MojAndroid

Inteligentná domácnosť už nie je vzdialenou hudbou budúcnosti. Na výber dnes máte z pomerne bohatého portfólia zariadení, a to od profesionálnych riešení, ktoré vo väčšine prípadov vyžadujú odbornú montáž a nastavenie, až po tie používateľský prívetivejšie. Práve takým je aj ZEON Smart Domov, ktorý si môže dnes zakúpiť skutočne každý. Pritom ide o systém, ktorý dokáže automatizovať množstvo akcií a sledovať veľa údajov. To všetko samozrejme prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Srdcom je riadiaca jednotka

Systém ZEON Smart Domov pozostáva z niekoľkých zariadení. Srdcom celého riešenia je však riadiaca jednotka, ktorá má tvar malej krabičky, a ktorá sa stará o riadenie ďalších senzorov. Tá disponuje napríklad svetelnou signalizáciou (slúži aj ako nočné svetlo), ako aj senzorom vlhkosti, teploty, svetelnosti, či hluku a tlaku. Všetky sa dajú pritom v spojení s externými zariadeniami použiť ako spúšťače. Na základe údajov zo senzoru vlhkosti tak môžete napríklad automaticky spustiť zvlhčovač vzduchu a podobne.

Riadiacu jednotku samozrejme viete doplniť o ďalšie senzory a zariadenia. ZSE ich ponúka hneď niekoľko, v základnom balíku ich však nájdete päť. Je to dymový senzor, pohybový senzor, dverový senzor, smart tlačidlo a smart zásuvka – my sme namiesto nej dostali k balíku smart predlžovačku. Spárovanie jednotlivých zariadení s riadiacou jednotkou je veľmi jednoduché a realizuje sa prostredníctvom mobilnej aplikácie. Spraviť tak môžete manuálne alebo oskenovaním čiarového kódu.

Senzory ako základ inteligentnej domácnosti

Práve senzory sú to, čo robia ZEON inteligentným. Na základe údajov z nich môžete systém naprogramovať tak, aby robil presne dané úkony. ZEON Smart Domov ich pritom má vo svojom portfóliu niekoľko, pričom nie ste obmedzovaní len na tie, ktoré nájdete v základnom balíku. Dokupovať môžete ďalšie smart zásuvky a predlžovačky, prípadne senzory. Každý z nich môže byť pritom určený pre inú miestnosť resp. pre spustenie inej akcie.

Bez mobilnej aplikácie to nejde

Základným predpokladom pre využívanie inteligentnej domácnosti ZEON je mobilná aplikácia. Tá je pre nastavenie a prevádzku systému jeho nevyhnutnou súčasťou. Pred jej spustením sa vyžaduje vytvorenie konta, s ktorým sa do nej budete prihlasovať. Väčšina údajov a akcií, ktoré v nej vykonáte, sa totižto synchronizujú cez cloud. Svoju inteligentnú domácnosť tak môžete ovládať a sledovať v podstate odkiaľkoľvek, kde bude k dispozícii internetové pripojenie.

Aplikácia okrem základného prehľadu údajov z jednotlivých senzorov ponúka používateľovi aj ďalšie podrobnejšie nastavenia, grafy, či režimy. Tými najdôležitejšími sú ale Varovný režim a Režim nočného svetla, ktorých názov hovorí za všetko. Vo varovnom režime sa dá nastaviť, ktoré senzory (pohybový alebo dverový) budú spúšťačom alarmu. Ten je sprevádzaný zvukovou aj svetelnou signalizáciou. Zároveň vám po jeho aktivovaní príde na mobil aj notifikácia, ktorá upozorní na narušenie priestoru. Samozrejme, vo varovnom režime môžete nastaviť to, odkedy dokedy bude aktivovaný a vybrať sa dá aj niektorý z preddefinovaných vyzváňacích tónov, či farba svetelnej signalizácie.

Riadiaca stanica môže fungovať aj ako nočné svetlo aktivované senzorom pohybu – z nastavení si vyberiete, ktorý z pripojených senzorov ho aktivuje. No a zvoliť sa dá aj časovač a farba svetla. Jedným z ponúkaných režimov je tiež budík. To, ako funguje, asi netreba vysvetľovať.

Smart predlžovačka

Smart predlžovačka je tak trochu samostatná kapitola. S riadiacou jednotkou sa neprepája a funguje samostatne. Jej ovládanie a údaje z nej sú ale stále dostupné v rovnakej aplikácii.

Pomocou nej môžete sledovať spotrebu energie v reálnom čase a informuje aj o nákladoch na elektrinu v danom dni, alebo za uplynulý mesiac. Priamo v aplikácii je možné dohliadať na históriu spotreby energie a zistiť, kedy ste na elektrinu minuli najviac. Tu však funkcie nekončia. Nastaviť sa dá napríklad časovač, prípadne presný harmonogram, kedy majú byť aktívne a kedy nie. Nastaviť môžete presný deň aj časy, odkedy dokedy.

Samozrejmosťou je tiež možnosť vypnúť alebo zapnúť zásuvky na diaľku. Inak, čo sa týka ďalších funkcií, ide v podstate o presnú kópiu smart predlžovačky Revogi, ktorú sme testovali už dávnejšie. Viac sa o nej teda dočítate v našej recenzii.

Inteligencia, ktorá dáva zmysel

Samozrejme, ZEON Smart Domov využijete najmä pre jednoduché úkony. V spojení s tzv. scénami môžete naprogramovať viacero scenárov, ktoré spríjemnia a zjednodušia pobyt vo vašej domácnosti. Každá scéna je pritom definovaná podmienkou a akciou. Podmienka je vlastne spúšťač, ktorý sa aktivuje po dosiahnutí zvoleného parametru. Príkladov je viacero. Napríklad, ak je teplota vyššia ako 25° C, aktivuje sa zásuvka s číslom 1, kde je zapnutý ventilátor. Alebo, ak je v okolí tma, zapne sa zásuvka číslo 2 a aktivuje sa svetlo. Týchto scenárov využitia je viacero a je len na vašej predstavivosti, čo si vymyslíte pre svoju domácnosť. Nevýhodou je, že ZEON nie je kompatibilný so službou IFTTT, ktorá má vo svojom portfóliu viacero zaujímavých funkcií. Inak, čo nám ešte chýbalo, je tiež kamerový modul, ktorý by mohol fungovať ako ďalší bezpečnostný prvok domácnosti.

Záverečné hodnotenie: ZEON Smart Domov

ZEON Smart Domov je zmysluplným riešením pre tých, ktorý chcú inteligentnú domácnosť, no nechcú za ňu míňať veľa peňazí. Štartovací balíček ZEON stojí 257 eur, pričom dokupovaním zásuviek a senzorov ho môžete ďalej rozširovať. Samozrejme, nemyslíme si, že by ZEON bol dokonalým riešením, ale pre nenáročnejších používateľov by mal s prehľadom postačovať. Prijali by sme však niekoľko ďalších funkcií a vychytávok, lebo sa inak moc nelíši od svojich konkurentov. Plusom je aspoň trochu výhodnejšia cena.

Plusy:

  • Nižšia cena
  • Jednoduchá obsluha a inštalácia
  • Prehľadná mobilná aplikácia

Mínusy:

  • Absencia 5GHz WiFi
  • Nepodporuje IFTTT
  • Nedá sa pripojiť žiadna kamera
2.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+