MojAndroid

Zatvárať aplikácie na pozadí alebo ich nechať otvorené? Má zatváranie aplikácií na pozadí vôbec nejaký zmysel? Každý používateľ smartfónu má iné návyky, no aj dnes sa ešte často stretávame s tým, že ju mnohí po použití aplikácie natvrdo zatvoria. Takéto správanie bolo bežné pred viacerými rokmi a hneď na začiatok môžeme povedať, že to veľmi zmysel nemá.

Samsung Galaxy S21+ displej

Na smartfónoch s operačným systémom Android je možné všetky aplikácie bežiace na pozadí zatvoriť naraz, v systéme iOS je potrebné zatvárať pekne po jednej. A pomerne často sa stretávame aj s používateľmi, ktorí presne toto robia v domnienke, že im zariadenie vydrží dlhšie. To síce síce môže byť pravda, ale len vo veľmi špecifických prípadoch.

Mohlo by vás zaujímať:

Pomôcť výdrži batérie to môže v prípade, ak zatvárate aplikácie, ktoré nepretržite pracujú na pozadí, stále niečo sťahujú a aktualizujú. Často ide o aplikácie sociálnych sietí. V článku Týchto 10 aplikácií najviac znižuje výdrž vášho smartfónu sme sa venovali práve sociálnym sieťam, ktoré sa nachádzajú najvyššie. Najhoršie z nich skončil Snapchat, ktorý na pozadí pracuje prakticky neustále.

Výhody a nevýhody zatvárania aplikácií

Vo všeobecnosti ale platí, že zatváranie aplikácií je absolútne zbytočné. Operačný systém Android je navrhnutý tak, aby si sám najlepšie riadil všetko, čo beží na pozadí, a to aj s ohľadom na výdrž batérie. Zatvorenie aplikácie môže mať napríklad aj iné nežiadúce následky, napríklad vám z nej nepríde dôležitá notifikácia, na ktorú možno čakáte. Pokiaľ aplikáciu neotvoríte, vôbec o upozornení nemusíte vedieť.

Samsung Galaxy S10 Lite sluchadla

Možno by ste si mysleli, že zatváraním aplikácií predĺžite výdrž, no opak je pravdou. Ak je už raz aplikácia načítaná a uložená v RAM, jej následné otvorenie je oveľa rýchlejšie a spotrebuje oveľa menej energie. Aplikácie na pozadí ale spotrebúvajú systémové prostriedky, ako RAM či výkon procesora, takže ich zatvorením môžete reálne dosiahnuť to, že bude váš telefón rýchlejší. Toto ale v zásade platilo pred niekoľkými rokmi, dnešné moderné (aj lacné) modely s takouto stratou výkonu nemajú ani najmenší problém. Ponúkajú dostatočne veľkú operačnú pamäť a výkon procesora sa tiež každým rokom zvyšuje.

A čo dáta?

Čo ale dosiahnuť môžete a je to pre vás prínosné, je zníženie spotreby dát. Toto sa ale oplatí riešiť len niekomu, kto má predplatených dát naozaj veľmi málo. Aplikácie bežiace na pozadí zväčša míňajú minimum dát, ktoré počítame v rámci kilobajtov. Ak máte u svojho operátora aspoň priemerný dátový balík, absolútne vám aplikácie otvorené na pozadí do spotrebovaných dát nezasiahnu, pretože ide naozaj o minimum.

Samsung Galaxy S21+ displej

Ďalším dôvodom, prečo by ste mohli zvážiť zatvorenie aplikácie, ktorá beží na pozadí, je ochrana súkromia. Dnes je už bežné, že takmer každá nejakým spôsobom sleduje vaše správanie. Najviac sa to týka aplikácií sociálnych sietí, ktoré sú v tomto mimoriadne agresívne. Tieto dáta ďalej využívajú na lepšie cielenie reklamy. Zatvorením takejto aplikácie na pozadí môžete síce zvýšiť úroveň vášho súkromia, no najlepšie je takéto aplikácie vôbec nepoužívať.

Zatvárať alebo nie?

Zhrnuté a podčiarknuté, zatváranie aplikácií na vašom smartfóne sa veľmi neoplatí a prináša viac nevýhod ako výhod. Redakcia odporúča, aby ste svoj smartfón používali normálne a vôbec na to nemysleli, pretože on najlepšie vie, ako sa má správať. Existujú však prípady, kedy sa vám zatvorenie vybraných aplikácií oplatí.

Zatváranie aplikácií na pozadí môže mať viacero výhod, ako aj nevýhody. Rozhodnutie o tom, či budete aplikácie na pozadí zatvárať, závisí od vašich individuálnych potrieb a preferencií.

Náš tip
Aký je rozdiel medzi RCS správami a SMS-kami?
5.4.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+