Google patrí medzi najlukratívnejších zamestnávateľov na svete a možnosť pracovať pre tohto internetového giganta znamená obrovskú prestíž. Je pravda, že sa spravidla nejedná o prácu na osem hodín denne a ide výrazne na úkor voľného času, Google však na oplátku poskytuje zamestnancom nezanedbateľné benefity.
Tie sú až tak význačné, že niektorým zamestnancom prakticky úplne uspokoja ich životné potreby spojené s bývaním a sebaobslužnými činnosťami. Inak povedané, neunúvajú sa s hľadaním ubytovania a podnájmu (ktorý v okolí San Francisca nie je najlacnejší), ale strávia celé týždne či mesiace na pracovisku, kde sa môžu osprchovať, najesť, cvičiť a dokonca aj oprať si prádlo a dopriať si spánok.
Prirodzene, pracovníci by nemali žiť v kanceláriách, ale vynachádzavosť ľudí nepozná hraníc. Niektorí tak „bývajú“ vo svojich autách, zaparkovaných na parkovisku pri kanceláriách Googleplexu. V tejto súvislosti sa spomína historka o jednom chlapíkovi, ktorý žil v areáli dva až tri roky. Sprchoval sa v telocvični, jedol v jedálňach na pracovisku a za ten čas sa mu podarilo našetriť dostatok peňazí na kúpu domu.
Istý bývalý dizajnér Google, Brandon Oxedine, hovorí, že aj on sám žil v areáli spoločnosti tri mesiace v roku 2013. „Počas mojej práce v Google som bol vo výnimočnej situácii – mal som k dispozícii sprchy a jedlo, čo bolo veľmi výhodné,“ povedal. „Býval som vo svojom kombíku Volvo, do ktorého som si dal matrac z Ikey a na okná tmavé závesy. Spával som tam takmer každú noc,“
Podobné zážitky má aj Ben Discoe, programátor, ktorý hovorí, že v areáli Google žil 13 mesiacov. Peňazí nemal nazvyš, keďže platil za svoj dom v inej časti krajiny a okrem toho aj výživné. Na drahý prenájom bytu mu tak už proste nevychádzalo. Preto si za 1800 dolárov kúpil dodávku GMC Vandura, ktorú podobne ako Oxedine vybavil matracom a tmavými závesmi. Suma, za ktorú si auto zadovážil, bola prakticky jediné nájomné, ktoré za 13 mesiacov zaplatil.
Problém nebol ani s bezpečnostnými pracovníkmi, ktorí areál strážia. Ako uviedol Discoe, počas jeho života na parkovisku sa mu stalo iba raz, že ho prišiel skontrolovať strážnik. Keď sa dozvedel, že je zamestnancom spoločnosti, odišiel a už ho nikdy viac nekontroloval.
Takýto spôsob bývania môže byť teda naozaj zaujímavý z ekonomického hľadiska a na kratší čas svojím spôsobom aj dobrodružný. Otázne však zostáva, ako si títo zamestnanci Google poradili, keď potrebovali isť v noci na toaletu:-)
Zdroj: businessinsider.com
Niekedy v budúcom živote chcem pracovať v Googli =)
nápodobne :D
V buducom zivote chcem byt google :D
No ako by si poradili – isli dovnutra do budovy na zachod.
Ved to nie je ako na nasich uradoch, ze 16:01 uz je pozamykane :)
neunúvajú sa s hľadanÝm ubytovania
To si robýte srandu
Sorry Filip, opravili sme (zmena môže chvíľu trvať)
Filip, aj za mňa vďaka za upozornenie. Netuším, ako som vôbec mohol takú “hrubku” napísať a nevšimnúť si ju. Možno som to pôvodne chcel formulovať inak, ale tým sa neospravedlňujem, lebo takáto chyba je proste neprípustná:-)
Ja som si myslela, že čo sa týka platu, tak sú na tom zamestnanci googlu nadštandardne, nie že musia spať na parkovisku V aute…
“jednom chlapíkovi, ktorý žil v areáli dva až tri roky…… a za ten čas sa mu podarilo našetriť dostatok peňazí na kúpu domu.” skus to ty z tvojho platu ;)
Nikto nepovedal, aky dom. Vzhladom na to, ze v amerike vsetci byvaju v dome, dom sa da kupit lacnejsie ako u nas byt. Ucitelia zarabaju asi 50 000usd rocne za co sa da kupit pekny dom a vzhladom na to, ze cely cas asi robil predpokladam, ze toho tolko neminul.