MojAndroid

Väčšina výrobcov smartfónov si dnes kladie za cieľ priniesť na trh čo najvybavenejší, čo najlepšie vyzerajúci alebo čo najtenší telefón. V dôsledku toho je dnes na trhu obrovské množstvo štíhlych, kovových alebo sklenených placiek, ktoré bežný človek rozozná len podľa loga výrobcu. Jednou z nevýhôd takýchto telefónov je aj ich nižšia odolnosť voči pádom. Stále sú ale spoločnosti, ktoré sa snažia splniť požiadavky zákazníkov, ktorí vyžadujú aby bol telefón viac odolný. Či už kvôli outdoorovým aktivitám alebo ich manuálnym pracovným činnostiam. U nás je najznámejšou spoločnosť Bullit, ktorá licencuje označenie Caterpillar pre výrobu smartfónov a je známa svojimi outdoorovými telefónmi ako je napríklad CAT 60. Ďalšou takou spoločnosťou je americká firma Zebra Technologies, ktorá v roku 2014 odkúpila divíziu Motorola Solutions a minulý rok prišla na trh odolným pracovným Aandroid smartfónom TC75x s cenovkou 2800 dolárov. Svojou tohtoročnou novinkou Zebra TC25 sa už pohybuje v nižších cenových hladinách. Oplatí sa ale firmám tento model určený pre pracovnú činnosť akou sú napríklad kuriérske služby?

Zebra TC25

Android 7.x Nougat4,3"
Qualcomm Snapdragon 430800 x 480 px
2 GB8MP
16 GB

Balenie: Netradičný spôsob balenia bez tradičného obsahu

Už balenie mobilného telefónu naznačuje, že sa nejedná o klasický smartfón určený pre bežných konzumných zákazníkov, ale skôr pre firemných zákazníkov. Zatiaľ čo väčšina predávaných smartfónov od známych značiek cieli na svoju klientelu peknou lesklou all in one krabičkou s marketingovými fotkami produktu, tak u Zebra TC25 sa kupujúci dočká len dvoch respektíve viac kartónových krabíc (podľa počtu objednaného príslušenstva) s logom výrobcu. Základ tvoria dve krabice. V prvej nájdeme samotný telefón, jednoduchý bezpečnostný manuál(bez slovenskej verzie) a USB kábel typu C. Ten bol v testovacom modely v bielej farbe, ale v originálnom balení ho zákazníci nájdu v čiernej farbe. Nenájdete tu ani bežné slúchadla, ktoré si musíte doobjednať ako príslušenstvo. V druhej krabičke sa nachádza nabíjací adaptér čiernej farby.

Konštrukcia a dizajn: So zameraním na odolnosť a jednoduchú ovládateľnosť

Odolné a outdoorové telefóny nikdy neboli dizajnové skvosty alebo elegantné telefóny, ale minimálne boli vždy vítanou zmenou na trhu často identických smartfónov. Neinak tomu je aj u Zebra TC25. Telefón nemá klasický plochý profil, ale ostré rôzne zahnuté linky.

Po stranách je vidieť zárezy, ktoré slúžia k lepšiemu zaisteniu rôznych modulov a príslušenstva. Na spodnej strane nájdeme nabíjací USB-C konektor s dvoma špeciálnymi nabíjacími konektormi po stranách, ktoré slúžia k pripojeniu príslušenstva. Taktiež sa tu nachádza dnes už netradičný úchyt na pútko. Na ľavej strane nájdeme žlté tlačidlo pre spustenie skenovania čiarových kódov, ktoré je zároveň programovateľné.

Pod ním je tlačítko pre spustenie funkcie Push to Talk(PTT). Zároveň sa ním dá rozsvietiť displej. Táto funkcia sa dá v nastaveniach vypnúť. Na pravej strane nájdeme taktiež žlté programovateľné tlačítko pre potvrdenie skenovania. Pod ním sú tlačítka hlasitosti. Na vrchnej strane sa okrem tlačítka vypínania nachádza skener čiarových kódov tvorený dvoma snímačmi a červenou diódou na prisvietenie kódu.

Prednú stranu tvorí displej, horný a spodný reproduktor a mikrofón, dve LED diódy(jedná pre nabíjanie, druhá pre data), svetelný a proximity senzor. Nenájdeme tu ale prednú selfie kameru. Na zadnej strane sa nachádza fotoaparát s LED bleskom, 6 krížových skrutiek pre prístup do vnútra telefónu a 2 pre prístup k slotu na micro SD karty a slotu na NANOsim kartu. Vložiť sim kartu do telefónu nieje najjednoduchšia záležitosť a vybrať ju je ešte ťažšia.

Telefón je tvorený špeciálnym odolným plastom a displej je kryty sklom Gorilla Glass. Zebra TC25 má certifikáciu odolnosti IP65, ktorá zaručuje odolnosť voči prachu a taktiež proti striekajúcej vode. Priame ponorenie do vody sa neodporúča. Taktiež má podporu vojenského štandardu MIL-STD 810g, ktorý zaručuje odolnosť voči pádu z 1,2 metra a možnosť prevádzky od -10 až do 50 stupňov Celzia. Rozmery telefónu sú 134 x 73,2 x 16 milimetrov a váha 195 gramov. Nejedná sa teda o ľahký a štíhly telefón, ale to by v tejto kategórii asi nikto nečakal. 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

7.4.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+