MojAndroid

Opäť o krok bližšie k digitálnemu vodičskému preukazu. Teda aspoň čiastočne. V susednej Českej republike už nebudú musieť vo vozidle nosiť zelenú kartu v papierovej forme. To znamená, že motoristom by malo stačiť maj ju uloženú elektronicky, napríklad v smartfóne, informovalo české Ministerstvo financií.

Zákon nestanovuje podobu zelenej karty

Ministerstvo rozhodovalo či povinnosť vodiča predložiť zelenú kartu pri cestnej kontrole je splnená aj v prípade, ak je predložená v elektronickej podobe na displeji mobilného telefónu. Záver je jasný. Túto povinnosť je takto možné splniť. Zrušilo rozhodnutie správnych orgánov nižších stupňov, ktoré vychádzali z právneho názoru, že zelenú kartu je potrebné mať výlučne v papierovej podobe.

Zákon podobu zelenej karty vyslovene nestanovuje. Uvádza len slová ako predložiť, vydať či osvedčenie. Z hľadiska podoby písomností sú tieto slová neutrálne a môžu sa týkať nielen papierovej, ale aj elektronickej podoby. Z tohto dôvodu by mohlo byť možné predloženie zelenej karty aj v elektronickej podobe.

Vzhľadom na to, že zelená karta v papierovej forme nenesie žiadne ochranné prvky, ktoré by zvyšovali jej dôveryhodnosť, takáto karta v mobile má podľa MF rovnocennú preukaznú funkciu.

“Nejde však o definitívne rozhodnutie. “Uvedené rozhodnutie nie je zmenou stanoviska, ale rozhodnutím v individuálnej veci. O tom, ako sa toto rozhodnutie premietne do postupov, aktívne jednáme z políciou ČR,” uvádza ministerstvo.

Ministerstva financií sme sa opýtali, ako je to na Slovensku

Na túto tému sme sa opýtali aj Ministerstva financií Slovenskej republiky. K zákonu PZP plánuje ministerstvo otvoriť širšiu diskusiu už v tomto roku a je otvorené aj digitalizácii preukazovania PZP. MFSR ale momentálne neeviduje žiadne podnety z trhu či orgánu dohľadu na “digitalizované poistenia”.

“V prípade širšej digitalizácie procesov PZP však môžeme uviesť, že systém PZP už je z časti digitalizovaný, keďže zmluvy sa často uzatvárajú online prostredníctvom rôznych porovnávacích portálov. Takže celý proces uzatvárania zmluvy (aj správa PZ) je plne digitalizovaný. „Overovacia“ databáza v digitálnej podobe už taktiež funguje a je možné si overiť poistenie vozidla na stránke https://ws.skp.sk/pvia/poistovatel.xhtml?lang=sk. Táto databáza je však len neoficiálnou databázou a nemá povahu verejného registra. Je na samotných kontrolných orgánoch do akej miery budú digitalizáciu aplikovať do praxe. “

Vodičský preukaz v mobile?

V septembri minulého roka sme informovali o tom, že Nemecko je prvou krajinou v EÚ, v ktorej môžu občania mať vodičský preukaz vo svojom smartfóne, avšak len pre používateľov iPhonov. “Vodičák” ale občania nemôžu mať v Apple Wallet, slúži na to špeciálna aplikácia. Vodičský preukaz v mobile na Slovensku je zatiaľ v nedohľadne.

Náš tip
Používanie mobilu za volantom vás môže vyjsť poriadne draho. Okrem pokuty môžete prísť aj o vodičák

3.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+