Vedci v Nemecku skúmali častých používateľov závislých na smartfóne a ich mozgovú štruktúru porovnali s menej častými používateľmi smartfónov. Táto situácia tak trochu pripomínala príbeh o sliepke a vajci. Vedci si totiž neboli istí či nadmerné používanie smartfónu viedlo k poškodeniu mozgu alebo jedinci s odlišným množstvom sivej hmoty boli náchylnejší k závislosti.
Tím vedcov tak vykonal MRI záznamy 22 nadmerných používateľov a 26, ktorí nepoužívali smartfón nadmerne. Vedci z Heidelbergovej Univerzity pre Indy100 povedali:
“Vzhľadom na celosvetové rozšírenie (smartfónov) a ich rastúcu popularitu, táto štúdia overuje ich škodlivosť, teda aspoň u jednotlivcov so zvýšeným rizikom výskytu závislosti na smartfónoch.”
Ľudia s neprimeraným časom používania smartfónu preukázali zníženú aktivitu prednej mozgovej kôry, ako aj nižší počet sivej hmoty v mozgu. Obľúbenejší je pojem “problematické používanie smartfónu”, než “závislosť”. Keďže bod závislosti nie je určený a závisí od osobnosti, vďaka tomuto výskumu sme k nemu o niečo bližšie.
Cítite sa aj vy závislí na smartfóne? Môže za to vaša vrodená mozgová štruktúra alebo vaša súčasná meniaca sa štruktúra. Ak áno, poradíme vám zaujímavé aplikáciu proti závislosti na smartfóne.
Hugo Toxx by vedel o tom rozprávať. Spomienky na mozog ako celok má už len také rozmazano-priesvitné 😂
Ale inak dobrý diskutér.