MojAndroid

Závislosť ľudí na ich smartfónoch je podľa odborníkov stále väčším problémom. Zamýšľali ste sa však niekedy, v ktorej krajine je najviac závislých? Na túto otázku dal teraz odpoveď portál GizChina.

Najviac závislých je v Číne

Vedci z McGill University v Kanade nedávno zverejnili štúdiu o používaní mobilných zariadení. Bola urobená s takmer 35 tisíc ľuďmi v 24 krajinách po celom svete v rokoch 2014 až 2020. Asi neprekvapí, že čínski používatelia sú na prvom mieste, pokiaľ ide o závislosť na smartfónoch. Za Čínou nasledovali Saudská Arábia a Malajzia.

Krajiny s najvyšším počtom ľudí závislých na smartfónoch | Zdroj: GizChina.com

V rámci Severnej Ameriky prekvapí, že najviac závislých ľudí na smartfónoch je v Kanade, ktorá sa umiestnila na celkovom siedmom mieste. Obyvatelia USA sú v tomto rebríčku až na 18. mieste. Japonsko, ktoré patrí k technologicky najvyspelejším krajinám, skončilo na 15. mieste. Z krajín EÚ je najvyššie Taliansko, ktorému patrí 11. miesto.

Nemecko, ktoré je najväčšou európskou ekonomikou so silnou kúpyschopnosťou obyvateľstva, skončilo na 24. mieste. Z Afriky sa dostali do zoznamu len dve krajiny, ktorých občania sú najviac závislí na smartfónoch. Egypt je prvou africkou krajinou v zozname a patrí mu celkovo 9. miesto. Nigéria je druhá a patrí jej 20. miesto.

Závislosť na smartfóne často súvisí s prácou

Jedným z možných vysvetlení rôznych výsledkov štúdie v jednotlivých krajinách sú podľa vedcov sociálne normy a kultúrne očakávania. Mnohí z týchto používateľov sa prostredníctvom svojich smartfónov motivujú. Ďalším faktorom je to, že množstvo z nich má svoje podnikanie a živobytie spojené so smartfónmi.

Subjektmi tejto štúdie boli väčšinou mladí dospelí ľudia s priemerným vekom 28,8 roka. Až 60 % účastníkov štúdie tvorili ženy. Od roku 2014 do roku 2020 sa závislosť ľudí podľa štatistiky na svojich smartfónoch výrazne zvýšila. Odborníci tvrdia, že kvôli tomu potom často trpí bežná sociálna interakcia medzi ľuďmi, vzťahy a tiež ich fyzická aktivita.

Už v minulosti sa objavila podobne zaujímavá štúdia, ktorá ukazovala, v ktorej krajine cestujúci metrom čítajú viac noviny než webové stránky v smartfónoch. Podľa čísiel sa cestujúci metrom v Číne pozerali do svojich smartfónov viac než v iných krajinách. Neskôr sa však ukázalo, že v krajinách, kde cestujúci čítali noviny, to bolo len preto, že v metre nebola  dostupná mobilná sieť. Po zavedení 5G sieti boli následne čísla rovnaké ako v Číne.

Náš tip
Huawei a Honor aktualizovali viacero svojich smartfónov

15.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+