MojAndroid

Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že zamestnávateľ môže sledovať vaše konverzácie, a to i tie súkromné. Stačí, aby ste ich viedli na firemnom počítači. Svoje o tom vie aj 36-ročný Bogdan Barbulesca z Rumunska. Ten podal sťažnosť na svojho zamestnávateľa, ktorý mu sledoval konverzácie na firemnom počítači, kde mal nainštalovaný program Yahoo Messenger. Zamestnávateľovi tvrdil, že online komunikátor používa iba na firemné účely a ten mu ako dôkaz jeho klamstva predložil 45 strán konverzácií, ktoré obsahovali aj komunikáciu s bratom a jeho snúbenicou.

Náš tip
Čecha odsúdili za nenávistný status na Facebooku. Chválil teroristov

Vo výpise sa navyše objavila aj jeho komunikácia zo súkromného účtu, ktorý však používal na počítači, ktorý patril firme. Sudca Bogdanovu sťažnosť zamietol so slovami, že je normálne, ak sa chce zamestnávateľ dozvedieť, čo jeho zamestnanec robí počas pracovnej doby. Podľa dostupných informácií firma na sledovanie komunikácie používala program IMFirewall Software – Wfilter. Zamestnávateľ však nijako nepreukázal, že by svojich zamestnancov informoval o monitorovaní ich konverzácií. Ani to však Bogdanovi po niekoľkých odvolaniach na rumunských súdoch nepomohlo a senát zložený zo siedmich sudcov rozhodol, že sa prikloní na stranu zamestnávateľa. Rozsudok sa dá použiť ako právny precedens vo všetkých štátoch Európskej únie, a teda aj na Slovensku. Monitorovanie akejkoľvek komunikácie na firemných počítačoch neznamená v tomto prípade porušenie žiadneho zo zákonov.

Zdroj: DSL

13.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+