 20. októbra tohto roka. Poteší aj zvýšenie paušálu za pracovnú pohotovosť účastníkov z minuloročných 180 na aktuálnych 220 eur pre existujúcich používateľov, tí noví dostanú paušál vo výške 200 eur. Za každé vyčistenie chodníka dostanú dobrovoľníci ďalších 5 eur.

V minulom roku bolo k dispozícii na adoptovanie približne 600 chodníkov, z ktorých si dobrovoľníci adoptovali viac ako 90 percent. Teraz je chodníkov o stovku viac a očakáva sa ešte vyšší záujem. Ak by počas minulej sezóny odpratávala tieto chodníky súkromná firma, mesto by to stálo viac ako 50-tisíc eur. Mesto sa má aktuálne starať o približne 420 km chodníkov, Košičania si z nich môžu adoptovať približne 10 percent.

Počas minulého roka sa o chodníky starali najmä Košičania, pomáhalo im dokonca aj 10 zahraničných študentov. Zo všetkých zúčastnených bolo až 40 percent žien. Úseky, ktoré sa odpratávajú, majú plochu najčastejšie okolo 50 metrov štvorcových a dĺžku 30 – 35 metrov.

Zimná údržba: Aplikáciu sme si vyskúšali aj my

Téme odpratávania chodníkov v Košiciach sme sa podrobnejšie venovali na začiatku minulého roka. V našom teste aplikácie Zimná údržba sme ukázali, ako tento systém funguje, popísali sme odmeňovanie za odpratávanie snehu a informovali sme o všetkom dôležitom, čo sa týka samotného odpratávania a aplikácie.

A čo robiť pre to, aby vás počasie nezaskočilo? Stačí siahnuť do vrecka a odpoveď je jasná. Pomôže vám s tým váš telefón a vhodná aplikácia s počasím, ideálne aj s radarom. Náš článok s najlepšími aplikáciami na počasie vám s výberom určite pomôže.

Zimná Údržba
Zimná Údržba
Developer: Mesto Košice
Price: Free
 • Zimná Údržba Screenshot
 • Zimná Údržba Screenshot
 • Zimná Údržba Screenshot
 • Zimná Údržba Screenshot
 • Zimná Údržba Screenshot
 • Zimná Údržba Screenshot
 • Zimná Údržba Screenshot
 • Zimná Údržba Screenshot
 • Zimná Údržba Screenshot
 • Zimná Údržba Screenshot
 • Zimná Údržba Screenshot
 • Zimná Údržba Screenshot
Náš tip
Vianoce 2022: Veľký výber najlepších smartfónov pod stromček

 

14.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+