MojAndroid

Fotoaparáty v smartfónoch prešli v posledných rokoch výraznými zmenami. Už dávno neplatí, že pre peknú fotku je so sebou potrebné brať zrkadlovku, vo väčšine prípadov si vystačíte s telefónom. Samozrejme, že plnohodnotný kvalitný fotoaparát nenahradí, ale pre väčšinu používateľov sú fotografie z mobilu plne postačujúce.

Kvalita vs. kvantita

Aktuálnym trendom je mať na zadnej strane čo najviac snímačov. Výrobcovia síce veľmi dobre vedia, že dvojmegapixelové snímače, ako napríklad makro či snímač hĺbky, sú zbytočné. Väčšina bežných používateľov to ale nevie a pri výbere nového zariadenia pozerajú skôr na počet snímačov, nie na samotnú kvalitu.

Samsung Galaxy A53
Samsung Galaxy A53 má snímač hĺbky aj makro | Zdroj: Tomáš Kanálik 

Aj my sa v našich článkoch a recenziách snažíme čitateľom vysvetľovať, že nie je dôležitý počet fotoaparátov, ale ich kvalita. V zásade platí, že zbytočné snímače ponúkajú smartfóny nižších tried. Vo vlajkových lodiach sme snímač hĺbky nevideli už poriadne dlho.

Prvým výrobcom, ktorý sa s týmto trendom posnaží niečo urobiť, je Samsung. V sérii smartfónov Galaxy A, ktoré patria do strednej triedy, a zároveň sú pravidelne medzi najpredávanejšími modelmi vôbec, nájdeme bežne až 4 fotoaparáty. Okrem hlavného a ultra-širokouhlého objektívu je tu často spomínané makro a snímač hĺbky. Oba dvojmegapixelové, nekvalitné a zbytočné.

Snímačom hĺbky v Samsungu odzvonilo

Aktuálna situácia je taká, že so snímačmi hĺbky je už koniec. Minimálne v tejto sérii smartfónov, informuje portál Sammobile. Smartfóny totiž nepotrebujú ďalší fotoaparát na to, aby boli schopné vytvoriť pekné portrétové zábery s rozmazaným pozadím. Bez problémov je to možné aj s jedným fotoaparátom.

Samsung Galaxy S21 FE
Samsung Galaxy S21 FE | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Spracovanie záberov sa v posledných rokoch výrazne zlepšilo naprieč celou ponukou telefónov na trhu. Môžu za to najmä rýchlejšie procesory či vývoj strojového učenia a umelej inteligencie. Dôležitou informáciou je, že prichádzajúca séria Galaxy A sa úplne zbaví snímača hĺbky. Platí to minimálne pre modely Glaaxy A24, A34 aj A54. Čo sa stane s makrom, zatiaľ nevieme. Snáď zmizne tiež.

Náš tip
Samsung dosiahol významný míľnik. Ako prvý začal dodávať 3 nm čipy
27.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+