MojAndroid

Spoločnosť Facebook bola obvinená z viacnásobného porušenia právnych predpisov Európskej únie o ochrane spotrebiteľa v dôsledku jej pokusov prinútiť používateľov aplikácie WhatsApp prijať nové zmluvné podmienky. Z toho dôvodu teraz organizácia, ktorá spája združenia na ochranu spotrebiteľa v Európskej únií, podáva na spoločnosť sťažnosť. Téme sa venoval portál TechCrunch.

Nové podmienky sú podľa organizácie nejasné a WhatsApp používateľom nedovolí ich odmietnuť

Používatelia mali pôvodne čas do 15. mája na prijatie nových podmienok, no spoločnosť sa tento dátum rozhodla posunúť po tom, čo sa nové podmienky stretli s vlnou kritiky. Organizácia, ktorá spája združenia na ochranu spotrebiteľa v Európskej únií však nie je spokojná s tým, akým spôsobom Facebook prezentuje nové podmienky. Používatelia ich totiž nemôžu odmietnuť, v aplikácií ich budú opakovane obťažovať oznámenia, až kým podmienky neprijmú. To podľa organizácie vytvára tlak na používateľov a obmedzuje ich ich slobodu výberu.

Problémom je aj to, že Facebook zmeny v podmienkach nevysvetlil jednoducho a zrozumiteľne. Používatelia tak nemajú jasné v tom, čo sa bude diať s ich údajmi po prijatí nových podmienok a musia si informácie dohľadať sami. To porušuje spotrebiteľské práva Európskej únie, ktoré spoločnosti ukladajú povinnosť mať jasné a transparentné zmluvné podmienky.

Z týchto dôvodov teraz organizácia podáva sťažnosť Európskej komisii a Európskej sieti spotrebiteľských úradov spolu s ôsmimi členskými organizáciami. Príslušné orgány vyzvala, aby vyšetrovanie urýchlili. Európska komisia uviedla, že sťažnosť dôkladne preverí a v nasledujúcich týždňoch zverejní záver vyšetrovania.

WhatsApp tvrdí, že ide o nedorozumenie

Hovorca WhatsAppu pre portál TechCrunch uviedol, že sťažnosť organizácie bola podaná na základe nedorozumenia. Podľa neho nedávna aktualizácia aplikácie poskytla lepšie vysvetlenie a transparentnosť nových podmienok. Ďalej dodal, že nové podmienky nedávajú Facebooku právo zbierať viac údajov o používateľoch WhatsAppu a že neovplyvňujú súkromie ich rozhovorov.

S novými podmienkami je nespokojné aj Nemecko

Proti novým podmienkam sa bráni aj Nemecko a Facebooku dočasne zakázalo ich uplatniť. Jednalo sa o núdzové nariadenie, čiže jeho platnosť je obmedzená len na tri mesiace. Európska rada pre ochranu údajov však dnes potvrdila, že na svojom plenárnom zasadnutí bude o danom nariadení diskutovať, čo môže viesť k jeho predĺženiu.

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
Developer: WhatsApp LLC
Price: Free
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot

Náš tip
Facebook sa posnaží, aby sa ľudia nestali extrémistami

13.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+