MojAndroid

Obavy sa vynárajú aj od spektra výrobcov a dodávateľov, ktorí návrh nového zákona o kybernetickej bezpečnosti kritizujú. Ich záujem je cielený na možnosť vyradiť z dôvodu bezpečnosti uchádzačov o tendre a dodávky pre štát.

Výrobcovia a dodávatelia v obave?

O tom, aké základné atribúty nový zákon má priniesť, sme na našich stránkach už informovali. A práve zásah do slobody podnikania a slobody uchádzať sa o verejné zákazky je teraz na programe dňa. Kritika zaznieva napríklad od spoločnosti Huawei. Ich výhrada však nie je namierená na bezpečnosť. Tu zrejme vládne zhoda, že toto je otázka štátu a ten môže za účelom svojej vlastnej ochrany robiť zásahy aj do výberu dodávateľa. Ak je na tom opodstatnený záujem a hrozba je reálna. Kritika sa dotýka možného zvyšovania cien, ktoré zavedenie tohto zásahu zo strany NBU môže vyvolať na trh a konečných spotrebiteľov. 

NBU, ktorý vlastne musí nový zákon obhajovať sa aj pri zásahoch do trhu bráni, keď uvádza:

„Ako sme uviedli v úvode tejto tlačovej správy, novela zákona o kybernetickej bezpečnosti zohľadňuje aj odporúčania 5G Toolboxu, ktorý počíta s príchodom novej technológie sietí 5. generácie a s ňou spojenými bezpečnostnými rizikami. Toolbox odporúča detailnú analýzu rizík vo vzťahu k dodávateľom kritických produktov a služieb. Po posúdení rizík nasleduje aplikácia nevyhnutných opatrení vrátane vylúčenia dodávateľa z dodávateľského reťazca.“

Výsledkom môže byť zdražovanie

A protiargument? Alebo skôr argument podporujúci to, že sa má s týmto nástrojom narábať opatrne má deklarovať analýza servera Bloomberg. Ten totiž tvrdí, že ak zasiahne národný regulátor alebo proste štát do slobodného priestoru operátorov tým, že niektorého výrobcu vyradí z tohto prostredia, ako nebezpečného (v tomto prípade Veľkej Británie je to Huawei), vyvolá to zvýšené náklady operátorov na služby. A to sa nakoniec premietne na zákazníka. Ak totiž jeden z hlavných dodávateľov hardvéru a softvérových riešení má zákaz, zníži sa tým priestor na konkurenciu. Operátori nemajú tak široký a najmä konkurenčný výber svojich partnerov na rozvoj siete a služieb. Výsledok? Zdražovanie pre zákazníkov.

Môže to byť však inak, pretože aj Bloomberg nerobí záver o tom, že by vylúčenie Huawei malo spustiť takúto reakciu. Je dokonca podozrenie na kartelovú dohodu medzi najväčšími britskými operátormi, ktoré vyšetruje tamojší Ofcom (regulátor na britskom trhu) a orgány pre ochranu hospodárskej súťaže. A Huawei alebo všeobecne vylúčenie ich dodávateľa z trhu môže byť skôr zámienka, ako ospravedlniť kartelové dohody. Tie sú nežiaduce, degradujú trh a najmä cenovo nedávajú spotrebiteľovi na výber, keďže dohoda na zvyšovaní cien vychádza z porovnateľných nárastov, teda konkurencia sa vytráca.

Nateraz obava o tom, že by na Slovensku mali kvôli novému zákonu rásť ceny nie je nastolená, aj keď NBU a ich nástroj je skutočne zásadným vstupom do trhu a súťaže na ňom.

22.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+