MojAndroid

Zdá sa, že vo svete výrobcov smarfónov a tvorcov operačných systémov pre ne sa rozpútala patentová vojna.  Apple žaluje HTC, vyhlasuje porušenie patentu. HTC žaluje Apple, tvrdí to isté. Microsoft a Apple žalujú Motorolu. Microsoft už získal  15 dolárov  za každý telefón od HTC, čo je licenčný poplatok za používanie jeho patentov. Apple žaluje Samsung. Medzitým, Oracle žaluje každého, kto vyrába telefóny na OS Android.

Dôvodom je, že konzorcium kúpilo spolu s krachujúcou spoločnosťou Nortel množstvo patentov. Nortel bol výrobcom telefónov celé desaťročia, takže jeho patenty stoja na úplnej podstate základných technológií telefonovania.

Získaním týchto technológií, sa tvorcovia (ne-) Androidných telefónov rozhodli využiť tieto patenty ako špeciálnu smartfónovú jadrovú zbraň.

Ako Clint Boulton poukázal, mohla by to byť tajná dohoda veľkých hráčov. Konzorcium tvoria všetci výrobcovia smarfónov, ktoré nefungujú na Androide, vrátane Microsoftu a Apple, ale aj RIM, Sony, EMC a Ericsson. Veľkí hráči, proti malému. A to sa môže ukázať, ako nezákonné spojenie.  

Americký protimonopolný ústav už požiadal americké ministerstvo spravodlivosti zasiahnuť a zistiť, či toto spojenectvo je legálne. AAI jasne si myslí, že nie, a poukazuje na to, že združenie, ktoré si hovorí Rockstar Bidco, ponúklo päťkrát vyššiu sumu za tieto patenty ako bola vyvolávacia cena Google..

Je jedno, či toto konzorcium zastaví jeden súd, v papierovej vojne stačí podať podanie na iný súd a všetko sa začne odznova. Nejde tu o patenty samotné, skôr je jasné, že veľkí hráči sa boja Androidu a Google, lebo už teraz jeho predaj predbehol predaj Apple a RIM dokopy. Samozrejme sa bojí aj Microsoft, aby neostal úplne odstavený so svojim Windows Phone 7.

Za normálnych okolností, všetko by vyriešil trh. Ale trh naznačuje dominanciu Google a Androidu, a preto je lepšie vytiahnuť do boja prostredníctvom súdov, keď už to nejde v zdravej konkurencii trhu.

Aj keď je nepravdepodobné, že by niektorý z účastníkov súdnych sporov musel ukončiť svoju činnosť, je to zlá správa pre nás všetkých, používateľov Android telefónov. Takéto veci majú za následok zvýšenie ceny telefónov. Súdy môžu znechutiť vývojárov a môžu spôsobiť ťažšie zarábanie na živobytie a môžu prejsť na vývoj iných OS. sa zvýšenie ceny telefónov. Žaloby budú zaťažovať žalované spoločnosti a môže dôjsť k zastaveniu rozvoja a prinášaniu inovácií.  

Smartfóny sa budú kupovať ďalej, bez ohľadu na súdne spory, a bez ohľadu na víťaza. Ak však Android vďaka patentom a súdnym sporom zanikne, zanikne s ním aj jeden prúd inovácií. Ak by aj Android vyhral, môžeme sa pripraviť na vyššie ceny telefónov.

Zdroj:  www.eweek.com

20.7.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+